از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

مدیر مركز مطالعات فلسطین نهاد ریاست‌جمهوری: آمریکا با ایجاد داعش در خاورمیانه در صدد کمرنگ کردن بحران‌های داخلی خودش است

مدیرمرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست‌جمهوری با اشاره به نقش آمریکا در شکل‌گیری داعش گفت: ایالات‌متحده در صدد است با تجزیه منطقه خاورمیانه مشکلات اقتصادی خودش را حل کند و بر بحرانهای شدید اقتصادی که دارد، فائق بیاید.

1396/09/12
|
10:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(طرح‌ها و توطئه‌های احتمالی محور عبری، عربی، غربی در فضای پساداعش) با حضور دکترعلی‌پور، کارشناس مسائل سیاسی و دکترصادق رمضانی، مدیر مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست‌جمهوری روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

دکترصادق رمضانی گل‌افزایی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: شکی نیست که تکیه دولتها به مردم خودشان رمز موفقیت و عبور از تمامی بحرانها خواهد بود، مشکلی که امروز در جهان اسلام به ویژه در کشورهای عربی داریم، بین مردم و حاکمیت ارتباطی وجود ندارد و آنها دست‌نشانده غرب هستند و اساسا مشکلات مردم خودشان را درک نمی‌کنند. شاید بتوان از تجربه داعش عبرت گرفت و در این میان نقش مردم در مقابله با فتنه‌ها و توطئه‌های بسیار خطرناکی از جمله بحث تجزیه سرزمینی را دریافتند.

وی افزود: تجربه شکل‌گیری داعش نشان داد که خوی درندگی آمریکا بیش از چهل سال پیش شده و در صدد است با تجزیه منطقه خاورمیانه مشکلات اقتصادی خودش را حل کند و بر بحرانهای شدید اقتصادی که دارد، فائق بیاید. امروز مدلی که آمریکا دنبال می‌کند برای این است که شبیه غریقی است که به هر وسیله‌ای چنگ می‌زند تا خودش را از دریای مشکلاتش نجات دهد.

اگر در این میان برای مقابله با آمریکا بتوانیم جریان مقاومت و حشدالشعبی را تقویت کنیم و دامنه و دایره آن را توسعه دهیم و همچنین گروه‌های مقاوم که در مقابل استکبار تسلیم نمی‌شوند و مدیرت منسجم بشوند، مدیریتی که تواند آینده آنها را در ابعاد مختلف تضمین کند، به وجود بیاوریم، قطعا ضامن حفظ و ثبات حاکمیتها و اقتدار آنها خواهند شد.

مدیر مرکز مطالعات فلسطین نهاد ریاست‌جمهوری ادامه داد: سناریوی که آمریکا برای دوره پساداعش براساس نظریه هنری کیسینجر دنبال می‌کند، بسیار مهم است. زیرا آنها درصددند تا با ایجاد بحران در خاورمیانه مساله فلسطین کمرنگ شود و به فراموشی سپردن مساله قدس از اهداف بزرگ این درگیری‌هاست و در چارچوب نقش توسعه رژیم صهیونیستی است و رژیم صهیونیستی از غفلت امت اسلامی و تجاهل و غفلتی که در میان حاکمان دول اسلامی است و گرایش‌های آنها به غرب و آمریکا استفاده کرده و بر توسعه خود افزوده است.

دکتررمضانی گل‌افزایی گفت: در راستای ضعیف کردن دول اسلامی به تجزیه سودان بزرگ پرداختند و آن را به سودان جنوبی و شمالی تقسیم کردند و در سودان جنوبی نخستین هیاتی که به دنبال تجزیه وارد می‌شود، هیاتی از رژیم صهیونیستی است. همین کار را می‌خواستند با کردستان عراق انجام دهند که موفق نشدند. هوشیاری که نیروهای حشدالشعبی و نیروهای مقاومت مردمی است که در کنار حضور مرجعیت شیعه توانست انسجام ملی و مذهبی را در عراق ایجاد کند.


دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت