روز و شب جمعه ها از ساعت 18:30 به مدت 30 دقیقه

رادیو گفت و گو

روز و شب

وزیر اسبق بهداشت و درمان كشور: پیشرفت حوزه ی بهداشت ،مرهون ادغام وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی است

وزیر اسبق بهداشت و درمان گفت: ترکیب وزارت بهداشت و درمان کشور با دانشگاه علوم پزشکی موجب تقویت و پیشرفت سیستم بهداشتی درمانی ایران و موجب تولید آبروی جهانی برای ما شد.

1397/10/30
|
12:36

سید علیرضا مرندی،وزیر سابق بهداشت،درمان و آموزش پزشکی کشورمان در گفتگو با برنامه ی روز و شب از رادیو گفت و گو با بیان اینکه ایران اوایل انقلاب دارای چند هزار پزشک هندی،پاکستانی،بنگلادشی و فیلیپینی بود اظهار داشت: با آنکه عده ای از این پزشکان لیسانس پزشکی بوده و دوره ای نگذرانده بودند موجبات امنیت خاطر را اندکی در کشور فراهم کردند.

وی خاطر نشان کرد: ایران در سال های قبل از انقلاب خیلی با کمبود پزشک مواجه بود که طبق آمارهای سازمان نظام پزشکی،پزشکان ایرانی موجود در ایران بین 12 تا 14 هزار نفر بیشتر نبوده است.

ریاست فرهنگستان علوم پزشکی از سال 1388 تا کنون،با اشاره به اینکه عده ای از دارندگان نظام پزشکی به دلایلی نظیر وقوع جنگ و انقلاب،کشور را ترک کردند اذعان کرد: قبل از وقوع انقلاب،حوزه ی بهداشت و درمان کشورمان وضعیت اسفباری داشت بطوریکه دانشکده های پزشکی صرفا محدود به چند عدد نظیر تهران،ملی و دانشگاه شاهنشاهی(دانشگاه علوم پزشکی فعلی)بود ضمن آنکه استان های کرمان و اهواز نیز دانشگاه های جدید التاسیسی داشت و بیشتر دانشکده ها در استان های شیراز،تبریز،اصفهان و مشهد متمرکز شده بودند.

نماینده ی اسبق مجلس شورای اسلامی در دوره های هشتم و نهم در ادامه ی سخنان خود با رادیو گفت و گو بیان داشت: تعداد کل دانشجویان پزشکی در اوایل انقلاب حدود 2 هزار نفر بود بدین ترتیب که در سال 1200 نفر دانشجو جذب می شدند لذا پیرو منویات رهبر کبیر انقلاب اسلامی حضرت امام خمینی رحمت الله علیه مبنی بر خدمت رسانی به مستضعفان و محرومان طرح تاسیس شبکه ی بهداشتی و درمانی کشور را در 3 سطح مطرح کردم.

وی اضافه کرد: سطح محیطی این طرح روستاها،سطح دوم شهرها و مراکز خدمات درمانی آن و سطح سوم بیمارستان ها بود.

وزیر اسبق بهداشت،درمان و آموزش پزشکی تصریح کرد: ما با شروع عملیات از روستاهای محروم،به تربیت به ورز (که عمدتا از خود روستاهای محل سکونتشان گزینش می شدند) پرداختیم بدین ترتیب که با داشتن پنج کلاس سواد حدود 2 سال تحت آموزش ما قرار می گرفتند و سپس به خدمت گرفته می شدند.

نماینده ی اسبق مجلس شورای اسلامی در دوره های هشتم و نهم با بیان اینکه تربیت هر به ورز 7 سال به طول می انجامید گفت: وضع پزشکی در دوران قبل از انقلاب خیلی بد بود بطوریکه استان سنندج فاقد پزشک متخصص در حوزه ی زنان و زایمان بود لذا به منظور حل مشکل نیروی انسانی و تربیت پزشک،لایحه ی تاسیس وزارت بهداشت،درمان و آموزش پزشکی را در سال 1364 مطرح کردیم و خوشبختانه به تصویب مجلس شورای اسلامی وقت رسید و به دنبال آن تعداد دانشجویان رشته ی پزشکی از 1200 دانشجو به 7 هزار نفر افزایش یافت.

دکتر مرندی با تصریح اینکه به منظور آموزش و تربیت دانشجویان رشته ی پزشکی با مشکل فضا و کلاس مواجه بودیم افزود: به منظور رفع این مشکل، ناچار به ساخت سوله شدیم همچنین اساتید کادر آموزشی ما بسیار محدود بودند لذا از اساتید استان های دیگر درخواست کردیم ضمن حضور در جبهه های نبرد به آموزش دانشجویان ما نیز بپردازند تا بالاخره مشکل فضا و کمبود استاد نیز حل شد.

ریاست فرهنگستان علوم پزشکی از سال 1388 تاکنون اذعان کرد: ما در اوج جنگ توانستیم شبکه ی بهداشت و درمان کشور را به سمت پیشرفت هدایت کنیم بگونه ای که مقامات کشورهایی نظیر آمریکا و نیز فدراسیون آموزش پزشکی به ایران آمدند و شاخص های بهداشتی ارتقاء یافته ی ایران را مورد تحسین قرار دادند.

وزیر اسبق بهداشت در سال های 1372 تا 1376 در خصوص پیشرفت کنونی شاخص های بهداشتی ایران در مقایسه با قبل از انقلاب تصریح کرد:در اوایل انقلاب میزان مرگ و میر مادران در زمان وضع حمل 278 نفر از هزار زایمان بود که این رقم با تاسیس وزارت بهداشت به 18 مرگ رسیده است.

وی خاطر نشان کرد: میزان مرگ و میر کودکان زیر 5 سال قبل از انقلاب 187 نفر در هر هزار تولد بود که اکنون به 15 نفر رسیده ضمن اینکه میزان مرگ و میر کودکان زیر 1 سال از 120 نفر از هر 100 تولد به 13 نفر کاهش داشته است.

سید علیرضا مرندی،وزیر سابق بهداشت،درمان و آموزش پزشکی در ادامه ی گفتگو با رادیو گفت و گو اذعان کرد:میزان مرگ و میر نوزادان زیر 4 هفته از 68 (از هر هزار تولد) به 8 و 6 دهم تقلیل یافته و همچنین میزان امید به زندگی در دوران قبل از انقلاب به ترتیب در مرد و زن 57 و 55 بوده که بعد از انقلاب به 74 برای مردان و 77 برای زنان افزایش نشان داده است.

وی ادغام وزارت بهداشت و درمان را با دانشگاه علوم پزشکی نقطه ی عطفی برای پیشرفت در حوزه ی بهداشت کشور تعریف کرد و اظهار داشت: در خصوص تزریق واکسن کزاز برای مادران کشور که به 99 و 100 درصد رسید آن قدر پیشرو بودیم که ایالات می سی سی پی،آلاباما و لوئیزیانای آمریکا خواستار آموزش و بکارگیری این روش سریع ما شدند لذا با این کار صاحب آبروی جهانی شدیم.

دسترسی سریع
روز و شب