صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 15:30 به مدت 90 دقیقه

مدیر مسئول انتشارات آرادمان عنوان کرد : براساس آمار هزینه ها در صنعت نشر رشد 600 برابری و فروش افزایش 6برابری را نشان می دهد که نشان دهنده ورشکستگی نشر است و این وضعیت نیازمند تدبیر از سوی حاکمیت است.

برنامه " الف ب بسم الله " ویژه سی و دومین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران با حضور دکتر عباس حسینی نیک ، مدیر مسئول انتشارات مجد و مدیر مسئول انجمن فرهنگی ناشران کتاب دانشگاهی و علیرضا بهرامی ، مدیر مسئول انتشارات آرادمان، شاعر، نویسنده و سردبیر فرهنگی خبرگزاری ایسنا روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

در ابتدای " الف ب بسم الله " رادیو گفت و گو ، حسینی نیک با اشاره به تورم و مشکلات اقتصادی کشور گفت : کاغذ که ماده اولیه کتاب است به شدت گران شده است و این افزایش قیمت تاکنون غیر قابل کنترل بوده است. وزارت ارشاد با ایجاد سامانه ای درصدد حل این مشکل برآمده است اما موفق نبوده است.

وی افزود : علاوه بر گرانی کاغذ ، وسایل و مواد اولیه دیگر و سایر هزینه ها با افزایش قیمت روبرو شده اند که در نهایت در قیمت کتاب تاثیر داشته است.لذا برای افزایش سطح کتابخوانی باید دولت و نهادها برای نشر یارانه در نظر بگیرند.

مدیر مسئول انتشارات مجد با تاکید بر اینکه شرایط بازار ارز و کاغذ عادی نیست ، اظهار کرد : بزرگترین مشکل فعلی این است که با اهل فن و متخصصین کمتر مشورت می شود و کسانی برای حوزه های مختلف صنعتی ، اقتصادی و فرهنگی تصمیم می گیرند که تخصص بالایی ندارند.

حسینی نیک به واگذاری های حوزه نشر اشاره کرد و گفت : این واگذاری ها که دائما از آن صحبت می شود دارای نقص های جدی است و مشارکت ناشران واقعی و فعال و انجمن های فرهنگی کمتر دیده می شود.

در ادامه برنامه " الف ب بسم الله " رادیو گفت و گو ، علیرضا بهرامی ، عنوان کرد : وقتی از اقتصاد نشر سخن می گوییم درباره یک صنعت ورشکسته حرف می زنیم.یعنی صنعتی که هزینه تولید آن در یک سال گذشته 400 تا 600 برابر افزایش پیدا کرده ، در حالی که فروش آن 6 درصد افزایش یافته است.

وی افزود : تنها نتیجه ای که این ورشکستگی به دنبال دارد ، بحرانی شدن تولید محتوا در کشور است ، چرا که کتاب سازی افزایش چشمگیری خواهد داشت و تولید محتوا در بنگاه های کوچک نشر کاهش می یابد و به دنبال آن شاهد بروز مسائل اجتماعی مانند سطحی زدگی خواهیم بود. در این شرایط مسئولان باید برای این اقتصاد ورشکسته تدبیری بیاندیشند تا نشر در کوتاه یا بلند مدت از این شرایط رهایی یابد.

مدیر مسئول انتشارات آرادمان در مصاحبه با برنامه " الف ب بسم الله " رادیو گفت و گو خاطر نشان کرد : وقتی آگاهی وجود ندارد ما نقشه راه درستی نداریم. بسیاری از رویدادهای حوزه نشر بین المللی است و همه جای دنیا حتی کشورهای توسعه یافته با آن مواجه هستند اما آن کشور راهکاری برای رهایی از آن چالش ها یافته اند.

بهرامی با بیان اینکه نشر ایران به مدل این صنعت در امریکا شبیه شده است ، توضیح داد : گردش مالی نشر بیشتر در بنگاه های بزرگ نشر صورت می گیرد و بنگاه های کوچک توسط آنها بلعیده می شوند.جدیدترین گزارش نشان می دهد 95 درصد از گردش مالی نشر کشور در اختیار 7 نشر قرار دارد.

وی ادامه داد : در این میان مشخص نیست حاکمیت برای هزار و 400 نشر دیگر که سهم بسیار کوچکی در گردش مالی دارند چه تمهیداتی اندیشیده است و چگونه می خواهد از این بنگاه های نشر حمایت کند تا بتوانند دوباره به عرصه فعالیت باز گردند.

مرتبط با این خبر

  • خواسته صنف نشر از وزارت ارشاد واسپاری کامل است

  • دولت متخلفان واردات کاغذ را می شناسد اما برخورد نمی کند!

  • آمارهای فروش نمایشگاه کاذب و مربوط به افزایش قیمت کتاب است

  • درآمد غرفه شاهد در نمایشگاه کتاب به سیل زدگان اختصاص می یابد

  • یزد در سال 2022 پایتخت کتاب جهان می شود

  • بالارفتن قیمت کتاب، فروش نمایشگاه را کاهش نداد

  • ویژگی نمایشگاه کتاب امسال واگذاری امور به صنف است

  • ریشه بسیاری از معضلات نشر در توزیع کتاب است

  • سروش از پلت فرم های جدید نشر رونمایی می کند

  • افزایش 28 درصدی قیمت کتاب در سال 97