روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

6 هزار شرکت دانش‌بنیان در ایران فعال هستند

امین رضا خالقیان در رادیو گفت‌وگو گفت: پایه‌ی اقتصادِ آینده‌ی کشور را شرکت‌های دانش‌بنیان می‌سازند.

1400/07/20
|
08:21
|

برنامه «روزنه» با موضوع برگزاری نوزدهمین اجلاس سالیانه پارک فناوری پردیس، در ارتباط تلفنی با امین رضا خالقیان (مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فناوری پردیس) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

امین رضا خالقیان در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: تعداد شرکت‌های دانش‌بنیان روز به روز بیشتر می‌شوند.

وی با اشاره به این که امروزه بیش از 6 هزار شرکت دانش‌بنیان در ایران فعالیت می‌کنند، عنوان کرد: در حال حاضر حدود 400 شرکت دانش‌بنیان در پارک فناوری پردیس مستقر و فعال هستند.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فناوری پردیس افزود: پایه‌ی اقتصادِ آینده‌ی کشور را شرکت‌های دانش‌بنیان می‌سازند.

وی با اشاره به این که شرکت‌های دانش‌بنیان به حمایت نیاز دارند، توضیح داد: این نوع شرکت‌ها همواره با خطرهای بسیار زیادی فعالیت می‌کنند بر همین اساس به فضای آرام و امن کسب و کاری نیاز دارند.

امین رضا خالقیان با بیان این که شرکت‌های دانش‌بنیان با روحیه‌ی رقابتی بسیار زیادی کار می‌کنند، اظهار داشت: فرآیند تولید تا صادرات یک محصول بسیار هزینه‌بر و زمان‌بر است و اگر این شرکت‌ها در مسیر رشد و توسعه مورد حمایت مالی و معنوی قرار نگیرد در مقابل رقبای خارجی فرصت‌های خوبی را به دست نمی‌آورند.

وی با اشاره به این که شرکت‌های دانش‌بنیان نباید پولِ بی‌حساب دریافت کنند، ادامه داد: حمایت‌های ما از این شرکت‌ها باید هدف‌مند و موثر باشند و فعالیت مجموعه را در مسیر دستیابی به بازارِ هدف تسهیل کنند.

مدیرکل ارتباطات و امور بین‌الملل پارک فناوری پردیس در خصوص ضرورت توجه به حفظ حقوق معنوی افراد متخصص در شرکت‌های دانش‌بنیان، توضیح داد: معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری سعی می‌کند با حفاظت از حقوق معنویِ صاحبان طرح – دانشجویان و افراد صاحب ایده – حمایت عادلانه‌ای را از فعالان این حوزه به عمل آورد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» گفت: دریافت وام برای تبدیل ایده به محصول برای هر شرکتی یک سم مهلک است.

امین رضا خالقیان افزود: امروزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر با مشارکت در کسب و کارهای نوین در سود و زیان شرکت‌های نوپا شریک می‌شوند و پس از بالندگی محصول از مدل مشارکت خارج می‌شوند.

دسترسی سریع
روزنه