صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

چهارشنبه ها از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

دکتر مروتی بیان داشت: الان زمان بازنگری در کل سیستم دولتی و خصوصی فرارسیده است. وزارت آموزش عالی باید احیا گردد و تمام بخش های خصوصی و دولتی یکپارچه سازی شوند.

برنامه "کرسی های آزاداندیشی" پیرامون موضوع خصوصی سازی آموزش عالی، دانشگاه و دانشجوی پولی و با حضور دکتر مروتی رئیس دانشگاه آیت الله شهید بروجردی شهر بروجرد از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

دکتر مروتی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: در حال حاضر اکثر دانشگاه ها به سمت خصوصی سازی پیش رفته اند بطوریکه شاهد دانشجویان پولی در مجموعه آموزشی هستیم.

وی افزود: خصوصی سازی دانشگاه ها بر اساس عرضه و تقاضا در جامعه شکل گرفته و قطعاً لازم است. چراکه بودجه دولتی توانایی پاسخگویی به کل تقاضای آموزشی جامعه را ندارد. علاوه براین، ایجاد بستر آموزش خصوصی در خود دانشگاهها نیز ضروری است.

رئیس دانشگاه آیت الله بروجردی در شهر بروجرد، عملکرد آموزش عالی خصوصی را در رفع نیازهای کشور تقریباً موفق ارزیابی کرد و گفت: این موضوع به حدی رسیده که برخی رشته های خوب هیچ متقاضی ندارند و این نشان می دهد کشور در حال نزدیک شدن به تعادل در این زمینه است.

وی در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح کرد: نوع آموزش عالی دولتی و خصوصی که از گذشته ایجاد کردیم مورد انتقاد است. الان زمان بازنگری در کل سیستم دولتی و خصوصی فرارسیده است. وزارت آموزش عالی باید مجدداً احیا شود و تمام بخش های خصوصی و دولتی یکپارچه سازی شوند.

دکتر مروتی حذف مراکز آموزش عالی را در شرایط فعلی کشور غیرممکن دانست و اظهار داشت: با این خیل عظیم از بیکاران تحصیلکرده در جامعه و مراکز آموزشی ناکارآمد و نیاز کشور بهترین کار ایجاد یک وزارت آموزش عالی در کشور است که با آمایش سرزمینی و نیازسنجی، رشته ها را در جامعه تعریف کند. لزومی ندارد که 10 رشته مختلف در 10 نقطه یک شهرستان آموزش داده شود.

رئیس دانشگاه آیت الله بروجردی شهر بروجرد متذکر شد: این امر زمانی محقق خواهد شد که تمرکز در تصمیم گیری وجود داشته باشد. در این وزارتخانه باید بخش پولی و بخش بدون پول وجود داشته تا افراد مستعد از این مزیت رایگان استفاده کنند و بقیه افراد هزینه ها را بپردازند.

وی در پایان برنامه کرسی های آزاداندیشی رادیو گفت و گو اضافه کرد: متاسفانه مراکز پژوهشی نیز منتظر کارهای دولتی هستند درصورتیکه پژوهش باید تقاضا محور باشد.

مرتبط با این خبر

  • واکاوی نقشه جامع علمی کشور به عنوان حرکت علمی ایران

  • نبود سیاست گذاری فعال در گسترش دانشگاه های ایران

  • تحریم ها، خودکفایی ایران در صنایع خُرد را رقم زد

  • افزایش اقتدار ملی در گرو ارتباط صنعت و دانشگاه است

  • کرسی های آزاداندیشی و تحلیل ارتباط صنعت و دانشگاه

  • نیروی انسانی مهم ترین عامل توسعه کشور است

  • رادیو گفت و گو از خصوصی سازی آموزش عالی، دانشگاه و دانشجوی پولی می‌گوید

  • فساد و بیکاری از عوامل مهم مهاجرت نخبگان ایرانی

  • جذب نخبگان نیازمند طراحی صحیح قوانین بالادستی است

  • چالش ها و راهکارهای توسعه تکنولوژی در ایران