فانوس (ویژه برنامه چهل سالگی انقلاب اسلامی) هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

فانوس (ويژه برنامه چهل سالگي انقلاب اسلامي)

پژوهشگر ارشد مطالعات آمریكا خواستارشد: ایجاد مراکز تخصصی برای آمریکا پژوهی در ایران

مدرس مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران گفت: ما هنوز موفق به راه اندازی مراکز تخصصی در مورد آمریکا پژوهشی در ایران نشدیم و باید در این زمینه سرمایه گذاری کنیم.

1397/11/11
|
09:48
|

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب اسلامی، مقابله با آمریکا، واکاوی دخالت ها و کارشکنی ها در چهل سالگی انقلاب و با حضور دکتر مهدی بهمنی مدرس مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران و پژوهشگر ارشد حوزه مطالعات آمریکا و همچنین دکتر رحیم بایزیدی پژوهشگر حوزه مطالعات آمریکا از دانشگاه تهران روی آنتن رفت.

بهمنی در مصاحبه با رادیو گفت و گو، با بیان اینکه چهل سالگی در فرهنگ ما نقطه عطف محسوب می شود گفت: استقلال، جوهر حرکت انقلابی ملت ایران بود و ایرانیان همواره تلاش داشتند خود را از زیر یوغ استکبار بیرون بکشند.

مدرس مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران افزود: حرکت انقلابی در نخستین گام خود به انقلاب مشروطه رسید و بعد از آن، شاهد جنبش ملی شدن صنعت نفت با هدف استقلال کشور بودیم.

وی با اشاره به اینکه استقلال سیاسی و همه جانبه، رکن اساسی انقلاب اسلامی بود گفت: در گام بعدی ما به نظام سازی روی آوردیم و پایه های اولیه حکومت مستقل را بنا گذاشتیم. امروز ما از استقلال سیاسی عبور کرده و در برخی حوزه های اقتصادی و صنایع نیز پیشرفت هایی کسب کرده ایم.

بهمنی با تصریح بر اینکه ایران همواره مورد طمع آمریکا بوده تصریح کرد: تحریم های ضدایرانی بیش از اینکه یک منبع ایدئولوژی داشته باشند به بحث رقابت برمی گردند.

این پژوهشگر ارشد حوزه مطالعات آمریکا گفت: فشارهای اقتصادی ضد ایران نوعی جنگ است که می خواهد بستر آرامش و ثبات را از ما بگیرد و ما پیشرفت نکنیم.

مدرس مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران یادآور شد: هم اکنون جنبش هایی در غرب شکل گرفته که عناصر هویت طلبی شاخصه اصلی آنهاست و معترضان به دنبال هویت باثبات و واحد هستند. عناصری چون عدالت اجتماعی و تلاش برای رفع تبعیض در جنبش های غربی مشاهده می شود که این عناصر در انقلاب اسلامی ما نیز بوده است.

بهمنی با تأکید بر اینکه ما برای درک سیاست خارجی نیازمند درک ساز وکارهای مربوط به سیاست هستیم گفت: از مهم ترین اهداف سیاست خارجی معرفی ظرفیت های کشور به دیگران در عرصه بین المللی است.

وی اضافه کرد: از دیگر اهداف سیاست خارجی کشورها می توان به تنوع بخشی به منابع مورد نیاز یک کشور برای پیشرفت، دفع تهدیدات خارجی و شبکه سازی با هدف همسو کردن ظرفیت های خارجی در جهت پیشبرد کشور اشاره کرد.

پژوهشگر ارشد حوزه مطالعات آمریکا با تصریح بر اینکه ایالات متحده همواره به دنبال حفظ رژیم صهیونیستی حتی به قیمت بر هم زدن نظم منطقه بوده افزود: عملکرد ایران در حوزه شبکه سازی موفقیت آمیز بوده و با وجود ضعف ها امنیت خود را به صورت لایه ای تعریف کرده است.

بهمنی با تاکید بر اینکه باید با شاخص های عینی آینده را برای خود ترسیم کنیم افزود: با رویکرد سیاسی به اقتصاد می توان زمینه ساز فرهنگ و ابعاد دیگر سیاست از جمله امنیت بود.

وی در توضیح این مطلب گفت: اگر با قوانین حاکم فعلی سازوکاری هوشمندانه و محاسبه گرایانه تر در حوزه اقتصاد تعریف کنیم امکان تعامل با ایالت متحده را خواهیم داشت؛ بدین معنی که اگر در حوزه اقتصاد ثبات در کشور را ایجاد نماییم و از تکانه های شدید اقتصادی عبور نماییم ابتکار عمل بیشتری برای تعامل با آمریکا خواهیم داشت.

بهمنی متذکر شد: ایالات متحده و ایران هر دو از بافت اجتماعی بسیار متنوعی برخوردارند، با این تفاوت که ما در بعد امنیتی مشکل خاصی در کشور نداریم اما در ایالات متحده از سال 2001 تا 2015 قریب به 400 هزار نفر به دلیل خشونت کشته اند ضمن اینکه احزاب در آمریکا دچار تفرقه شده و در آینده شاهد تغییرات زیادی در ایالات متحده آمریکا خواهیم بود.

مدرس مطالعات آمریکا در دانشگاه تهران با بیان اینکه بستر اقتصاد در آمریکا شکننده شده است، گفت: آینده روابط ایران با ایالت متحده مبتنی بر عمیق کردن درک ما از ایالت متحده است. ما هنوز موفق به راه اندازی مراکز تخصصی در مورد آمریکا پژوهشی در ایران نشدیم و باید در این زمینه سرمایه گذاری کنیم. آینده روابط ما با ایالت متحده مشروط بر دقیق کردن فهم ما از ایالات متحده و الگوهای رفتاری آنهاست.
در پایان این ویژه برنامه، بایزیدی پژوهشگر حوزه مطالعات آمریکا از دانشگاه تهران گفت: در شرایط فعلی رویکرد آمریکا با انقلاب اسلامی تقابلی است و مخالفت قدرت های بین المللی و در صدر آنها آمریکا در حوزه های مختلفی بروز کرده است کمااینکه جنگ هشت ساله و تحریم ها و سیاست های خصمانه آمریکا در منطقه، همه نشان از خصومت این کشور با ملت ایران است.

دسترسی سریع
فانوس (ویژه برنامه چهل سالگی انقلاب اسلامی)