از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

پژوهشگر سینما : تلاش هالیوود برای تفکیک اسلام شیعی و سنی

یک پژوهشگر سینما عنوان کرد : سینمای هالیوود همواره تلاش می کند تا اسلام شیعی را از اسلام سنی در دید مخاطب تمیز دهد و از المان های مختلف برای این هدف بهره می برد.

1396/04/28
|
14:20
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی" با موضوع (تکنیک ها و شگردهای هالیوود برای پیشبرد سیاست اسلام هراسی)، با حضور آیت الله قائم مقامی ، پژوهشگر سینما و استاد حوزه و دانشگاه ، شاه حسینی ، پژوهشگر و نویسنده سینما و ارتباط تلفنی با دکتر ندایی ، پژوهشگر حوزه سینما روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

در ابتدای برنامه آیت الله قائم مقامی بیان کرد : غرب با نگاه به انقلاب اسلامی به دلیل اینکه جریانی در مقابل خود می بیند دچار وحشت می شود و به دنبال این ترس شروع به فرافکنی می کند که نمونه آن ایجاد اسلام تکفیری است.

وی در ادامه عنوان کرد : این جریان به ضرر غرب تمام شد چرا که در عصر هوشمندی به سر می بریم و عقلانیت حاکم شده است و می توان امیدوار بود آینده جهان روشن باشد و مانند گذشته نباشد.

در ادامه شاه حسینی با تفکیک سینمای غرب به هالیوود و سنتی گفت : اصل اساسی در هالیوود سرگرمی است و در بعد اسلام هراسی با تروریسم ، حقوق بشر و سلاح های کشتار جمعی رقم می خورد و آغاز اسلام هراسی از ایران شروع می شود.
وی افزود : پس از فروپاشی دیوار برلین خلا هژمونیک ایجاد شد که سرخوردگی سراسری برای انسان رقم زد و دنیا را به هم بریزد.

این پژوهشگر سینما ادامه داد: تقابل اصلی غرب در دنیای امروز با اسلام شیعی است اما نمی تواند آن را با اسلام سنی برای مخاطب تمیز دهد لذا از المان هایی مانند موسیقی که با ضرب آهنگ اذان مرتبط می شود استفاده می کند.

در بخش دیگری از برنامه ندایی در ارتباط تلفنی عنوان کرد : مبنای سینمای هالیوود به دلیل پیروی از سیاست های خاص ، تبلیغات غیر مستقبم و آماده سازی ذهن مخاطب برای دیدگاه سیاستمداران است.نمونه آن ساختن فیلم های آخرالزمانی پیش از حمله به عراق است که در آن امریکا ناجی حقوق بشر معرفی می شود.

وی خاطر نشان کرد :بر اساس فرمایش رهبری در نقطه مقابل جنگی که از سوی غرب وجود دارد باید پاتک هایی از سوی کشور ما وجود داشته باشد و این تقابل با توجه به تاریخچه کتاب و داستان نویسی در ایران از لحاظ فرهنگی قابل شکل گیری است.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت