صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

شنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

برنامه از پارسی تا فارسی، سیزدهم مهر با بررسی موضوع گویش های ایرانی تقدیم مخاطبان می شود.

به گزارش روابط عمومی رادیو گفت و گو، این شبکه رادیویی، برنامه از پارسی تا فارسی را با محوریت رشد و ارتقای زبان فارسی و چگونگی تغییرات آن، شنبه ها به روی آنتن می برد.

زبان به عنوان مهم ترین و محوری ترین مؤلّفه در فرآیند اندیشیدن بسیار بیش از آنچه ما فکرش را می کنیم در درک و دریافت ما از هستی تأثیر می گذارد، لذا فرآیند ارتقا و تغییرات آن نیز دارای اهمیت است.

برنامه از پارسی تا فارسی، سیزدهم مهر با بررسی موضوع گویش های ایرانی تقدیم مخاطبان می شود.

خانم دکتر جمیله حسن زاده(عضو هیئت علمی گروه زبانها و گویشهای ایرانی فرهنگستان زبان و ادب پارسی)، خانم عفت امانی(پژوهشگر گروه زبانها و گویش های ایرانی فرهنگستان زبان و ادب پارسی) و مجید طامه(عضو هیئت علمی گروه زبان ها و گویش های ایرانی فرهنگستان زبان و ادب پارسی)از مهمانان این برنامه هستند.

زبان فارسی سه دوره‌ باستانی، میانه و نو دارد. فارسی امروز ما که همان فارسی نو است دارای لهجه‌های ‏فراوانی است. امروزه زبان فارسی در کنار سایر گویش‌های ایرانی به حیات خود ادامه می‌دهد. ‏

آنچه گویش‌های مختلف را زیرمجموعه یک زبان مشترک می‌کند ریشه و مادر آن گویش‌هاست نه دستور زبان یا واژگان آن‌ها. به عنوان مثال گویش‌های کردی، بلوچی، مازندرانی، گیلکی و ... همه زیرمجموعه زبان ایرانی هستند و مادر همه آن‌ها یکی است؛ اما زبان ترکی زبان مستقلی است که ریشه آن آلتایی است. یا زبان عربی ریشه سامی دارد و با زبان ایرانی کاملا ریشه متفاوتی دارد. اگر چه در ایران افرادی با این زبان‌ها صحبت می‌کنند اما زیر مجموعه زبان ایرانی قرار نمی‌گیرند.

این برنامه شنبه ها ساعت 22 به مدت 120 دقیقه روی موج اف ام ردیف 5/103 مگاهرتز تقدیم مخاطبان می شود.

علاقمندان برای ارتباط با این برنامه و دیگر برنامه های رادیو گفت و گو می توانند از طریق سامانه پیامکی 300001035 و شماره تماس 27861035 اقدام نمایند.

مرتبط با این خبر

  • گویش های مرکزی ایران شدیداً در معرض خطر نابودی هستند