صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

پژوهشگر مسائل فرهنگی گفت: گفتمان انقلاب اسلامی از حیث مبانی نظری و حتی بسیج نیرو به ویژه در ساختار سیاسی توانسته موفق عمل کند، اما در ساختار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متناسب با گفتمان، نهادسازی صورت نگرفته.

برنامه "جنگ تا جنگ" با موضوع (توطئه و تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر، توطئه تقابل ایدئولوژیک با مبانی انقلاب اسلامی با حضور دکتر حمید دهقانیان، پژوهشگر مسائل فرهنگی روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

حمید دهقانیان در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: بحث‌هایی که در دهه 80 مطرح شد در حد حتی خرده گفتمان نیز نتوانست خودش را نشان بدهد به این دلیل گفتمان رقیبی که از اصالت بالاتری برخوردار و داعیه‌دار است مانند نهاد روحانیت واکنش‌های صریح و به موقع و جدی با این اظهارات داشت. در اینجا یک نوع انسان‌گرایی معنوی که مطرح شد از بحث‌هایی که در زمینه تحقق عدالت و شعار عدالت بود، عملا جایی پیدا نکرد؛ برای مثال کل حرف‌هایی که پیرامون این مساله مطرح شد، مکتوب آن چند سخنرانی بیشتر نبود به طور طبیعی چون این بحث در جایگاه خودش مطرح نشد و صلاحیت و مرجعیت افراد آن قدر دارای قدرت نبود، بر خلاف گفتمان دهه 70 و 80 که شاهد روشنفکران دینی بوده و هستیم که در سطح اجتهاد در حوزه تفاسیر متفاوتی مطرح می‌کردند، به دلیل تخصص و اقتدار علمی نداشتن اظهارت داشت نه گفتمان، عملا برد موثری نیز نتوانست در جامعه این مساله پیدا کند.

وی افزود: در آنجا نیز شاهد هستیم بعضی از جوانان در این گفتمان مشارکت می‌کنند این جوانان اگر باز هم نگاه کنیم به علل پیروی آنها از برخی جریان‌ها باز به بحث گفتمان عدالت برمی‌گردد، یعنی نقدهایی مدیریتی که صورت گرفت که متوجه ناکارآمدی مدیریتی کشور هست و شعارها و گفتمان عدالتی است که از ابتدای دولت نهم و دهم سرلوحه کار قرار می‌گیرد، با وجود اینکه شکست خورد، متاسفانه متناسب با این گفتمان نتوانستیم نهادهای‌مان را طراحی کنیم. لذا گفتمان انقلاب اسلامی درست است از حیث مبانی نظری و حتی بسیج نیرو توانسته موفق عمل کند به ویژه در ساختار سیاسی اما به دلایلی نتوانستیم در ساختار اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی متناسب با آن گفتمان و آن ظرفیت دست به نهادسازی بزنیم.

پژوهشگر مسائل فرهنگی ادامه داد: عملا مشی اقتصادی دولت نهم و دهم که شعار عدالت را مطرح کردند، همان مشی تقریبا از دهه 70 کجدار و مریز و فوقش در حد یک روپوش فرهنگی در کارهای روبنایی تزئین شده و الا متاسفانه در همان ساخت اجتماعی و فرهنگی ادامه پیدا کرده است، یعنی همان نگاه توسعه با تاکید بر رشد اقتصادی در حال اجراست. نگاهی که ضربه‌های بسیاری به دلیل ناکارآمدی آن متقبل شدیم ناشی از توجه نکردن به ضرورت نهادسازی برای تصمیم‌گیری و تثیبت گفتمان انقلاب اسلامی است.

مرتبط با این خبر