روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

یك ویروس‌شناس: هنوز در پیک پنجم کرونا هستیم

علیرضا ناجی در رادیو گفت‌وگو گفت: برای ایجاد ایمنی در دوران شیوع کرونای «دلتا» و «دلتا پلاس» حداقل به 90 درصد افراد واکسینه شده در کشور نیاز داریم.

1400/09/03
|
08:39
|

برنامه «روزنه» با موضوع بررسی ویژگی‌های موج جدید ویروس کرونا در کشورهای مختلف، در ارتباط تلفنی با دکتر علیرضا ناجی (رئیس دانشکده ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

علیرضا ناجی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: پیک ششم پاندمی کرونا افرادی را درگیر می‌کند که واکسن تزریق نکرده‌اند.

وی با اشاره به این که ما هنوز در پیک پنجم کرونا هستیم، توضیح داد: ایران هنوز در موج اول کرونا به سر می‌برد و هر چند وقت یک‌بار پیک‌های مختلفی را در موج اول تجربه می‌کند، در حالی که اکثر کشورهای دنیا موج‌های چند باره را پشت سر گذاشته‌اند و با کنترل‌های مختلف حد شیوع پاندمی را به حداقل رسانده‌اند.

رئیس دانشکده ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در حال حاضر سویه‌ی دلتای کرونا ویروس و جهش‌هایی از این خانواده، در افراد غیر واکسینه در اروپا شیوع گسترده‌ای پیدا کرده است.

وی با اشاره به لزوم تزریق واکسن، عنوان کرد: ایمنی جمعی 70 درصدی با واکسیناسیون برای سویه‌ی ووهان کرونا موثر بود.

علیرضا ناجی ادامه داد: ما برای ایجاد ایمنی در دوران شیوع کرونای «دلتا» و «دلتا پلاس» حداقل به 90 درصد افراد واکسینه شده در کشور نیاز داریم.

رئیس دانشکده ویروس‌شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این که همه کشورهای دنیا از واکسن‌های با کیفیت بالا استفاده نمی‌کنند، اظهار کرد: برخی از واکسن‌ها ایمنی استاندارد را ایجاد می‌کنند، اما واکسن‌هایی با حداکثر ایمنی‌زایی و کیفیت بالا نیستند.

این ویروس‌شناس با اشاره به این که کشور روسیه فقط 27 درصد از ساکنان خود را واکسینه کرده است، توضیح داد: ویروس کرونا با ورود به کشور روسیه می‌تواند گستردگی و میدان عمل بسیار آزادانه داشته باشد.

وی در رادیو گفت‌وگو با اشاره به این که جهش‌های آلفا و دلتا در ایران پیک‌های بسیار خطرناکی را رقم زدند، اضافه کرد: ما از ابتدای سال 1400 تا به امروز درگیر دو جهش دلتا و آلفا بوده‌ایم.

علیرضا ناجی در خصوص دوز سوم واکسن کرونا، تصریح کرد: کادر درمان و افرادی که بیماری‌های زمینه‌ای دارند، باید دوز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند.

وی افزود: بهتر است تمام مردم کشور دوز یادآور واکسن کرونا را تزریق کنند.

دسترسی سریع
روزنه