تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

فرزند خواندگی صداوصحنه؛ "فیلم تئاتر" غرق در حواشی شد

مشاور حقوقی انجمن تماشاخانه داران در رابطه با شائبه‌های مطرح شده درباب حقوق فیلم-تئاترها گفت: باید مشخص شود اثر نهایی متعلق به گروه تئاتری است یا بخش فیلمی این اثر!؟

1399/03/10
|
10:30

به گزارش گروه فرهنگ و رسانه پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت وگو؛ مهدی کوهیان در مصاحبه با برنامه "تقاطع فرهنگ" در رابطه با حقوق معنوی آثار نمایشی اظهار کرد: حق معنوی بدین معناست که نام کارگردان در هرگونه انتشار و اجرا قید شود و در این مورد همواره تئاترها با نام هنرمندان منتشر می‌شود.

وی در خصوص فیلم-تئاترها و عدم رعایت حقوق مادی این آثار اظهار کرد: در این مورد باید مشخص شود این آثار مربوط به ضبط کننده است یا تیم اجرا کننده؟ این دو مقوله کاملا متفاوت است و در حقیقت با یک اثر بعنوان تئاتر و اثری دیگر به مانند فیلم-تئاتر روبرو هستیم.

به گفته این حقوقدان در قانون فیلم-تئاترها باید دقیقا مشخص کند اثر نهایی متعلق به گروه تئاتری است یا بخش فیلمی اثر؟! ضمن اینکه کارگردان تلویزیونی و تئاتری هر دو دست به خلق یک اثر هنری زده‌اند.

در این میان محل اختلاف وجود دارد و حتی حقوق دانان قادر به اعلام نظر قاطع نیستند؛ اما در باب حقوق مادی، حتما باید با اجازه صاحب تئاتر، ضبط صورت گیرد.

کوهیان معتقد است: دوستان در این حوزه می‌گویند امتیاز انتشار فیلم-تئاتر به شبکه‌های خانگی واگذار شده ولی امروز پلتفرم جدیدی ایجاد شده. اما آیا حقوق مادی این پلتفرم در قراردادها انتقال پیدا کرده است؟!

حقوق مادی و معنوی در قانون حقوق مولفان و مصنفان بسیار جزئی نگر است؛ در گذشته دوستان در ویدئو رسانه‌ها یک عدد را برای انتشار فیلم‌ها اعلام می‌کردند درحالیکه در بازار نسخ بیشتری موجود است.

کوهیان همچنین درج شماره مسلسل را از جمله پیش بینی‌های قانون گذار برای جلوگیری از سوء استفاده دانست.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)