روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

حسینی در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو: سلامت بانوان نباید محدود به یک گروه سنی باشد

یک متخصص زنان گفت: بسیاری از بیماری‌های حوزه زنان می‌توانند با تشخیص‌های زودهنگام – در دوران کودکی و بلوغ – مورد پیشگیری یا درمان کامل قرار بگیرند.

1400/01/18
|
08:37
|

برنامه «روزنه» با موضوع سلامت زنان و نازایی، در ارتباط تلفنی با دکتر صدیقه حسینی، متخصص زنان و زایمان و فلوشیپ فوق تخصصی نازایی و عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

صدیقه حسینی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» با اشاره به این که بانوان بیش از 50 درصد جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند، گفت: توجه به سلامت جسمی و روانی بانوان، سلامت عمومی جامعه را ارتقا می‌دهد.

وی با اشاره به نقش کلیدی بانوان در خانواده، اظهار داشت: اگر سلامت جسمی و روانی یک زن تامین و برقرار باشد، خانواده و جامعه زندگی سالم‌تری را تجربه می‌کنند.
این متخصص زنان تاکید داشت: سلامت جسمی و روانی تکمیل‌کننده و تضمین‌کننده یکدیگر هستند.

وی با اشاره به این که توجه به سلامت بانوان نباید محدود به یک گروه سنی باشد، اظهار داشت: تمام خانم‌ها از سنین بلوغ تا بزرگسالی باید به سلامت جسمی و روانی خود اهمیت دهند.

صدیقه حسینی با بیان این که ما با ارائه آموزش‌های کاربردی می‌توانیم میزان سلامت بانوان کشور را ارتقا دهیم، توضیح داد: دو بالِ آموزش و پیشگیری در حوزه سلامت بانوان باید به طور مستمر مورد توجه باشند.

وی افزود: بسیاری از بیماری‌های حوزه زنان می‌توانند با تشخیص‌های زودهنگام – در دوران کودکی و بلوغ – مورد پیشگیری یا درمان کامل قرار بگیرند.

این فوق تخصص نازایی ادامه داد: اغلب اختلالات قاعدگی در دخترهای نوجوان و جوان، نشانه‌هایی از بیماری‌های زنان در بزرگسالی هستند.

وی با اشاره به موضوع فرزندآوری، توضیح داد: موضوع باروری و فرزندآوری و آموزش‌های متناسب با این حوزه باید از سنین کودکی مورد توجه قرار بگیرند.

صدیقه حسینی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: متاسفانه دوران یائسگی در حوزه سلامت زنان مهجور مانده و آن‌طور که باید مورد توجه و اهمیت واقع نشده است.

وی با اشاره به این که زنان در دوران یائسگی با مشکلات و اختلالات متعددی درگیر می‌شوند، اظهار داشت: معضل پوکی استخوان از جمله موارد مهمی است که باید قبل از شروع دوران یائسگی مورد درمان و کنترل قرار بگیرد، چرا که بعد از این دوران فرد با سختی‌های متعددی مواجه می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به این که امروزه سن ازدواج در کشور افزایش پیدا کرده است، عنوان کرد: در حال حاضر بسیاری از جوانان به دلیل درگیری با مشکلات اقتصادی و اجتماعی به فرزندآوری در زمان مطلوب توجه نمی‌کنند.

دسترسی سریع
روزنه