روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

استاد دانشگاه علوم پزشكی بقیه الله: باید از پیک ششم کرونا پیشگیری کنیم

پروفسور کرمی در رادیو گفت‌وگو گفت: متاسفانه هنوز برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که پس از تزریق دو دز واکسن کرونا می‌توانند بدون ماسک در اماکن عمومی و مهمانی‌ها حضور داشته باشند.

1400/10/19
|
09:34
|

برنامه «روزنه» با موضوع تزریق دز سوم واکسن کرونا و کنترل سویه‌ی امیکرون، در ارتباط تلفنی با پروفسور علی کرمی (استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله (عج) و متخصص واکسن‌های نوین) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

علی کرمی در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: ما باید از تجربه‌ی تلخ اروپا در عدم تزریق واکسن کرونا درس بگیریم.

وی افزود: برخی از مردم کشورهای اروپایی پس از تزریق دو دز واکسن کرونا، محدودیت‌های کرونایی را کنار گذاشتند و اکثر مردم حتی دز سوم را تزریق نکردند.

این متخصص واکسن‌های نوین با بیان این که تعداد مبتلایان به کرونا در اروپا با سرعت بسیار زیادی افزایش پیدا می‌کند، عنوان کرد: قطع شدنِ زنجیره‌ی انتقال ویروس کرونا به سلسله اقدامات مهمی نیاز دارد، بر همین اساس ما باید از هیچ اقدامی کوتاهی نکنیم.

وی با اشاره به این که ما باید از وقوع پیک ششم کرونا در ایران جلوگیری کنیم، اظهار داشت: در حال حاضر میزان مرگ و میر ناشی از بیماری کرونا در ایران به حداقل رسیده است و خوشحالم که ستاد مقابله با کرونا هنوز تصمیمی برای کنار گذاشتن محدودیت‌های کرونایی نگرفته است.

علی کرمی در بخش دیگری از سخنان خود در برنامه «روزنه» با بیان این که آنتی‌بادی تا یک حد مشخص و کمی در بدن باقی می‌ماند، تصریح کرد: متاسفانه هنوز برخی از افراد به اشتباه تصور می‌کنند که پس از تزریق دو دز واکسن کرونا می‌توانند بدون ماسک در اماکن عمومی و مهمانی‌ها حضور داشته باشند.

وی با اشاره به این که افرادی که واکسن زده‌اند می‌توانند به بیماری کرونا مبتلا شوند، عنوان کرد: واکسن‌های کرونا جدید هستند و در مدت زمانی بسیار کوتاه ساخته شده‌اند و ما هنوز اطلاعات مشخص و 100 درصدی از میزان تاثیر آن‌ها در دست نداریم.

استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله با اشاره به این که هر شخص میزان آنتی‌بادی متفاوتی از واکسن دریافت می‌کند، افزود: برخی از افرادی که واکسن تزریق کرده‌اند، سطح آنتی‌بادی بسیار اندکی دارند.

وی ادامه داد: تنوع ژنتیکی انسان‌ها باعث می‌شود تا یک واکسن در همه افراد ایمنی کامل و کافی ایجاد نکند.

کرمی اضافه کرد: همه افرادی که امروزه با دریافت واکسن کرونا مخالفت می‌کنند، در دوران کودکی دزهای متعددی از واکسن‌های هپاتیت یا غیره را تزریق کرده‌اند.

دسترسی سریع
روزنه