صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

پژوهشگر علوم سیاسی گفت: تهدید دشمن در عرصه فرهنگی جدی است اما آنگونه که برای سایر بحران ها ستاد بحران تشکیل می دهیم در بحث فرهنگی هنوز به اجماع نرسیدیم و با تهاجم فرهنگی مقابله جدی نمی کنیم.

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب اسلامی و بحران های سیاسی و با حضور دکتر محمد شفیعی فر استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران و دکتر حسن اشرفی پژوهشگر حوزه علوم سیاسی به روی آنتن رفت.

شفیعی فر در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان داشت: انقلاب اسلامی از دل بحران ها به وجود آمد و در واقع پاسخی به بحران های موجود در سیستم گذشته بود البته در همه نظام های سیاسی بحران وجود دارد اما مهم این است که برای حل این بحران ها از راهبردهای لازم بهره مند شویم.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با بیان اینکه زندگی اجتماعی- سیاسی ذاتاً بحران ایجاد می کند، افزود: ما در نظام جمهوری اسلامی همواره با بحران هایی مواجه بوده ایم که در آینده نیز قطعاً بحران هایی وجود خواهد داشت.

این استاد دانشگاه اظهار کرد: همانطور که عدم تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار اقتصادی، موجب بحران می شود در عرصه سیاست نیز بحران به معنای عدم تعادل در سیستم و مختل شدن کارکردها در برخی حوزه هاست. به عبارتی دیگر، عدم تعادل نظم سیستم را بر هم می زند و ایجاد بحران می کند.

شفیعی فر در مصاحبه با رادیو گفت و گو متذکر شد: بحران های ایران در اوایل انقلاب بیشتر امنیتی بودند، جدی ترین بحران کشور در دهه 60، جنگ تحمیلی بود که حاکمیت و نظام اجتماعی به صورت کاملاً یکپارچه این بحران را حل کردند.

وی ادامه داد: استقلال، آزادی و عدالت از وجوه اصلی نظام جمهوری اسلامی هستند که در دوره سازندگی شاهد عدم تعادل بین عدالت و توسعه اقتصادی بودیم چراکه در آن زمان نخبگان برنامه خاصی برای ایجاد عادالت نداشتند. در دوره بعدی یعنی دوره اصلاحات مسئولان ما صرفا به دنبال سیاست رفتند و بحران های آن دوره شکل سیاسی امنیتی به خود گرفت چراکه انسجام لازم در میان نخبگان وجود نداشت اما با گذشت زمان ماهیت این بحران ها تغییر کرد.

شفیعی فر افزود: در سال 1388 انسجام اجتماعی تا حدودی از بین رفت اما خوشبختانه با مدیریت ها و آگاهی بخشی به مردم بحران را پشت سر گذاشتیم.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران با اظهار اینکه الگوی بحران در جمهوری اسلامی عدم تعادل میان سه اصل آزادی، استقلال و عدالت است گفت: ما در سال 1396 به دلیل عدم تعادل میان سیاست های کلان دولت دچار بحران شدیم.

وی با تاکید بر لزوم تمرکز و دقت در حوزه مدیریت بحران بیان داشت: در حال حاضر میان سنت و مدرنیته در جامعه شکاف هایی وجود دارد اما سنت ها بازتولید می شوند و با فقه پویا و اجتهاد مستمر می توان هر زمان جامعه را به روز کرد.

همچنین در ادامه ویژه برنامه "فانوس" از شبکه رادیو گفت و گو، دکتر اشرفی اظهارکرد: ما در دهه 60 به دلیل جنگ و وجود منافقین با بحران های شدید و جدی امنیتی روبرو بودیم و بعد از این دهه نیز با چالش هایی مواجه شدیم.

پژوهشگر حوزه علوم سیاسی گفت: نظام ما حرف جدیدی برای دنیا داشته و دارد چراکه ما بر مبنای اسلام حکومت تشکیل داده ایم بنابراین باید مشکلات خود را بر اساس فقه اسلامی حل کنیم. ما در بسیاری از قوانین و در حوزه اقتصادی و بانکی با چالش های فراوانی مواجهیم و تا زمانی که تفکر نظام مند و منسجم برای حل این مسائل نداشته باشیم این چالش ها ادامه خواهند یافت.

اشرفی ادامه داد: در دهه 60 همه مردم برای حل بحران جنگ بسیج شدند اما در حال حاضر دشمن به دنبال ایجاد بحران های فرهنگی در جامعه است. تهدید دشمن در عرصه فرهنگی بسیار جدی است اما متاسفانه ما آنگونه که برای سایر بحران ها ستاد بحران تشکیل می دهیم در بحث فرهنگی هنوز به اجماع نرسیده ایم و با تهاجم فرهنگی مقابله جدی نمی کنیم.

این پژوهشگر حوزه علوم سیاسی در مصاحبه با رادیو گفت و گو مطرح کرد: یکی از مهمترین چالش های جمهوری اسلامی تهدید فرهنگی است البته نمی توان به صورت امنیتی با معضلات فرهنگی برخورد کرد و مسئولان باید به این امر توجه ویژه ای داشته باشند.

مرتبط با این خبر

  • فضای مجازی در مقابل فضای اسلامی قرار دارد

  • جسارت ،‌ قاطعیت و دوراندیشی امام (ره) نقش تعیین کننده در پیشبرد نهضت داشت

  • عقلانیت به دنبال باز کردن بن‌بست‌ها و پیشرفت است

  • عادی سازی روابط با آمریکا به منزله رفتن زیریوغ استکبار است

  • حضور استعمارگران باعث افول قدرت ایران در منطقه شد!

  • شعار نه شرقی و نه غربی، بازگشت ایرانی به هویت خویش است

  • شعور فردی ترامپ برای درک شرایط سیاسی اندک است

  • امام خمینی(ره) با توکل بر خدا، انقلاب اسلامی را در کوران حوادث مدیریت و هدایت کرد

  • روحیه ایثارگری و شهادت‌طلبی باعث حفظ انقلاب اسلامی شد

  • با احیای روحیه حماسی به راحتی می توان به تمامی مشکلات اقتصادی فائق آمد