تقاطع فرهنگ پنجشنبه ها از ساعت 18:00 به مدت 90 دقیقه

رادیو گفت و گو

تقاطع فرهنك (اصلي)

سرودن از امام(ره) سرودن از ارزشهاست

مسئول شورای شعر سازمان بسیج هنرمندان با بیان اینکه مهر امام(ره) با قلب شاعران انقلابی و مردم ایران آمیخته است، سرودن از امام(ره) را سرودن از ارزش‌ها دانست.

1399/03/16
|
10:28

به گزارش رادیو گفت‌وگو؛ رضا اسماعیلی با حضور در استودیوی پخش زنده برنامه "تقاطع فرهنگ" اظهار کرد: تاریخ تولد شعر انقلاب اسلامی 15 خرداد 42 بود و این شجره طیبه تا امروز برگ و بار بیشتری یافته است.
وی با اعلام اینکه پس از ظهور شعر انقلاب، این هنر متعالی بلافاصله به سمت دفاع مقدس کشیده شد، افزود: امروز وزنه شعر دفاع مقدس بسیار سنگین تر است.
شعر انقلاب حاوی زیر شاخه های متعدد شامل فجریه، امامیه و ارتحال است. شاعران انقلاب در ستایش شخصیت معنوی امام(ره) شعرهای بسیار سروه و سجایای ایشان را به تصویر کشیده اند که ساده زیستی، مردم داری و توجه به کرامت انسانی از جمله موضوعات این اشعار است.
به گفته اسماعیلی پس از ارتحال امام(ره) روند شعر انقلاب تا یکسال با این مضمون ادامه یافت و دفاتر بسیاری در این باب به چاپ رسیده است. بسیاری از این اشعار ضمن انتشار در جراید و خبرگزاری ها، همچنان به چاپ نرسیده و خوبست به زودی منتشر شود.

*اشعاری که مردم را شوکه کرد
این عضو هیئت مدیره انجمن قلم ایران با اشاره به اینکه برخی ابعاد شخصیتی حضرت امام(ره) در کنار بعد سیاسی و دینی ایشان معرفی نشده، گفت: سیمای عرفانی و ادبی امام(ره) با وجود انتشار دیوان ایشان، مورد معرفت جامعه نیست.
اشعار حضرت امام(ره) در بر دارنده نظرات بسیار ارزشمندی است و انتشار آن پس از رحلت ایشان، جامعه را شوکه کرد؛ چراکه هیچ کس انتظار نداشت رهبری جامعه دینی با وجود مشغله های سیاسی و دغدغه های مختلف، به ادبیات بپردازد.
این شاعر و پژوهشگر ادبی توجه امام و رهبری به این حوزه را موجب برجستگی بیشتر این گونه ی هنری و گستردگی بیشتر آن دانست و تاکید کرد برنامه های مختلف صداوسیما شایسته است به ابعاد عرفانی و ادبی امام(ره) پرداخته و غزلیات ایشان مورد تحلیل و بررسی قرار گیرد.

*ستایش امام(ره) مداحی نیست
اسماعیلی به رادیو گفت وگو گفت: حضرت امام(ره) با وجود اینکه یک رهبر سیاسی و مرجع دینی بودند، خود را از جنس مردم می دانستند و لذا در قلوب جامعه جای گرفته بودند و حس همدردی با مظلومان، هنرمندان و شاعران انقلابی را هم با ایشان همراه ساخته بودند.
این منتقد ادبی با بیان اینکه تولیدات هنری این اشعار مداحی نیست و این افراد با تمام وجود اشعاری را برای حضرت امام(ره) سروده اند، گفت: شعرا بر صفاتی دست گذاشته اند که از سوی نسل اول و دوم انقلاب به خوبی درک شده بود.
نسل های بعدی ضمن مطالعه آثار امام(ره) شناختی نسبی نسبت به ایشان یافته بودند. امام(ره) انسانی متعالی و معنوی است و سرودنِ از او، سرودن از ارزش هاست.

دسترسی سریع
تقاطع فرهنک (اصلی)