فانوس (ویژه برنامه چهل سالگی انقلاب اسلامی) هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

فانوس (ويژه برنامه چهل سالگي انقلاب اسلامي)

مدرس دانشگاه: خانم دباغ نمونه بارز یک زن انقلابی بود

نیره قوی با اشاره به نقش بی بدیل زنان در پیروزی انقلاب اسلامی گفت: نمونه بارز حضور زن در انقلاب، خانم دباغ بود که با وجود چندین فرزند توسط ساواک دستگیر شد.

1397/11/21
|
11:00

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب اسلامی و مسئله زنان و واکاوی نقش زنان در تمامی عرصه ها در چهل سالگی انقلاب و با حضور دکتر نیره قوی مدرس دانشگاه تهران، دکتر سمیرا گرجایی پژوهشگر حوزه زنان و دکتر سمانه ناظریان مدرس دانشگاه به روی آنتن رفت.

دکتر قوی در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: نقش زنان تنها منحصر به شرکت در راهپیمایی ها و تظاهرات نبود. نقش زنان در هر سه برهه قبل از انقلاب، حین انقلاب و بعد انقلاب قابل بررسی است.

مدرس دانشگاه تهران افزود: در شکل گیری انقلاب به عنوان یک تحول اجتماعی، تمام اقشار مختلف و جنس زن و مرد حضور پیدا می کنند. هر زن و مرد مسلمانی در مقابل کفر و ظلم وظیفه دارد که در شرایط قبل انقلاب زن و مرد بر اساس میزان آگاهی خود وارد عرصه شدند و نقش آفرینی کردند.

وی ادامه داد: نمونه بارز حضور زن در انقلاب، خانم دباغ بود که با وجود چندین فرزند توسط ساواک دستگیر شد. زن یک حضور مستقیم و غیرمستقیم دارد و یکی از مصادیق بارز نقش مستقیم زنان، شرکت در راهپیمایی ها و تظاهرات و مساجد و مبارزه با ساواک بود اما نقش غیرمستقیم زنان در واقع همان نقش تربیتی او در خانواده است.

قوی ابراز داشت: طبق آموزه و وقایع تاریخ اسلامی در نقش آفرینی زنان در ابعاد مختلف از جمله مباحث سیاسی هیچ محدودیتی وجود ندارد. بر اساس این مبنا، حضرت زهرا (س) وقتی می بیند ظلمی واقع می شود و ولی امر زمان مورد ستم قرار می گیرد دفاع کردند و خطبه ای را خواندند و این خطبه نشانه کمال بینش یک انسان است که می تواند در آینده به یک الگو تبدیل شود.

در ادامه این ویژه برنامه، دکتر گرجایی پژوهشگر حوزه زنان با اشاره به تعریف دقیق امام خمینی (ره) از زنان مقاوم ایران اسلامی بعد انقلاب گفت: امام خمینی (ره) در این باره تعبیری قریب به این مضمون دارند که "حضور بانوان ما بود که این انقلاب را به ثمر رساند."

گرجایی ادامه داد: حضور زنان در انقلاب تنها حضور فیزیکی، تربیت گونه و پشتیبانی کننده نیست بلکه حضور آنها در تمامی عرصه ها نمایان است. مادران ایران اسلامی از زمان انقلاب به بعد حضور خود را در عرصه های مختلف اعم از ورزشی، اقتصادی، مدیریتی و تصمیم سازی ها ثابت کردند.

پژوهشگر حوزه زنان عنوان کرد: ما در طی چهل سال بعد از پیروزی انقلاب اسلامی شاهد رشد 33 درصدی حضور زنان در جامعه هستیم. در سال 57 تنها 35 درصد از کل زنان ایران باسواد بودند اما امروز میزان زنان باسواد ایرانی به 90 درصد رسیده است. در سال 1355 تعداد دختران تحصیل کرده کشور 2 میلیون و 777 هزار نفر بود اما در سال 96 به حدود 6 میلیون و 956 نفر رسید. تعداد اساتید زن از 6 درصد در زمان انقلاب هم اکنون به 20 درصد رسیده است. در حال حاضر 2 هزار مرکز و نهادهای خاص بانوان و رشته های مختلف ورزشی و فرهنگی وجود دارد.

وی یادآور شد: حمایت های اقتصادی و آموزشی، طرح همیاران ازدواج و ازدواج های دانشجویی بعد از انقلاب در راستای تحکیم خانواده شکل گرفت. افزایش زنان کارگردان، بازیگر و فعال در حوزه فرهنگ، موسیقی، تئاتر و اشتغال زنان و دختران از جمله پیشرفت های زنان بود که ما بعد از انقلاب شاهد آن هستیم.

گرجایی افزود: حضور و مشارکت اجتماعی و سیاسی زنان از مهم ترین و در رأس پیشرفت های زنان در چهل سال بعد از انقلاب است.

همچنین در ادامه ویژه برنامه "فانوس" از شبکه رادیو گفت و گو، ناظریان مدرس دانشگاه بیان کرد: وضعیت زنان از ابتدای انقلاب تا به الان دچار تغییرات زیادی شده است. در ابتدای انقلاب نقش زن محوری، مثبت و ایده آلی بود یعنی وسیله رسیدن به هدف نبود بلکه خود، هادی هدف و به نوعی پررنگ تر از مردان بود.

ناظریان افزود: زن در بعد از انقلاب و به ویژه زمان جنگ تحمیلی هم نقش تعیین کننده و جایگاه عارف را داشت. زنان و مادران در این دوره با تمام عشقی که به همسران و فرزندان خود داشتند اما آنها را برای دفاع از نوامیس کشور روانه میدان می کردند.

این مدرس دانشگاه اظهار داشت: از دهه سوم انقلاب به بعد زنان ما دچار از خودبیگانگی شدند و هویت اصلی و زنانه خود را ارزشمند ندانستند. این موضوع ربطی به ایران اسلامی ندارد بلکه یک موضوع جهانی است. در حال حاضر آرامش از خانواده تا حدودی رفته به دلیل اینکه دامنی که قرار است پرورش دهنده فرزندان باشد هویت خود را گم کرده است. برای حل این مشکل، زن باید به خودباوری برسد و این مهم از طریق آگاهی نسبت به جایگاه، خصایص روحی و جسمی و نقش خود محقق خواهد شد. هم اکنون وقت آن فرارسیده که حضور زنان در عرصه های مختلف از جنبه کمی به جنبه کیفی ارتقاء پیدا کند.

دسترسی سریع
فانوس (ویژه برنامه چهل سالگی انقلاب اسلامی)