از سکوت تا بایکوت دهه اول محرم از ساعت 17:00 به مدت 50 دقیقه

رادیو گفت و گو

از سكوت تا بايكوت

فعال فرهنگی سینما: در برابر هجمه های اسلام ستیزی ، فقط شعار داده ایم

فعال فرهنگی در حوزه سینما تاکید کرد : در برابر جریان جهانی که علیه اسلام ایجاد شده است تنها حرف زده ایم ، شعار داده ایم و حرکت ایجابی انجام نداده ایم.

1396/04/31
|
12:30
|

برنامه " گفت و گوی فرهنگی رادیو گفت و گو با موضوع ( هالیوود و اسلام هراسی ) با حضور پیام فضلی نژاد ، فعال فرهنگی در حوزه سینما و دکتر سلیمانی ساسانی ، مدرس دانشگاه و پژوهشگر حوزه سینما روانه آنتن شد.

در ابتدای برنامه فضلی نژاد با بیان اینکه نگاه غرب به اسلام صرفا پس از پیروزی انقلاب اسلامی نبوده است ، عنوان کرد : این نگاه سابقه دیرینه در ادبیات و هنرهای تجسمی داشته است .به عنوان مثال رگه هایی از اسلام ستیزی در کمدی الهی دانته مشاهده می شود.

وی افزود : تضاد موجود در دیدگاه فرهنگی و روایی هالیوود نشان دهنده این است که سینمای هالیوود هنر نیست و از هنر استفاده ابزاری می کند و کل اسلام را با آنچه در فرهنگ آل سعود متبلور می شود برابر می داند.

این فعال فرهنگی تاکید کرد : ما در فضای نمادسازی خود نتوانسته ایم نشانه های رقیب را در جهان هنری ساخته شده ارائه دهیم.به عبارت دیگر در برابر جریان جهانی علیه اسلام تنها حرف زده ایم و حرکت ایجابی انجام نداده ایم.

فضلی نژاد با تاکید بر اینکه در شرایط امروز شعارسازی چاره ساز نخواهد بود، اظهار کرد : باید نظام معنایی خود را در برابر اسلام ستیزان عرضه کنیم.مادامی که در مسیر فعلی حرکت می کنیم حتی اگر صدها برنامه در خصوص اسلام ستیزی ساخته شود راه به جایی نخواهیم برد.

در ادامه برنامه ساسانی با تاکید بر رویکرد سیاست گذارانه در ایجاد و تاکید بر روایت های اسلامی سینمای هالیوود ، بیان کرد : از آنجایی که اسلام یک طرح از آینده جهان داشت ، نظام سرمایه داری نمی توانست نسبت به آن بی تفاوت باشد و هنر و به خصوص سینما نیز محمل سیاستگذاری نظام سرمایه داری است.

وی خاطرنشان کرد : توان هنری که بتواند در برابر این فضا مقاومت کند وجود ندارد و سینمای ما در فضای جهانی کمتر حرف برای گفتن دارد.

این استاد دانشگاه ادامه داد : در فضای مجازی نیز کلیشه ها در حال تکرار شدن است.برای شروع مقابله با جریان اسلام ستیزی می توان از فضای مجازی آغاز کرد.

دسترسی سریع
از سکوت تا بایکوت