روزنه شنبه تا پنجشنبه از ساعت 9:30 به مدت 25 دقیقه

کرونا هیچ‌گاه ریشه‌کن نمی‌شود

حق‌دوست در رادیو گفت‌وگو گفت: خوشبختانه امروزه بخش عمده‌ای از مردم ایران واکسن‌های کرونا را دریافت کرده‌اند و این موضوع باعث شده با شیوع امیکرون پیک جدیدی از بیماری ایجاد نشود.

1400/11/04
|
14:15
|

برنامه «روزنه» با موضوع وضعیت گردش سویه امیکرون در کشور، در ارتباط تلفنی با دکتر علی‌اکبر حق‌دوست (عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی، رئیس سابق کمیته کشوری اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا و رئیس پژوهشکده آینده‌پژوهی سلامت) شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

علی‌اکبر حق‌دوست در مصاحبه تلفنی با برنامه «روزنه» گفت: سویه‌ی امیکرون از نظر انتقال و سرایت بسیار قوی‌تر از سایر سویه‌ها است.

وی افزود: بیماری‌زاییِ امیکرون برای کسانی که واکسن تزریق کرده‌اند – نسبت به سایر جهش‌ها - بسیار اندک است.

رئیس سابق کمیته کشوری اپیدمیولوژی ستاد ملی کرونا با بیان این که امیکرون در تمام کشورهای دنیا می‌چرخد، اظهار داشت: شدت انتقالِ امیکرون در چند وقت اخیر سیاست‌های کنترلی کرونا را در کشورهای مختلف درهم شکسته است.

وی ادامه داد: چین و نیوزیلند تا به امروز کشور و مردم خود را از تبعات شیوع امیکرون مصون نگه داشته‌اند.

علی‌اکبر حق‌دوست تاکید داشت: به نظر من تغییراتِ جدید ایجاد شده در ویروس کرونا تغییراتی مثبت هستند و امیدوارم این دست از تغییرات، کرونا را به نقطه‌ی تعادل برسانند.

وی با بیان این که انتقالِ خیلی سریع ویروس می‌‌تواند عملکردی همانند واکسن یادآور داشته باشد، عنوان کرد: ویروس کرونا هیچ‌گاه ریشه‌کن نمی‌شود، اما ممکن است بیماری‌زایی ویروس کاهش پیدا کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی افزود: ممکن است ویروس کرونا پس از ورود به بدن عوارض مخفی داشته باشد و پس از چند وقت فعالیت پنهانی عوارض مزمنی در بدن ایجاد کند.

وی با اشاره به این که امیکرون در تمام نقاط ایران پخش شده است، اظهار داشت: خوشبختانه امروزه بخش عمده‌ای از مردم ایران واکسن‌های کرونا را دریافت کرده‌اند و این موضوع باعث شده با شیوع امیکرون پیک جدیدی از بیماری ایجاد نشود.

علی‌اکبر حق‌دوست افزود: اگر آمارهای شیوع امیکرون تا دو هفته‌ی دیگر ثابت بماند یا سیر نزولی داشته باشد، می‌توانیم بگوییم که ایران در قبال امیکرون مقاوم شده است.

وی در خصوص انتقال ویروس بین انسان و حیوان، توضیح داد: سرایت ویروس از انسان به حیوان و برعکس منحصر به ویرس کرونا نیست و اکثر ویروس‌ها می‌توانند با ورود به بدن حیوان خاصیت‌های نوترکیب پیدا کنند و با شکل‌های جدیدی منتشر شود.

دسترسی سریع
روزنه