از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

در برنامه شعبده شوم مطرح شد: فواید ناشی از یوگا شامل تمامی افراد نمی شود

یک کارشناس و پژوهشگر عرفان های کاذب اظهار داشت: فعالیت یوگا در حالت متعادل و به دور از افراط می تواند در برخی از حوزه های سلامت جسم انسان را از آسیب های مختلف در امان نگه دارد.

1396/08/20
|
11:50
|

برنامه "شعبده شوم" با موضوع بررسی یوگا و فواید آن، با حضور دکتر محدثه مهریزی (کارشناس و پژوهشگر عرفان های کاذب) و دکتر نرجس مهدوی (پژوهشگر ادیان انحرافی و مباحث کلامی بین ادیان) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر نرجس مهدوی با اشاره به این که یوگا یکی از آیین های غیر خداگرا است، گفت: یوگا امروزه در کشور ایران به عنوان یک ورزش کاربرد و کارکرد دارد، به طوری که تبلیغات ورزشی در این حوزه دلیل بر گسترش یوگا در ایران بوده است.
وی همچنین در ادامه افزود: تقویت هرمون های بدن و جریان خون و عضلات بدن از جمله فوایدی است که مبلغان ورزش یوگا به آن تاکید دارند، به طوری که این فواید را مربوط به تکنیک های فیزیکی یوگا می دانند.

این پژوهشگر ادیان انحرافی در خصوص فواید ذهنی یوگا، اظهار داشت: افزایش تمرکز و خلاقیت در انسان و ارتقای هوش و رشد توان یادگیری از جمله فواید یوگا در حوزه ی ذهنی انسان است که مبلغان این ورزش به آن ایمان دارند.

وی همچنین در ادامه افزود: آثار مفید ورزش یوگا به طور ویژه مربوط به سلامتی ذهنی و فیزیکی بیشتر انسان است.

دکتر نرجس مهدوی با اشاره به موضوع ارتقای هوش و تمرکز در فعالیت های یوگا، توضیح داد: در برخی از مواقع افراد در مراحل ابتدایی یوگا احساس می کنند که از نظر ذهنی و تمرکز ذهنی ارتقا یافته اند، در حالی که هدف اصلی یوگا در تمامی مراحل رسیدن به اتحاد و آگاهی برتر است.

وی همچنین در ادامه تاکید کرد: در حالت کلی یوگا در تلاش است تا قوه ی تعقل و تفکر را انسان دور کند، به طوری که با از بین رفتن قوه ی تعقل به اتحاد و آگاهی برتر نزدیک شود.

در ادامه برنامه شعبده شوم از شبکه رادیویی گفت و گو دکتر محدثه مهریزی با اشاره به این که فواید ورزش یوگا قابل نادیده گرفتن نیست، گفت: فواید و آثار ناشی از یوگا را نمی توان برای تمامی افراد نسخه کرد، چرا که این فواید همواره در افرادی منحصر به این ورزش پاسخگوی نیازها می شود.

وی همچنین در ادامه افزود: فواید مطرح شده ی ناشی از فعالیت های یوگا می تواند برای افراد آرام و دارای آرامش زیاد مضر باشد.

این پژوهشگر و کارشناس ادیان کاذب با اشاره به آسیب های بارز ناشی از فعالیت یوگا در افراد، توضیح داد: نشانگان خروجی قفسه سینه، التهاب تخریبی مفصلی مهره های گردن، تنگی کانال نخاع کمری و افتادگی پا از جمله مهم ترین آسیب هایی است که می تواند از طریق یوگا به انسان وارد شود.

وی همچنین در ادامه افزود: فعالان یوگا امروزه به این نتیجه رسیده اند که فعالیت های یوگا برای تمامی افراد حائز فایده نیست.

دکتر محدثه مهریزی همچنین در ادامه تاکید کرد: فعالیت های یوگا می تواند برای افرادی که پوکی استخوان دارند بسیار مضر و آسیب زننده باشد، در حالی که برخی از مبلغان یوگا فعالیت یوگا را در درمان پوکی استخوان مفید و موثر می دانند.

وی با بیان این که یوگا هیچگاه نمی تواند جایگزین درمان و مراقبت های پزشکی باشد، عنوان کرد: انجام فعالیت های یوگا حتی در کنار دوره های درمانی و مراقبت های پزشکی نیز می تواند خطر آفرین باشد.

این پژوهشگر و کارشناس ادیان کاذب همچنین در ادامه اضافه کرد: فعالیت یوگا در حالت متعادل و به دور از افراط می تواند در برخی از حوزه های سلامت جسم انسان را از آسیب های مختلف در امان نگه دارد.

فایل صوتی برنامه "شعبده شوم" از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین متذکر می شود که این برنامه هر پنجشنبه و جمعه از ساعت 18 الی 19 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت