از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

سفیر سابق ایران در واتیكان: ارائه تصویر نادرست از اسلام مانع از وحدت ادیان است

سفیر سابق ایران در واتیکان با اشاره به بحث وحدت ادیان گفت: ارائه یک تصویر نادرست از اسلام که منجر به اسلام‌هراسی شده، به ترس سایر ادیان از اسلام دامن می‌زند.

1396/10/05
|
10:00
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع(نگاهی به اهداف، ابعاد و دستاوردهای گفتگوهای اسلام و مسیحیت در چارچوب استراتژی و گفتگوی ادیان و صلح‌سازی جمهوری اسلامی ایران) با حضور حجت الاسلام علی‌اکبر ناصری، سفیر سابق ایران در واتیکان روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناصری در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو عنوان کرد: اصولا در اسلام وحدت، همدلی، همیاری و هم‌نوایی تاکید بسیاری شده و پیروان ادیان ابراهیمی و معتقدان به خدا، مبدا و معاد در مشترکاتی که دارند، تاکید بر این است که وحدت داشته باشند و بر مدار آن، اعتقادات مشترک، تفاهم و همکاری و تعامل در عرصه‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی و عرصه‌های مختلف را داشته باشند. اسلام و مسیحیت از ادیان بزرگ ابراهیمی است و ما اصولا بر اساس آموزه‌های دینی و آیات قرانی به همه ادیان احترام می‌گذاریم.

وی افزود: قرآن در اصل گفت‌وگو بدون پیش‌داوری، ذهنیت‌گرایی و ... را مدنظر قرار داده و مسلمان در گفت‌وگو بدون تعصب و پیرایه دنبال واقع‌نمایی و واقع‌گرایی باشیم. از طرفی بحث وحدت مبتنی بر تفاهم است اما بسیاری از سوء‌تفاهم‌ها مانع از وحدت است. به طور مثال با ارائه کردن یک تصویر نادرست از اسلام که امروزه به اسلام هراسی منجر شده، به ترس سایر ادیان از اسلام دامن می‌زنند. اما باید برای گفت‌وگوی ادیان واقعیت را بدون جو، جناح و جریان دیده و شناخته شود.

سفیر سابق ایران در واتیکان ادامه داد: رهبر معظم انقلاب نیز در نامه‌ایی که به جوانان غربی نوشتند، تاکید داشتند که آنها اسلام را بشناسند. متاسفانه به دلیل برداشت‌های سوئی که از اسلام صورت گرفته و قرائت داعش‌وار از آن باعث شده که چهره نادرستی از اسلام ارائه شود که نیاز هست با بیان واقعیت‌های اسلام و چهره رحمانی آن تلاش شود.

حجت‌الاسلام علی‌اکبر ناصری گفت: از طرفی ادیان برای اسلام است و ماهیت انسان نیز عدالت‌گرایی است و طبیعت فطری انسان تمایل دارد که هر چه و هرکس در جای خودش باشد. اصولا ادیان آمدند تا انسان براساس آن فطرت درون خدادایش قیام به قسط و عدالت کند. در این رابطه ادیان مشترکاتی دارند و آن رویکرد به فطرت سلیم و مطالبه ماهوی عدالت است. همچنین تمایل به صلح، آزادی، امنیت، مبارزه با فقر، مبارزه با فساد و دوری از جنگ و ... در فطرت سلیم انسان قرار دارد و در این قصه همه ادیان مشترک هستند.

وی افزود: بنابراین معتقدان به ادیان که متمایل به فطرت انسان هستند، مواردی مانند عدالت، صلح، آزادی و ... برایشان مطالبه است و انسانها در نیل به این مطالبات فطری براساس آموزه‌های دینی می‌توانند به وحدت دست پیدا کند و توان و تلاش مشترک مضاعف داشته باشند.دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت