صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 15:30 به مدت 90 دقیقه

قائم مقام معاون اجرایی نمایشگاه کتاب عنوان کرد : خواسته صنف نشر این است که وزات ارشاد تمام امور را به صورت کامل به صنف واگذار کند و به عنوان ناظر حضور داشته باشد.

برنامه " الف ب بسم الله " ویژه سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور جلال سمیعی ، نویسنده و طنز پرداز و برزو سریزدی ، قائم مقام معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

جلال سمیعی در ابتدا عنوان کرد : تمام کتاب هایی که در این سال ها به رشته تحریر درآورده ام مدیون روزنامه نگار بودن خود هستم.کتاب نخست که در سال 84 چاپ شد مجموعه طنزی با نام " و غیره " در انتشارات سخن گستر بود.

وی افزود : در سال 89 ، کتاب دوم من با عنوان " چگونه نقاش شویم " شامل طنزهای کوچکی از مجموعه چگونه هنرمند شویم توسط انتشارات سوره مهر منتشر شد که به چاپ دوم نیز رسید.

این نویسنده ادامه داد : مجموعه ستون های تاکسی هفت که طی چند سال در روزنامه هفت صبح به چاپ می رسید ، در سال 94 در انتشارات سوره مهر به صورت کتابی در آمد و در همان سال کتاب کوتاه "رساله صد فرمان" از من منتشر شد که از مجموعه صد پند عبید زاکانی الهام گرفته و به ایشان نیز تقدیم شده است و در آن تلاش کردم تعریف های اجتماعی امروز را در قالب فرمان های کوتاه طنز آمیز بگنجانم.

سمیعی با بیان اینکه در سال های اخیر توجه به طنز بیشتر شده است ، اظهار کرد : طنز گونه فاخرتر و انتقادی تری از شوخ طبعی است و خوشبختانه در چندسال اخیر توجه رسانه ها و فعالان فرهنگی و نشر به آن زیاد بوده است.

وی در مصاحبه با رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : با تمام سختی هایی که در بازار نشر وجود دارد ، استقبال خوب مخاطبان در نمایشگاه کتاب نشان دهنده این است که تقاضای جامعه نسبت به تولید طنز به معنای طنز پیراسته تر با پایه ادبی رو به گسترش است.

در ادامه برنامه " الف ب بسم الله " رادیو گفت و گو ، برزو سریزدی ، به مشکلات برگزاری نمایشگاه کتاب اشاره کرد و گفت : آماده سازی نمایشگاه از سه ماه پیش آغاز شده است و اینکه مکان ثابتی برای برگزاری این نمایشگاه وجود ندارد و به خصوص اینکه مصلی برای نمایشگاه کتاب طراحی نشده است مشکلاتی را ایجاد می کند.

وی افزود : در کنار سختی هایی که وجود دارد ، همدلی خوب میان مجموعه وزارت فرهنگ و ارشاد ، موسسه نمایشگاه های فرهنگی کتاب ایران و صنف نشر برقرار است.همچنین مسئولین در مصلی و معاونت خدمات شهری شهرداری تهران نیز همکاری بسیار خوبی برای برگزاری نمایشگاه داشته اند.

قائم مقام معاون اجرایی سی و دومین نمایشگاه در خصوص واگذاری امور نمایشگاه به صنف بیان کرد : صنف نشر خواهان این است که اجرای تمامی امور به دست خودش باشد و وزارت ارشاد به عنوان ناظر حضور داشته باشد.به معنای دیگر واسپاری باید به صورت کامل صورت بگیرد.

سریزدی تاکید کرد : نقطه آرمانی این است که وزارت ارشاد نه تنها امور اجرایی برگزاری نمایشگاه ، بلکه تمامی فعالیت ها از ثبت نام تا قیمت گذاری کتاب را به صنف واگذار نماید.

وی با بیان اینکه در حال حاضر بهترین مکان برای برگزاری نمایشگاه کتاب ، مصلی است ، اظهار کرد : البته مصلی برای نمایشگاه طراحی نشده و مشکلاتی دارد و شهر آفتاب نیر معضلات خاص خود را دارد.اما شهر تهران باید یک مکان دائمی برای برگزاری نمایشگاه تهران داشته باشد.

مرتبط با این خبر

  • تا اطلاع ثانوی نمایشگاه بین المللی کتاب در مصلای تهران برگزار می شود

  • هدف نمایشگاه کتاب تهران امسال جذب کتابخوان ها بود

  • نرم افزار ، جایگزین بن کارت های کتاب می شود

  • ویژگی نمایشگاه کتاب امسال واگذاری امور به صنف است

  • اختیارات حوزه نشر با مسئولیت هایش تناسب ندارد

  • غرفه کارنامه نشر برای جستجوی آسان کتاب است

  • کتاب کمک درسی مظلوم واقع شده است

  • تخلف از قانون کپی رایت به دلیل عدم آگاهی است

  • نفس نشر دانشگاهی به شماره افتاد

  • کتاب رادیویی ؛ جان کتاب در قاب رادیو