صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه ها از ساعت 10:00 به مدت 60 دقیقه

حجت الاسلام طباطبایی نژاد با انتقاد از اینکه دولت با سیاستگذاری کلی نظام همراهی نمی کند گفت: دولت جمعیت را در توسعه کشور دست کم می گیرد و حتی در برخی ارکان دولت کارشکنی هایی هم می شود.

برنامه "جوان بمان" رادیو گفت و گو پیرامون موضوع بازخوانی سیاستها و مشوقهای فرزندآوری در جهان و الگوهای اتخاذ شده در ایران و بررسی موفقیتها و شکستهای این الگو در کشورمان با حضور دکتر پدرام کاویان پژوهشگر جمعیتی و مسئول گروه جمعیت در شبکه کانون های تفکر ایران، دکتر صالح قاسمی دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت و نویسنده اثر پژوهشی "مجموعه جنگ جهانی جمعیت" و ارتباط تلفنی با حجت الاسلام دکتر صادق طباطبایی نژاد عضو و دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس شورای اسلامی به روی آنتن رفت.

دکتر کاویان با اشاره به سیاست رایج جمعیتی در کشورهای مختلف دنیا اظهار داشت: از سال 1970 تا 1990 میلادی برخی کشورها به طور خاص سیاست های جمعیتی را اتخاذ کردند. در این برهه عمده کشورهای توسعه یافته و در صدر آنها ایالات متحده و فرانسه سیاست افزایش جمعیت را دنبال کردند اما کشورهای در حال توسعه از جمله ایران، ترکیه و چین به دلیل ترغیب های بین المللی از سوی سازمان ملل متحد به کنترل جمعیت پرداختند.

وی افزود: در این میان، کشورهایی از جمله هند و پاکستان معتقد بودند که حکومت نباید در امر فرزند آوری و جمعیتی دخالت کند بنابراین سیاست جمعیتی خاصی را اتخاذ نکردند.

این پژوهشگر جمعیتی گفت: کشور ایران الگویی را برای سیاست های جمعیتی اتخاد کرد که به آن غیرقابل دسترس می گویند یعنی هیچ کشوری مانند این الگو نمی تواند کنترل جمعیتی داشته باشد.

مسئول گروه جمعیت در شبکه کانون های تفکر ایران بیان کرد: سیاست های جمعیتی کشورها در دو دسته کلی سیاست حمایت از فرزندآوری و سیاست جذب مهاجر طبقه می شوند اما سیاست حمایت از فرزندآوری به شقوق مختلفی تقسیم می شود که عمده این سیاست ها در کشورهای توسعه یافته اقتصادی بوده و سعی دولتها بر کاهش هزینه فرزندآوری از طریق جایزده دادن و خدمات عمومی بعد از تولد فرزند است.

کاویان همچنین با اشاره به سیاست حمایتی کشور آلمان از فرزندآوری یادآور شد: "مرخصی والدین" با حقوق یک سال و دو ماه برای یکی از آنها و وجود مراکز مشاوره رایگان، سیاست جمعیتی بود که آلمان در پیش گرفت اما این سیاست در مجلس شورای اسلامی به سخره گرفته شد و همه نمایندگان خندیدند غافل از اینکه 50 درصد زایمان ها در ایران سزارین است و مادر به مراقب نیاز دارد.

پژوهشگر جمعیتی در ادامه برنامه "جوان بمان" از رادیو گفت و گو، گفت: کشورهای مختلف دنیا فهم درستی از جمعیت دارند و آن را مختل کننده توسعه نمی دانند. کنترل جمعیتی در ایران باعث شده ظرفیت های اقتصادی را از دست بدهیم و به وضعیت امروز برسیم.

همچنین در ادامه این برنامه دکتر قاسمی در رابطه با موضع سازمان بین الملل در این رابطه گفت: غرب بعد از رنسانس و تحولات اجتماعی در جوامع غربی و به ویژه پس از انقلاب جنسی دچار بحران های جمعیتی شد و از اینجا بود که به فکر مهندسی اجتماعی کشورهای شرقی و بویژه کشورهای اسلامی افتاد. در نتیجه سازمان بهداشت جهانی و سازمان ملل را به خدمت گرفت.

