از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

مدرس دانشگاه: اسلام‌هراسی توهم توطئه نیست

یک مدرس دانشگاه گفت: برخی بر این تصورند که اسلام‌هراسی توهم توطئه ماست، چون در یک کشور نماینده کنگره از میان مسلمانان انتخاب می‌شود یا شهردار یک شهر مطرح مسلمان است، لذا پدیده اسلام‌هراسی را باور نمی‌کنند.

1397/11/01
|
10:19
|

برنامه "گفت‌وگوی سیاسی" با موضوع (ویژه سالروز انتشار نامه مقام معظم رهبری : بررسی ابعاد نامه رهبر انقلاب به جوانان اروپا و تاثیرات آن بر بیداری انسانی در غرب و معرفی حقیقت اسلام) با حضور دکتر توحید عزیزی، مدرس دانشگاه روانه آنتن شبکه رادیویی گفت‌وگو شد.

توحید عزیزی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: سال‌ها پیش وقتی موج مهاجرت به غرب زیاد شد و از طرفی تغییر مذهب غربی‌ها به سمت اسلام افزایش پیدا کرد، همیشه با خود فکر می‌کردم چگونه می‌خواهند جلوی رشد سریع اسلام را بگیرند؟ برایم سوال بود که قطعا غربی‌ها دست روی دست نمی‌گذارند و ترفندی برای این رشد سریع تغییر مذهب به سمت اسلام پیدا می‌کنند. غربی‌ها برای جلوگیری از افزایش گرویدن اروپایی‌ها به اسلام راه‌های متفاوتی پیدا کردند و متاسفانه یکی از راه‌های آنها، ایجاد گروه‌هایی مانند القاعده، طالبان و داعش بود که در واقع یک چهره بسیار سیاه بدوی و خشن را از اسلام نمایش بدهند و از آن سو نیز یک اسلام‌ستیزی بسیار برنامه‌ریزی شده و حجیم در کشورها به راه انداخته شد.

وی افزود: در واقع با این هجمه‌ای که بر اسلام وارد کردند شاید تا حد زیادی توانستند جلوی ترویج و گرایش غرب به اسلام و مهاجرت و پذیرشی که غرب از مسلمانان داشت، بگیرند. البته با تکیه به آمار می‌توان چنین برداشت کرد که چندان موفق نبودند اما به هر حال این ترفندها، موج اسلام‌گرایی در غرب را قدری آرام و مهار کرد. اگرچه می‌دانیم به لحاظ برد رسانه‌ای شاید در اروپا چندان قوی نباشیم اما به نظرم آنچه که باعث شد رهبر انقلاب تصمیم بگیرند چنین نامه‌ای بنویسند آن وظیفه‌ای بود که شریعت بر عهده ایشان گذاشته بود. بنابراین نباید نامه را از این زاویه بررسی کنیم که چند درصد از جوانان غربی به پذیرش اسلام پرداختند یا به مطالعه درباره اسلام روی آوردند.

مدرس دانشگاه ادامه داد: رهبر انقلاب در شرایطی که هجمه‌های بسیاری بر اسلام در غرب وارد می‌شد، با نوشتن یک نامه سعی کردند وظیفه خود را به جای آورند و صدایشان را به گوش جوان‌های غربی برسانند و از اسلام راستین به دور از همه تبلیغات منفی دستگاه‌های تبلیغاتی غرب سخن بگویند. برای همین ممکن است در برخی جاها این تحلیل وجود داشته باشد که این نامه چه قدر نفوذ و بُرد داشته که باعث شود در غرب شنیده شود یا طنین داشته باشد؟ با توجه به بایکوت بسیار سنگینی که از سوی رسانه‌های غربی در رابطه با این نامه وجود داشت، در حالی که گاهی سخنان کم اهمیت‌تر رهبر را مدت‌ها روی اخبارشان پخش می‌کنند اما در رابطه با نامه به این شکل نبود.

توحید عزیزی گفت: اما رسانه‌های غربی در رابطه با نامه رهبری به جوانان غربی یک بایکوت سراسری را لحاظ کردند، در واقع نوشتن این نامه وظیفه‌ای بود که بر عهده رهبری قرار داشت که از شریعت دفاع و آنرا ترویج کنند. درباره متن نامه نیز باید اذعان کنم به نظر می‌آید متن نامه با یک زبان دلنشین و با زبان روز جوان غربی است، نوشته شده است. در واقع زبان نامه شبیه سخن گفتن با یک جوان ایرانی که با خدا آشناست، نوشته نشده است بلکه جوانان غربی را به حق‌طلبی و شنیدن صدای حق دعوت کرده که خودشان به دنبال شنیدن صدای حق بروند و تحت هجمه رسانه‌های کلان غرب قرار نگیرند.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو بیان کرد: برخی تصور می‌کنند که اسلام‌هراسی وجود دارد یا توهم توطئه ماست و چون در یک کشور نماینده کنگره از میان مسلمانان انتخاب می‌شود یا شهردار یک شهر مطرح مسلمان است، وجود پدیده اسلام‌هراسی را باور نمی‌کنند. باید بگویم رسانه‌های غربی در حوزه پروپاگاندا، ید طولایی دارند و تقریبا یک سده است که در این زمینه کار فنی کردند. به این شکل نیست که غربی‌ها اگر بخواهند اسلام‌هراسی کنند، رئیس‌جمهور آنها پشت تریبون بیاید و بگوید اسلام خوب نیست. اتفاقا رئیس‌جمهور آنها در پشت تریبون از همان مسلمانی سخن می‌گوید که زیر پهبادهای آنها کشته می‌شوند، تعریف می‌کند و به قول معروف هندوانه زیر بغل آنها می‌گذارد. در واقع آنها اسلام‌هراسی را خیلی برنامه‌ریزی شده و دقیق پیش می‌برند. آنها طالبان و داعشی به وجود می‌آورند که در به وجود آوردن آنها نقش تعلیمی و مادی دارند.آنچه که از سازمان‌های جاسوسی غرب به بیرون درز کرده است که چگونه گروه‌های اسلام‌هراسی را به وجود آوردند یا آن سخنرانی معروف هیلاری کلینتون که می‌گوید مجاهدان سرمنشا گروه‌های طالبان را آمریکا به وجود آورد.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت