گام بلند هفته دولت از ساعت 14:30 به مدت 70 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام بلند

خدابخش در مصاحبه با رادیو گفت و گو: سال گذشته 2 میلیارد و 400 میلیون دلار صادرات داشتیم

استاندار آذربایجان شرقی با اشاره به ظرفیت بخش خصوصی در این استان از صادرات 2 میلیارد و 400 میلیون دلاری آذربایجان شرقی خبر داد.

1397/06/05
|
12:30
|

مجید خدابخش، استاندار آذربایجان شرقی، در برنامه گام بلند رادیو گفت و گو به مناسبت هفته دولت در خصوص دستاوردها و اقدامات سال گذشته این استانداری، گفت: از هفته دولت سال گذشته تا امسال تقریبا 4 محور به عنوان اولویت های کاری در استانداری آذربایجان شرقی مدنظر قرار گرفت و در راستای تحقق آنها تلاش شده است.

وی افزود: یکی از محور مربوط به بخش اقتصادی می شد که در حوزه صنعت، معدن، کشاورزی و گردشگری فعالیت هایی صورت گرفته است.

این مقام مسئول بیان کرد: احیای دریاچه ارومیه و موضوعات زیست محیطی به ویژه بحث آلودگی هوا، حمل و نقل و لجستیک، مسائل اجتماعی و فرهنگی مخصوصا برای جوانان به عنوان محورهای مهم و توسعه ای استان آذربایجان شرقی بوده که اقداماتی در راستای آنها انجام شده است.

خدابخش با بیان اینکه برای احیای دریاچه ارومیه دو گام اساسی در سال گذشته برداشته شد، گفت: پروژه هایی توسط ستاد ملی تعریف شد که در راستای آن باید 120 میلیون مترمکعب آب از شبکه فاضلاب تبریز جمع آوری و تصفیه و به صورت آب استاندار به دریاچه ارومیه منتقل می شد که این تصفیه خانه 50 درصد پیشرفت داشته است.

استاندار آذربایجان شرقی در مصاحبه با رادیو گفت وگو ادامه داد: امیدواریم که سال آینده در همین سال این پروژه اجرایی شود تا آب حاصل از این تصفیه خانه وارد دریاچه شده که موجبات احیای دریاچه را فراهم کند و همچنین در بستن چاه های غیرمجاز، تغییر الگوی کشت نیز فعالیت هایی برای ذخیره آب صورت گرفته است.

وی توضیح داد: به دلیل کمبود درآمد دولت کمتر از 50 درصد از اعتبارات درنظر گرفته شده برای احیای دریاچه ارومیه تخصیص پیدا کرده است که اگر این اعتبار به طور کامل دریافت شود ما می توانیم به سرعت در جهت انتقال آب به دریاچه ارومیه اقدام کنیم.

خدابخش تصریح کرد: در بحث مسائل زیست محیطی با توجه اینکه شهر تبریز به یک شهر آلوده تبدیل شده بود با سرمایه گذاری بر روی پالایشگاه تبریز توانستیم گازوئیل یورو 2 را به گازوئیل یورو 5 تبدیل کنیم و حدود 70 تن دی اکسید گروگرد که هر روز به سطح شهر پراکنده می شد با این اقدام جمع آوری خواهد شد.

این مقام مسئول گفت: نیروگاه هریس با سرمایه گذاری بخش خصوصی با 235 میلیون یورو انجام گرفته که امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم حدود 300 مگاوات از این نیروگاه تولید برق داشته باشیم، پروژه دیگر در شهرستان اهر تولید کنسانتره مس با 350 میلیارد تومان سرمایه گذاری در هفته دولت بهره برداری خواهد شد.

وی افزود: حدود 400 میلیارد تومان در حوزه سلامت سرمایه گذاری داشتیم که 110 دستگاه آمبولانس جدید خریداری و بین همه شهرستان ها توزیع شده است و همچنین بیمارستان جدیدی در مراغه با حدود 163 تخت در هفته دولت افتتاح می شود.

خدابخش با اشاره به اینکه استان در بخش خصوصی دارای ظرفیت و پتانسیل مناسبی است، در این بخش خبری در رادیو گفت وگوتصریح کرد: در سال گذشته 2 میلیارد و 400 میلیون دلار صادرات داشتیم که امیدواریم این رقم را امسال افزایش بدهیم زیرا شهر تبریز ظرفیت خوبی در صادرات دارد.

استاندار آذربایجان شرقی تاکید کرد: با توجه به اینکه وام ارزان قیمت در اختیار استان قرار گرفته است اگرچه مشکلاتی در این مسیر برای سرمایه گذاران وجود دارد اما با حل این مسائل سعی در مدیریت و پیشبرد اهداف داریم.

دسترسی سریع
گام بلند