تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

احسان زیور عالم: برخی اهالی رسانه، تئاتر را پیش‌ مرگ سینما کرده‌اند

یکی از روزنامه نگاران کشورمان، اظهار کرد: برخی از رسانه‌ها در حق برخی از هنرها از جمله تئاتر احجاف می‌کنند و همه را قربانی سینما می کنند و این موضوعی است که امسال در جریان برگزاری همزمان دو جشنواره تئاتر و فیلم فجر به صورت واضح مشاهده شد.

1398/11/26
|
14:42

احسان زیور عالم، در مصاحبه با برنامه «تقاطع فرهنگ» رادیو گفت و گو ، با بیان اینکه در طی این سال ها رسانه ها ذائقه مخاطبان را در ارتباط با هنر از جمله سینما و تئاتر تغییر داده اند، گفت: این در حالی است که رسانه‌ها باید به مخاطبان خود یاد دهند که مولفه های زیادی برای انتخاب یک فیلم برای تماشا کردن وجود دارد.

این منتقد هنری با انتقاد از برخی از سوالاتی که در جریان برگزاری نشست های خبری جشنواره فیلم فجر از سوی خبرنگاران مطرح می شود ،ادامه داد: متاسفانه نقدهای جدی در این نشست های خبری مطرح نمی‌شود و حتی بعضا می‌بینیم که خبرنگاران خبرگزاری های اصلی کشور نیز سوالات حاشیه ای و شخصی از هنرمندان در این نشست ها می پرسند که این موضوع یک فاجعه است .

وی در همین چارچوب خاطرنشان کرد : در غرب ، رسانه ای مثل« نیویورک تایمز» دنبال حواشی و مسائل زرد هنری نمی‌رود و این گونه مطالب در رسانه های خاص که از آنها به عنوان رسانه های زرد یاد می شود، منتشر می شود ولی متاسفانه در کشور ما در حال حاضر وضعیت به گونه‌ای است که انتشار اخبار زرد در رسانه‌های رسمی گسترش بسیاری پیدا کرده است .

این فعال رسانه‌ای با تاکید بر اینکه رسانه ها در حق برخی از هنرها از جمله تئاتر احجاف می‌کنند و همه را قربانی سینما می کنند، اظهار کرد : امسال با توجه به این که جشنواره تئاتر فجر و فیلم فجر همزمان برگزار شد، این موضوع به شدت احساس شد چنان که می توان گفت جشنواره تئاتر قربانی جشنواره فیلم شد .

‌زیورعالم با اعتقاد بر اینکه به نظر می رسد رسانه ها، دولت و وزارت ارشاد علاقه‌مند هستند که همه چیز به سمت سینما برود، خاطرنشان کرد: متاسفانه در رسانه‌ها از توجه به هنرمندان شهرستان ها و گروه های هنری و تئاتری آنها خبری نیست و چندان به اخبار این دسته از هنرمندان توجه نمی شود.

این منتقد هنری در پاسخ به این سوال که به چه میزان تخصص گرایی در حوزه خبرنگاران فرهنگی کشور وجود دارد، تصریح کرد: متاسفانه در کشور روزنگار متخصص در حوزه فرهنگ خیلی کم است و این موضوع تلخی است.

این منتقد هنری همچنین در بخش دیگری از صحبت‌های خود در برنامه تقاطع فرهنگ در ارتباط با رابطه اهالی سینما با تئاتر نیز گفت: به نظرم رابطه هنرمندان سینما با تئاتر یک رابطه تفننی است و شاید بتوان گفت رابطه سینما با تئاتر محدود به انتخاب بازیگران تئاتر برای حضور در سینما شده است.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)