روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

مدیر فنی طرح چشمه نور: پروژه چشمه نور ثروت‌آفرین است

ساسان احمدیان نمین در رادیو گفت‌وگو گفت: ابر پروژه‌ی چشمه نور نیازهای تحقیقاتی دانشگاه‌ها و صنایع ایران را برای مقابله با بحران‌های داخلی برطرف می‌کند.

1400/06/22
|
08:42
|

برنامه «روزنه» با موضوع معرفی و اهمیت پروژه چشمه نور، در ارتباط تلفنی با دکتر ساسان احمدیان نمین (مدیر فنی طرح چشمه نور و پژوهشگر پسادکتری پژوهشگاه دانش‌های بنیادی) از شبکه رادیویی گفت‌وگو روی آنتن رفت.

ساسان احمدیان نمین در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» در خصوص طرح کلان چشمه نور ایران، گفت: این ابر پروژه باهدف ساخت یک آزمایشگاه علمی در مقیاس بسیار بزرگ طراحی شده است.
وی افزود: آزمایشگاه بزرگ چشمه نور به طور هم‌زمان می‌تواند طیف گسترده‌ای از کاربردهای فناورانه و پژوهشی کشور را پاسخگو باشد.

مدیر فنی طرح چشمه نور ادامه داد: شتاب‌دهندة ذرات چشمه نور به کمک الکترومگنت‌های ویژه، انرژی ذرات را در چندین مرحله افزایش می‌دهد و از چرخش ذرات باردار تابش‌های الکترومغناطیسی گسترده‌ای را تولید می‌کند.

وی با اشاره به این که پروژه چشمه نور ایران ویژگی‌های منحصر به فردی دارد، عنوان کرد: این پروژه تا 10 سال آینده می‌تواند ظرفیت پاسخ‌گویی به تحقیقات روز دنیا را آماده کند.

ساسان احمدیان نمین افزود: چشمه نور ایران ساختارِ درخشنده و شدت تابش بسیار زیاد دارد.

وی با اشاره به این که در حال حاضر طراحی‌های مفهومی و پایه‌ای چشمه نور تمام شده‌اند، اظهار داشت: در وضعیت فعلی «اجزای مورد نیاز» و «نحوه چیدمان اجزا» و «مشخصات مگنت‌های» این پروژه به طور دقیق مشخص شده‌اند.

پژوهشگر پسادکتری پژوهشگاه دانش‌های بنیادی ادامه داد: دولت و مجلس باید به‌طورجدی به پروژه چشمه نور توجه کنند و بودجه تحقیقاتی لازم برای ساخت این پروژه را تخصیص دهند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: به طور معمول در بحران‌های اقتصادی ایران پروژه‌های علمی در اولین قدم با آسیب‌های متعددی درگیر می‌شوند و توجه از روی این دست پروژه‌ها برداشته می‌شود.

ساسان احمدیان نمین با بیان این که پروژه چشمه نور فقط برای افتخارآفرینی نیست، عنوان کرد: این پروژه نیازهای تحقیقاتی دانشگاه‌ها و صنایع ایران را برای مقابله با بحران‌های داخلی - تا 20 سال آینده - برطرف می‌کند.

وی افزود: پروژه چشمه نور ایران فرصت‌های متعدد ثروت‌آفرینی را ایجاد می‌کند.

مدیر فنی طرح چشمه نور ادامه داد: اقتصاد دانش‌بنیان در ایران برای رشد و شکوفاییِ قابل‌توجه به تجهیزات آزمایشگاهی وسیع مانند پروژه چشمه نور نیاز دارد.

دسترسی سریع
روزنه