صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 18:00 به مدت 60 دقیقه

بهمن آبادی گفت:متاسفانه برخی در کشور سعی می‌کنند مسائل اقتصادی داخلی را به خارج از کشور گره بزنند که قطعا مانند برجام نتیجه‌ای نخواهند گرفت.در این میان اگر ده‌ها برجام نیزبسته شود، نهایتا آمریکا می‌تواندزیر همه آنها بزندو از توافق خارج شود.

برنامه "جنگ تا جنگ" با موضوع(توطئه و تهدیدات علیه جمهوری اسلامی ایران در چهل سال اخیر، تحریمهای ظالمانه نظام سلطه علیه جمهوری اسلامی ایران) با حضور دکتر محمدجواد بهمن‌آبادی، عضو پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

محمدجواد بهمن‌آبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: مسائلی که تحریم برای کشور ما ایجاد می‌کند، باید به طور واقعی دیده شود، زیرا بخشی از این مسائل واقعا به دلیل تحریم نیست بلکه به علت بی‌تدبیری‌ها و سوء‌مدیریت‌های داخلی است، همچنان که در حال حاضر مشاهده می‌کنیم در بانک مرکزی با تدبیری که اندیشیده شده نسبت به گذشته اتفاقات خوبی در حال روی دادن است و آثار آن قابل لمس است. از سوی دیگر در وزارت نفت اتفاقاتی خوبی در حال رخ دادن است از جمله فروش نفت در بورس به صورت ریالی.

وی افزود: بنابراین برای مقابله با تحریم مسیرهایی وجود دارد از جمله فروش ریالی نفت، پیمان مالی دو جانبه، طراحی تجارت خارجی ایران و جلوگیری از صادرات بی‌رویه، حمایت از تولید و هدایت نقدینگی به بازارهای داخلی. لذا راهکارهای بسیاری برای کاستن فشار تحریم وجود دارد، اما متاسفانه برخی در کشور سعی می‌کنند مسائل اقتصادی داخلی را به خارج از کشور گره بزنند که قطعا مانند برجام نتیجه‌ای نخواهند گرفت. در این میان اگر ده‌ها برجام نیز بسته شود، نهایتا آمریکا می‌تواند زیر همه آنها بزند و از توافق خارج شود.

عضو پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: ما باید طوری حرکت کنیم که بتوانیم زمین بازی را تغییر دهیم و مسائل را طوری اداره و حل کنیم که آمریکا نتواند به ما ضربه بزند. با راهکاری که در مقابله با تحریم پیشنهاد کردیم اگر اراده‌ای باشد خواهیم توانست تحریم‌ها را بی‌اثر کنیم. معمولا یکی از ابزارهایی که باعث می‌شود یک کشور خواسته‌هایش را به سایر کشورها تحمیل کند، از ابزار سیاسی و اقتصادی استفاده می‌کند، تحریک نیز یک ابزار اقتصادی به شمار می‌آید و هم یک ابزار سیاسی.

محمدجواد بهمن‌آبادی گفت: صاحب‌نظران در حوزه بین‌الملل تحریم را به شکل یک رفتار سیاسی تلقی می‌کنند و کارشناسان رشته اقتصاد نیز بسته به موضوع مورد تحریم، آن را دارای رفتار اقتصادی می‌نامند. اینکه صحنه اقتصادی متاثر از ایجاد تحریم‌ها چگونه واکنش نشان دهد؛ یعنی بر اثر تحریم چه فعل و انفعالاتی تشکیل شود، نیاز به دو نوع تحلیل دارد. در این میان یک تحلیل راهبردی و کلان داریم که غیر از تحلیل تکنیکال و ساختاری است. در تحلیل راهبردی، پیش‌فرض‌ها و فهم ما، از پیچیدگی مساله، بسیار مبتنی بر پیش‌فرض‌های پذیرفته شده از فهم صحنه جهانی در حوزه های مختلف سیاست، فرهنگ و اقتصاد است.

وی افزود: تحلیل ساختاری فنی و تکنیکی، ناظر به متغیرها و معادلات پذیرفته شده درون آن موضوع و ساحت از علم است. بنابراین ابتدا باید فهمی از ساختار بین‌الملل داشته باشیم، بعد نسبت به درکی که از ساختار نظام جهانی داریم نسبت به درک تحریم‌ها و چگونگی مقابله با آنها وارد حوزه عمل شویم. لذا فهم واقع‌بینانه و صحیح از مسائل، خیلی زیاد در کنش آن بازیگر سیاسی در صحنه سیاست بین‌الملل بسیار موثر است. اگر فهم ما از صحنه بین‌الملل غیرواقعی باشد، نتیجه آن رویکرد غیرمطلوبی خواهد بود. شاید بتوان گفت بهترین شاخص برای ارزیابی جوهره فهم از یک پدیده اجتماعی یا سیاسی، نتیجه آن مدیریت و کارآمدی یک سیاست باشد.

عضو پژوهشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف ادامه داد: در کشور ما سه نوع دیدگاه نسبت به تحریم‌ها وجود دارد، یک دیدگاه معتقد است برطرف شدن تحریم‌ها باعث از بین رفتن تمام موانع بر سر پویایی اقتصاد ماست. اگرچه نتیجه چنین دیدگاهی حاکی از آن است که اقتصاد از هیچ مولف تحریم پیروی نکرده است. نوع دیگری از فهم تحریم، بی اثر بودن در فضای جهانی است که این دیدگاه نیز فهم کامل و دقیقی نیست. اما فهم سومی که از تحریم وجود دارد، فهمی است که تحریم را با تکیه بر توان و نیروی داخلی ارزیابی می‌کند و با روبه‌رو شدن با آن، تبدیل به فرصتش می‌کند.

محمدجواد بهمن آبادی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: اینکه کنش ما در مقابل رفتار طرف مقابل به چه شکل باشد، بسیار مهم است. متاسفانه در حال حاضر با پدیده‌ای روبه‌رو هستیم که در مقابل جنگ روانی که در خارج راه افتاده و علیه کشور ما صورت پذیرفته، کنش بیرونی می‌بینیم. به عبارتی اگر قرار است کنش بیرونی به سمت تحریم‌های بیشتر برود، از تحریم‌ها یک اثر واقعی بیرونی می‌بینیم اما متاسفانه در دستگاه اجرایی کشور فعالیت و برنامه‌ایی برای پیگیری مطالبات نداریم و دچار یک نوع جنگ روانی شدیم که تمام قوه محرکه ما را گرفته است.

مرتبط با این خبر

  • از این امام زاده معجزه ای ساخته نیست

  • در پایبندی به برجام حفظ وحدت زیر پرچم جمهوری اسلامی اهمیت دارد

  • اروپایی‌ها در برجام بدون آمریکا کاری از پیش نخواهند برد

  • منافع اروپا در گرو ماندن در برجام و مهار ایران است

  • خروج آمریکا از برجام ریسک اقتصادی کشور را افزایش می دهد

  • اهداف تهران از اجرای گام به گام کاهش تعهدات برجامی

  • کاسبی دیپلماتیک اروپا...

  • روسیه دوست واقعی ایران نیست!

  • مسیر اشتباه وزیر خارجه آلمان...

  • اروپا متضمن امنیت خلیج فارس نیست