از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

استاد دانشگاه اظهار داشت: عمل یوگا، ماهیتا یک عمل ریاضت گونه است

یک استاد دانشگاه اظهار داشت: طبیعت گرایی وجه غالب هندوئیسم ، است. آنها معتقد بودند برای تسلط بر طبیعت و در اختیار گرفتن نیروهای طبیعت، عمل یوگا را باید انجام دهیم.

1396/09/17
|
11:50
|

برنامه "شعبده شوم" رادیو گفت و گو با موضوع بررسی ادیان انحرافی شرقی و هندوئیسم و با حضور دکتر حسینی قلعه بهمن عضو هیئت علمی موسسه پژوهشی امام خمینی و دکتر محمد رسول ایمانی استاد دانشگاه به روی آنتن رفت.

دکتر حسینی قلعه بهمن در آغاز با بیان اینکه آئین هندوئیسم قبل از میلاد مسیح وجود داشت، گفت: در جنوب کشور یک منطقه باستانی به نام شوش و هفت تپه وجود دارد که در آن بنای اعظمی به نوع دینی و آئینی به نام زیگورات چغازنبیل قرار دارد. این بنا در حقیقت یک معبد است که حدود صد سال پیش کشف شد. کشف مشابهی نیز در کنار رود سند در حدود صد سال پیش اتفاق افتاد.

وی ادامه داد: تا قبل از این کشف ها، همه آئین هندو را متعلق به دوره ای که "ودا"ها تدوین یا ارائه شده می شناختند اما این یافته ها نشان داد، هندوئیسم متعلق به گذشته و قبل از میلاد مسیح بود.

وی همچنین به شهر سوخته در زابل اشاره کرد و اظهار داشت: وقتی با کارشناسان آنجا صحبت کردم، آنها گفتند باستان شناسی که درباره این شهر صورت گرفته، بیشتر یک باستان شناختی مردمی عمومی بود. جا دارد یک بررسی ادیانی درباره شهر سوخته نیز صورت بگیرد. باستان شناسان می گفتند جنازه هایی که در این شهر دفن شدند، در هر هنگام از روز که بوده، صورت به طرف خورشید بود. اگر این نوع دفن کردن را تحلیل ادیانی کنیم، می توانیم از آن پرستش خورشید را استخراج کرد.

عضو هیئت علمی موسسه پژوهشی امام خمینی یکی از رشته های هندوئیسم را طبیعت گرایی عنوان کرد و بیان داشت: در طبیعت گرایی می توان برای خدایان تجسم ایجاد کرد یعنی به وسیله مجسمه آنها را مجسم ساخت اما خدا پرستی را نمی توان با مجسمه نشان داد.

وی به پرستش نریه به عنوان خدای مونث در هندوئیسم اشاره کرد و عنوان داشت: امروز نیز این نوع دیدگاه و پرستش را در عرفان های نوظهور نیز می بینیم که البته خاستگاه آن را امروزه از سوی غرب می بینیم اما حقیقت آن است که جایگاه آن در شرق است.

دکتر محمد رسول ایمانی در ادامه با بیان اینکه ادوار مختلف تاریخ آئین هندو را می توان به پنج بخش تقسیم کرد، اظهار داشت: نخستین دوره آنها دوره کهن یا دوره ما قبل آریایی است که نقش بسیار مهمی در شکل دهی آئینی داشته که ما امروز آن را به عنوان آئین هندو می شناسیم. این منطقه در شمال شرق هندوستان یا همان پاکستان امروز است.

وی اضافه کرد: بر اساس آنچه از مهره ها و کتیبه ها باقی مانده است، هندوئیسمی که امروز می شناسیم از تمدنی کهن متعلق به قبل از میلاد مسیح نشات می گیرد. امروز عمل یوگا یکی از شیوه های مهم شرقی است و اساسا یکی از جاذبه های آئین های شرقی از جمله هندوئیسم و بودائیسم عمل یوگا است که در فضای آئین شرقی راهی برای نجات است که البته در ایران به عنوان یک ورزش شناخته می شود در حالی که به عنوان یک آئین است.

این استاد دانشگاه درباره خاستگاه عمل یوگا در هندوئیسم اظهار داشت: بر اساس مهره ها و مجسمه ها و همچنین کتیبه هایی که در منطقه پاکستان کنونی کشف شده است، یوگا قدمتی به اندازه آئین هندوئیسم دارد. بنابراین حتی قبل از ورود آریایی ها عمل یوگا در آن منطقه رایج بوده که البته اهداف خاصی از آن دنبال می شد.

وی به خدای دیگر هندوها اشاره کرد و عنوان داشت: این خدا در حقیقت یک زن بود که با توجه به شواهد، وجود این خدا نمادی برای زایش و تولد بود. در ادیان شرقی، عمل های خارج از عرف یک تقدس داشت که به عنوان فرقه "تن تهیک" شناخته می شوند. در عرفان های نوظهور امروز نیز همین رابطه های خارج از عرف یک جایگاه ویژه دارند که نشان از پیوستگی این عرفان های نوظهور را آئین هندوئیسم است. در این مکتب ها از اتحاد مرد و زن به عنوان اتحاد فرد با عمل حقیقت استفاده می شد که همه اینها ریشه و خواستگاه ما قبل آریایی دارد.

وی اضافه کرد: طبیعت گرایی وجه غالب هندوئیسم که قبل از آریایی ها در آنجا حضور داشتند، است. آنها معتقد بودند برای تسلط بر طبیعت و در اختیار گرفتن نیروهای طبیعت، عمل یوگا را باید انجام دهیم. عمل یوگا ماهیتا یک عمل ریاضت گونه است که مرتاض ها نمونه های امروز آنها هستند.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت