از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

دكترای حكمت هنر: فیلم های هندی اغلب به زندگی پیشین انسان توجه می کنند

پژوهشگر در حوزه سینما اظهار داشت: طراحی شخصیت و فیلم نامه های سینمای هند در اکثر مواقع از روایت هایی مربوط به خدایان هندو اقتباس می شوند.

1397/03/11
|
10:37
|

برنامه "شعبده شوم" با موضوع بررسی عرفان و معنویت های نوظهور، فرق و ادیان انحرافی و معنویت گرایی در سینمای هند و آئین سینمای هندوئیسم، با حضور دکتر محمدحسین فرج نژاد (دکترای حکمت هنر و پژوهشگر سینمای معنویت گرای شرق و غرب) از شبکه رادیویی گفت و گو روی آنتن رفت.

در این برنامه دکتر محمدحسین فرج نژاد با اشاره به موضوع معاد در آیین هندوییسم، گفت: در نگاه هندویی موضوع معاد به مباحث مربوط به تناسخ تقلیل پیدا می کند.

وی با اشاره به ظهور و بروز موضوع تناسخ در فیلم های هندی، اظهار داشت: در بسیاری از فیلم های هندی قهرمان فیلم به شدت تحت تاثیر درد و رنج های متعدد اجتماعی، فکری، فرهنگی و سیاسی قرار داشته و در تلاش است از این رنج ها نجات پیدا کند.

این پژوهشگر سینمای معنویت گرای شرق با اشاره به این که اغلب فلیم های هندی به زندگی پیشین انسان توجه می کنند، عنوان کرد: اشاره به زندگی پیشین انسان در فیلم های هندی همواره به صورت غیر مستقیم انجام می شود، در حالی که فلیم های آمریکایی به این موضوع توجه بیشتری می کنند.

وی در ادامه افزود: فیلم های تناسخ محور هندی در تلاش هستند در روند روایت فیلم، کودک تازه متولد شده را به واسطه مباحث تناسخ محور به شخصی دیگر ربط دهند.

دکتر محمدحسین فرج نژاد با اشاره به این که فیلم های هندی خدایان هندو را به زندگی حماسی و عاشقانه خود نسبت می دهند، تصریح کرد: طراحی شخصیت و فیلم نامه های سینمای هند در اکثر مواقع از روایت هایی مربوط به خدایان هندو اقتباس می شوند.

وی در ادامه اضافه کرد: در حالت کلی حافظه تاریخی مردم هند از حماسه ها و عشق های آسمانی و آسمانی-زمینی و عشق های عرفانی متعددی وام می گیرد، به طوری که سینمای خود را با روایت هایی حاصل از این حافظه تاریخی تنظیم می کند.

این پژوهشگر سینمای معنویت گرای شرق همچنین در ادامه تصریح کرد: سینمای هند در روند رشد خود همواره به سمت موضوعات سیاسی، اجتماعی و عشقی گرایش داشته است، در حالی که مباحثی مانند حماسه و مبارزه با ظلم جایگاه چندانی در این سینما ندارد.

فایل صوتی برنامه "شعبده شوم" از وبگاه رسمی شبکه رادیویی گفت و گو قابل دریافت است، همچنین متذکر می شود که این برنامه هر پنجشنبه و جمعه از ساعت 18 الی 19 از شبکه رادیویی گفت و گو پخش می شود.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت