الف ب بسم الله هر روز از ساعت 15:30 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

الف ب بسم الله

مدیر مسئول انتشارات آوای قلم : نفس نشر دانشگاهی به شماره افتاد

مدیر مسئول انتشارات آوای قلم با انتقاد از عدم حمایت دولت از صنعت نشر ، گفت : بالارفتن قیمت کتاب تحت تاثیر ارز و کاهش بودجه خرید کتاب دانشگاه ها ، استقبال از کتاب های دانشگاهی را به شدت کاهش داده است.

1398/02/08
|
12:30

برنامه " الف ب بسم الله " ویژه سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور مهدی خانی ، مدیر مسئول انتشارات آوای قلم روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

مهدی خانی در ابتدای گفت و گوی خود با ویژه برنامه " الف ب بسم الله " به موضوع نشر الکترونیک کتاب پرداخت و اظهار کرد : استقبال مردم از این نوع کتاب علاوه بر حفظ محیط زیست ، تاحدود زیادی قیمت ها را کاهش می دهد.

وی افزود : مانعی که در استفاده از کتاب های الکترونیک وجود داشت موضوع امنیتی و کپی غیرمجاز بود که خوشبختانه این مسئله در اسفندماه دو سال پیش برطرف شد و در حال حاضر تمام کتاب های انتشارات آوای قلم به صورت الکترونیکی منتشر می شوند.

این ناشر با بیان اینکه قیمت کتاب الکترونیک در حدود 40 تا 60 درصد قیمت پشت کتاب فیزیکی است ، عنوان کرد : اگر کتاب را با این قیمت در اختیار افراد قرار می دهیم ، استقبال از این نوع کتاب روز به روز بیشتر و جایگاه آن پر رنگ تر خواهد شد.

خانی اظهار امیدواری کرد : اگر دیگر همکاران ناشر نیز به کتاب الکترونیک روی بیاورند در چند سال آینده این نوع کتاب همگام با نوع فیزیکی در جامعه منتشر شود.

وی در بخش دیگری از گفت و گوی خود با رادیو گفت و گو ، از چاپ کتاب در کشور چین انتقاد کرد و گفت : باید وضعیت نشر کشور را بررسی کنیم و دلیل افزایش هزینه ها و قیمت تمام شده را مورد تحلیل قرار دهیم و علت را بیابیم. واگذاری چاپ به کشور چین تنها به دلیل کم شدن هزینه ها پاک کردن صورت مسئله است.

مدیر مسئول انتشارات آوای قلم ، این کار را برابر با ورشکستگی صنعت نشرکشور دانست و بیان کرد : در سالی که قرار است تولید ملی رشد و رونق پیدا کند با چنین کاری عملا ریشه تولید داخلی را می خشکانیم.

خانی گفت : صنعت نشر به طور کامل به دلار وابسته است و تغییرات نرخ ارز به شدت این صنعت را تحت تاثیر قرار می دهد و از آنجایی که مخاطب نشر دانشگاهی دانشجویان هستند و عموما توان مالی محدودی دارند از خرید کتاب امتناع می کنند و این باعث شده است نفس انتشارات دانشگاهی به شماره بیافتد.

وی از کاهش بودجه دانشگاه ها برای خرید کتاب انتقاد کرد و گفت :در همه کشورها بخش فرهنگی مورد حمایت ویژه دولت هاست اما در ایران حتی وام هایی هم که وجود داشت و امکاناتی که پیشتر دولت در اختیار نشر قرار می داد نیز کاهش یافته است.

دسترسی سریع
الف ب بسم الله