تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

كلانتری خبر داد: نمایشگاه دائمی اسباب بازی در میدان بهارستان برپاست

یک فعال حوزه فرهنگ ایرانی اسلامی خبر داد: نمایشگاهی دائمی اسباب بازی در مجموعه «سرچشمه» میدان بهارستان با حضور تعدادی از تولید کنندگان اسباب بازی و نوشت افزار برای ارائه محصولات فرهنگی ایرانی ایجاد شده است.

1398/09/16
|
11:00

یک عضو موسس مجمع نوشت افزار ایرانی و اسلامی با اشاره به اقدامات این مجمع در راستای حمایت از تولید محصولات فرهنگی با شاخصه‌های ایرانی و اسلامی اظهار کرد : این مجموعه به عنوان بخش خصوصی در راستای حمایت از تولید اسباب بازی و نوشت افزار با شاخص های ایرانی و اسلامی ، نمایشگاهی دائمی در مجموعه «سرچشمه »میدان بهارستان با حضور تعدادی از تولید کنندگان اسباب بازی و نوشت افزار برای ارائه محصولات فرهنگی ایرانی ایجاد کرده است، چنان که در این نمایشگاه 2100 اسباب بازی ایرانی در معرض فروش قرار گرفته است.

مهدی کلانتری در مصاحبه با برنامه« تقاطع فرهنگ» رادیو‌ گفت و گو در بخشی از صحبت های خود با بیان اینکه بعضا خانواده ها به محصولات فرهنگی که در اختیار فرزندانشان قرار می دهند، توجه جدی ندارند، گفت : همانطور که خانواده‌ها به غذای جسم بچه‌هایشان توجه ویژه ای دارند به غذای روح آنها نیز باید به همین میزان اهمیت دهند .

وی با اشاره به برخی از اسباب بازیها و نوشت افزارهایی که با محوریت ابر قهرمان های غربی از سوی خانواده ها در اختیار کودکان قرار داده می‌شود، تصریح کرد : خانواده ها هنگام خرید این نوع کالاها به این موضوع توجه ندارند ، شخصیتی که اسباب بازی آن را برای فرزندشان تهیه کرده اند ، با فرهنگ کشورمان تناسبی ندارد و حتی در خود غرب نیز منفور است و با اهداف خاصی تولید شده است.

کلانتری با بیان اینکه در برخی از موارد غربی‌ها برای ارائه محصولات خود شخصیت سازی می کنند و با تبلیغات، آن را به عنوان یک ابر قهرمان معرفی می‌کنند، در حالی که در دنیای واقعی، چنین قهرمانی وجود نداشته است ،افزود: ما در کشور خودمان قهرمان های زیادی داریم ولی به آنها توجه نمی کنیم و جهت معرفی آنها به کودکان و فرزندانمان سرمایه گذاری مناسبی انجام نمی دهیم .

وی با تاکید بر اینکه متاسفانه در حوزه فرهنگی از داشته هایمان به خوبی استفاده نمی کنیم و به راحتی از کنار آنها می گذریم ، ادامه داد : در موارد زیادی مشاهده می‌شود که کودکان ایرانی ، ابرقهرمان های غربی را بهتر از قهرمان های واقعی کشورمان می شناسند و با آن ارتباط برقرار می‌کنند و این قطعاً یک ضعف بزرگ است.

این عضو مجمع نوشت افزار ایرانی و اسلامی، با اشاره به برخی از اقداماتی که در حوزه تولید نوشت افزار ، اسباب بازی و کارتون برای معرفی قهرمان های ایرانی و اسلامی صورت گرفته است ،گفت : البته ما در این زمینه در اول راه هستیم و قطعا نمی توانیم با شرکت‌های چون« والت دیزنی»که حدود 70 سال است فعالیت می‌کند ،رقابت کنیم‌.

این فعال حوزه فرهنگی با تاکید بر اینکه دولت باید سرمایه‌گذاری جدی‌تری در این حوزه انجام دهد ،افزود : ما به عنوان بخش خصوصی، برای معرفی نوشت افزارها و اسباب بازیهای ایرانی نمایشگاهی دائمی در مجموعه سرچشمه بهارستان با حضور تعدادی از تولیدکنندگان اسباب‌بازی و نوشت افزار ایجاد کرده ایم .

وی با بیان اینکه هدف اصلی از ایجاد این نمایشگاه معرفی شاخصه ها و ویژگی های ایران اسلامی در این حوزه است و ما تلاش داریم که هویتی را در این راستا ایجاد کنیم، افزود: در این نمایشگاه 2100 اسباب بازی ایرانی به نمایش گذاشته شده است و قطعاً چنین اقداماتی می تواند در افزایش انگیزه تولیدکنندگان اسباب‌بازی برای تولید اسباب بازی با شاخصه های ایرانی و اسلامی موثر باشد.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)