دبیر مرکز مطالعات راهبردی جمعیت ادامه داد: از ابتدای ورود سازمان ملل و شکل گیری روز جهانی جمعیت نگاه سازمان ملل به جمعیت یک سیاست کاملاً دوگانه بود. همزمان با اینکه جوامع غربی به دنبال تقویت خانواده و حمایت از فرزندآوری بودند، در کشورهای شرقی کنترل جمعیت و تضعیف نهاد خانواده را در پیش گرفتند.

قاسمی همچنین با اظهار اینکه امروز بیشتر حمایت کشورهای غربی از فرزندآوری در حوزه مالی است، بیان داشت: جوایزی مانند هدیه تولد و تسهیلات مختلفی همچون معافیت های مالیاتی قابل توجه برای والدین و نیز کارفرمایانی که کارگران صاحب فرزند بیشتری را جذب کنند در نظر گرفته می شود. کشورهای در حال توسعه هم در سیاست حمایت از فرزندآوری اقدام می کنند اما رویکرد این کشورها ارائه مشوق های فرهنگی است.

نویسنده "مجموعه جنگ جهانی جمعیت" مطرح کرد: اگر یارانه ای که در کشور ما توزیع می شود با پیوست ملی و نگاه جمعیتی هدفمند شود بسیاری از مشکلات حوزه جمعیتی برطرف خواهد شد.

همچنین حجت الاسلام دکتر طباطبایی نژاد دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس در مصاحبه با رادیو گفت و گو، اظهار کرد: دستور جاری کمیسیون فرهنگی مجلس در رابطه با حمایت از فرزندآوری، طرح تعالی جمعیت است. این طرح دارای مشوق هایی از جمله خوابگاه دانشجویان و وام های مختلفی در این رابطه می باشد.

این نماینده مجلس افزود: در حال حاضر با فرزندآوری بیشتر در ارکان مختلف مسئولیت های کشور مقابله می گردد و هنوز سیاست دهه 70 یعنی فرزند کمتر زندگی بهتر اجرا می شود تا جایی که در وزارت بهداشت برای کم فرزند دار شدن امکانات و تسهیلاتی داده می شود.

حجت الاسلام دکتر طباطبایی نژاد در ادامه بیان داشت: مجلس با توجه به وضعیت اقتصادی و نابسامانی های داخلی و خارجی ، چندین استیضاح را در دستور کار قرار داده و نگاه مهربانانه ای به دولت ندارد اما از روی مصلحت آن ها را مطرح نکرده است. دولت عزم لازم برای پیگیری سیاست گذاری های کلان نظام را ندارد و گویا هنوز زنگ خطری که مقام معظم رهبری هشدار آن را دادند به گوش مسئولان نرسیده و یا نخواستند که به آن توجه کنند.

دبیر کمیسیون فرهنگی مجلس در خاتمه، با انتقاد از اینکه دولت با این سیاست گذاری کلی نظام همراهی نمی کند ادامه داد: حتی در برخی ارکان دولت کارشکنی هایی هم می شود و گویا معتقدی به این موضوع و جمعیت را در توسعه کشور دست کم می گیرد.

مرتبط با این خبر

  • بازخوانی سیاست ها و مشوق های فرزندآوری در جهان و الگوهای اتخاذ شده در ایران

  • جوان بمان آمارهای کنونی تحولات جمعیت در ایران را رصد می کند

  • بررسی بیو ترور در کنترل جمعیت جهان روی موج گفت و گو

  • ایران در معرض حمله بیوتروریسم/ 21درصد زوجین ایرانی نابارورند

  • واکاوی شیوع ناباروری و نقش آن در کاهش نرخ کل کشور

  • بررسی تحولات جمعیت و فرزندآوری در ایران را در جوان بمان بشنوید

  • آمار سقط جنین چند برابر کشته های سوانح رانندگی

  • بررسی تحولات جمعیت و فرزندآوری در ایران از نظر فقه و احکام شرعی

  • اجرای ابرپروژه های کنترل جمعیت علیه دنیای اسلام

  • بررسی جمعیت و فرزند آوری از منظر آیات قرآنی، دیدگاه اسلام و شریعت