صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

کارشناس مسائل فرهنگی گفت: سفارش فیلمهایی در زمینه سیاه‌نمایی اجتماعی و فرهنگی ایران به تولید کننده داخلی پیشنهاد می‌شود، ضمن آنکه قول می‌دهند اگر این فیلم به فلان جشنواره بیاید، به عنوان فیلم برتر شناخته می‌شود.

برنامه "جنگ تا جنگ" با موضوع (تهدیدات و توطئه 40 ساله دشمن علیه مردم ایران در حوزه فرهنگ و هنر) با حضور دکتر محسن شاه‌محمدی، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل فرهنگی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محسن شاه‌محمدی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: به نظرم برخی از رفتارها که در ایام انتخابات صورت می‌گیرد، ویژه همان ایام است و به نوعی خوارک انتخاباتی است تا از آن بهره‌برداری تبلیغاتی شود و مصرف تنها مصرف انتخاباتی است. اما واقعیت مطلب آن است که جبهه فرهنگی انقلاب اسلامی با عناصر فرهنگی که در این جبهه فعال هستند، از سوی جریان‌هایی در داخل و جریان‌هایی در خارج همیشه مورد تحقیر قرار می‌گیرند! به این دلیل که نتوانند در این جبهه موفق شوند و اهداف انقلاب را در جبهه فرهنگی پیش ببرند.

وی افزود: در این جریان‌ها برخی چهره را به عمدا پررنگ می‌کنند تا این چهره‌ها بتوانند جای چهره فرهنگی معتقد به اصول انقلابی را بگیرد، نه اینکه سهوی باشد. اما فردی که در ایام انتخابات از این چهره‌ها برای بهره‌برداری سیاسی استفاده می‌کند، در واقع آب به آسیاب دشمن می‌ریزد. اگرچه ممکن است فرد کاندید برای پست ریاست‌جمهوری یا نمایندگی مجلس از این فرد در ایام انتخابات منفعتی ببرد، اما قطعا همان کاری را می‌کند که مدنظر آنهاست. به عبارتی می‌خواهند همان فردی را که به یک چهره تبدیل شده، آرام آرام وارد عرصه سیاست می‌شود و مورد بهره‌برداری سیاسی قرار می‌گیرد و بعد گاهی خودش وارد سیاست می‌شود و قطعا امتیازاتی نیز می‌گیرند. وقتی چنین چهرههایی وارد سیاست می‌شوند، نتیجه آن چیزی می‌شود که امروز شاهد آن هستیم. امتیازاتی که به این چهره‌ها داده می‌شود، قطعا به ضرر جریان فرهنگی انقلاب است.


کارشناس مسائل فرهنگی ادامه داد: حال باید برای اینکه از وضعیت فعلی خارج شویم، راهکار چیست؟ وقتی که انقلاب ما انقلاب فرهنگی بود، لذا به ادبیات و فرهنگ برای این انقلاب نیاز داریم. زیرا هنر می‌تواند ابزار اصلی انتقال مفاهیم اصلی انقلاب باشد. به عبارتی هنر و ادبیات باید به ابزار اصلی انتقال مفاهیم اصلی انقلاب به جامعه تبدیل شوند. لذا نگاه به ادبیات و هنر نگاه اصلی است و باید به ادبیات و هنر نگاه ویژه‌ای داشته باشیم.

محسن شاه‌محمدی گفت: از طرفی فرهنگ نباید به طور کلی دولتی باشد، زیرا فرهنگ یک عرصه عمومی است و نباید چندان به دولت وابسته باشد. این بحث امروزه با شکل گرفتن صنایع فرهنگی تا حدی قابل اجراست، در این حوزه سرمایه‌هایی وجود دارد که هنوز بر آنها سرمایه‌گذاری نکردیم. لذا صنایع فرهنگی ایران آنقدر قوی و پرقدرت است که می‌تواند به یک صنعت پرقدرت تبدیل شود. همچنین برای اینکه در مقابل برخی چالش‌ها، مسائل و خطرات واکسینه شویم، چاره‌ای نداریم جز اینکه به ادبیات و هنر روی بیاوریم. این نگاه نیازمند بها دادن به این حوزه است.

وی افزود: با توجه به شرایطی که در حوزه فرهنگ با آن مواجه هستیم، باید هنر از درجه دوم اهمیت به درجه یک برسد و اهمیت آن در سطح حوزه اقتصاد و سیاست باشد. اما نباید از نظر دور داشت که برخی از حوزه‌های هنر اگرچه سال‌هاست وارد کشور ما شده، اما هنوز نقش چندانی در تولید آنها به شکل بومی نداریم. زیرا ما در حوزه سینما و تئاتر بیشتر مصرف کننده بودیم تا تولید کننده. اگر تولیداتی هم صورت گرفته، با سنت و فرهنگ ما چندان غرابتی نداشته و نتوانسته باعث رشد و ارتقای فرهنگ شود. در سلک مصرف کننده محصولات فرهنگی که با فرهنگ ما چندان غرابتی ندارد، باعث شده که از آن سوی مزرها تعیین کنند که چه فیلم‌هایی را ببینیم. آنها می‌گویند باید فیلمی در زمینه سیاه‌نمایی اجتماعی و فرهنگی ایران تولید شود و چنین محتوایی به تولید کننده داده می‌شود و سازنده نیز آن را می‌سازد. ضمن آنکه قول می‌دهند اگر این فیلم به فلان جشنواره بیاید، به عنوان فیلم برتر شناخته می‌شود. در این میان تولید کننده به دلیل نفعی که از ساختن چنین فیلمی می‌برد، اقدام به تولید آن می‌کند. متاسفانه اکنون چنین رویه‌ای در کشور ما وجود دارد. بنابراین واقعیت آن است که ما در حوزه هنرهای واراداتی، به دلیل اینکه نیرو متفکر انقلابی در عرصه فرهنگ را در دست نگرفته، به نظرم هنوز محتوا و ساختار سینمای ما انقلابی نشده است.

مرتبط با این خبر

  • فضای مجازی در مقابل فضای اسلامی قرار دارد

  • جسارت ،‌ قاطعیت و دوراندیشی امام (ره) نقش تعیین کننده در پیشبرد نهضت داشت

  • عقلانیت به دنبال باز کردن بن‌بست‌ها و پیشرفت است

  • عادی سازی روابط با آمریکا به منزله رفتن زیریوغ استکبار است

  • حضور استعمارگران باعث افول قدرت ایران در منطقه شد!

  • شعار نه شرقی و نه غربی، بازگشت ایرانی به هویت خویش است

  • شعور فردی ترامپ برای درک شرایط سیاسی اندک است

  • امام خمینی(ره) با توکل بر خدا، انقلاب اسلامی را در کوران حوادث مدیریت و هدایت کرد

  • روحیه ایثارگری و شهادت‌طلبی باعث حفظ انقلاب اسلامی شد

  • با احیای روحیه حماسی به راحتی می توان به تمامی مشکلات اقتصادی فائق آمد