روز و شب جمعه ها از ساعت 18:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو گفت و گو

روز و شب

وزیر سابق صنعت: پیشرفت 4دهه ای ایران،حاصل خود اتکایی است

وزیر اسبق صنعت،معدن و تجارت اذعان کرد:با نگاهی اجمالی به ایران قبل از انقلاب در می یابیم که عامل اصلی عقب ماندگی در عرصه ی صنعت،وابستگی بوده و امروز آنچه باعث پیشرفت در این حوزه شده خودباوری و قطع امید از بیگانگان است.

1397/10/15
|
10:12

دکتر مهدی غضنفری،وزیر اسبق صنعت،معدن و تجارت با حضور در برنامه ی روز و شب رادیو گفت و گو پیرامون موضوع تحلیل عملکرد 40 ساله ی انقلاب در عرصه ی صنعت،معدن و تجارت تصریح کرد:ایران در سالهای نخستین انقلاب،در حوزه ی صنعت،معدن و تجارت دچار نوعی وابستگی بود بدین ترتیب که معمولا صنعتگران بزرگ نوعی وابستگی به دربار و حکومت داشتند بعبارت دیگر حوزه ی صنعت به هیچ وجه بطور فراگیر و مردمی نبود.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت، وابستگی فردی و انگیزشی را از عوامل عقب ماندگی ایران در گذشته دانست و در رادیو گفت و گو تصریح کرد:خوشبختانه پس از فراز و نشیب های فراوان،ایران توانست به موفقیت های چشمگیری در حوزه ی صنعت،معدن و تجارت دست یابد که مهم ترین دلیل بروز این موفقیت ها خود اتکایی و خود باوری است که امروزه با شعار من می توانم نمایان شده است.

غضنفری در خصوص حوزه ی صنعت در ایران بیان داشت: در این حوزه در دو بخش موفقیت های بسیاری حاصل شده که اولین بخش صنایع پایه(زیر بنایی) شامل فولاد،سیمان،تولید آلومینیوم،مس و پتروشیمی است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران اذعان کرد: در حوزه ی صنایع کوچک و متوسط که موسوم به SME هستند نیز سرمایه گذاری های بسیاری صورت گرفته و شهرک های صنعتی زیادی بر پا شده بطوریکه در حال حاضر در هر استان حداقل 1 شهرک صنعتی و در برخی استان ها نیز 6 الی 7 شهرک صنعتی بر پا شده است و بدین ترتیب کلکسیونی از صنایع مختلف گرد هم آمده اند که صاحبان آنها توده های مختلف مردم هستند.

وی خاطر نشان کرد: از لحاظ کمّی بنگاه های ما رشد خوبی داشته اند و حجم سرمایه گذاری به منظور تولید بنگاه های صنعتی نیز با کمک بانک ها پیشرفت خوبی داشته است بطوریکه بنگاه های زیادی سر پا ایستاده و جان گرفتند ضمن اینکه ما در برخی صنایع صرفا وارد کننده بودیم در حالی که اکنون صادر کننده هستیم.

وزیر اسبق صنعت،معدن و تجارت در برنامه ی روز و شب رادیو گفت و گو در خصوص وضعیت رشد خوشه های صنعتی تصریح کرد: در بنگاه های اسمی که بصورت انفرادی اداره می شوند موفقیت های خوبی داشتیم بطوریکه در حوزه ی خودرو،فولاد،سیمان،کاشی و سرامیک و پتروشیمی سرمایه گذاری های وسیعی صورت گرفته است.

دکتر غضنفری با اشاره به اینکه در حوزه ی خودرو رتبه ی سیزدهم در جهان هستیم اظهار داشت: این در حالی است که در عرصه ی فولاد ظرفیت بسیار محدودی داشتیم اما اکنون این ظرفیت به 20 میلیون تن رسیده که البته با احتساب پروژه هایی که به فرجام برسند به 55 میلیون تن خواهد رسید.

وزیر اسبق صنعت،معدن و تجارت پیرامون حوزه ی تجارت اظهار داشت:در بخش بندرسازی،ترخیص کالا،سیستم های یکپارچه ی سفارش کالا و نیز در حوزه ی لُجستیک(از جمله ترابری) کارهای بزرگی انجام شده که ضمن آنکه پیشرفت های قابل افتخاری هستند توسط دولت های مختلف و با زحمات فراوان بدست آمده اند.

وی حجم 5 الی 10 میلیون تنی سیستم ناوبری و حمل و نقل کشور در گذشته را 60 الی 70 میلیون تن عنوان و در خصوص تعاملات جهانی ایران خاطر نشان کرد: در عرصه ی تعاملات جهانی دو شاخصه ی حجم واردات و صادرات حائز اهمیت است ضمن اینکه صادرات غیر نفتی جزو تاکیدات همه ی دولت های بعد از انقلاب بوده است لذا به منظور گسترش این حوزه، تولیدات باید به اندازه ی کافی و زیر ساخت های تجاری مورد نیاز آماده باشد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علم و صنعت ایران در رادیو گفت و گو میزان حجم صادرات غیر نفتی ایران را در نخستین سال های بعد از انقلاب 1 الی 1 و نیم میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: در سال 1390 این میزان به 35 میلیارد دلار رسیده و در سال های بعد بیشتر شده است.

دکتر غضنفری درباره ی حجم صادرات در کشور تصریح کرد: حجم صادرات از 10 میلیارد دلار به 50 الی 60 میلیارد دلار رسیده است در حالی که از نظر تنوع مواد معدنی نیز جزء 10 کشور برتر جهان هستیم اما ضروری است که در حوزه ی معدن کارهای بسیار بزرگ و بیشتری صورت گیرد.

وی اذعان کرد: در زمینه ی کشف و بهره برداری از ذخایر معدنی از سال 1376 تا 1383، 10 هزار فقره کشف و بهره برداری به ثبت رسیده و از سال 1384 تا 1391 این کشفیات بالغ بر 13 و 2 دهم و معادل 13 هزار و دویست فقره بوده است.

وزیر اسبق صنعت،معدن و تجارت همچنین در حوزه ی پروانه ی بهره برداری از معادن خاطر نشان کرد: در هشت ساله ی نخست انقلاب 4600 عدد و در هشت ساله ی بعد نیز 6200 پروانه ی بهره برداری صادر گردید.

برنامه ی روز و شب،جمعه ها ساعت 18:30 از رادیو گفت و گو پخش خواهد شد.

دسترسی سریع
روز و شب