صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

هر روز از ساعت 8:30 به مدت 60 دقیقه

اعجازی گفت: ما باید از طریق دیپلماسی، خودمان را از معمای امنیتی با برخی کشورهای حوزه خلیج فارس آزاد کنیم اما در قبال آمریکا و رژیم صهیونیستی باید به نیروی هوایی و زمینی توجه ویژه ای داشته باشیم.

ویژه برنامه " فانوس " به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، پیرامون موضوع انقلاب اسلامی و مسئله امنیت و اقتدار منطقه ای و جهانی و با حضور دکتر بهرام بیات عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی و دکتر احسان اعجازی پژوهشگر حوزه سیاست و امنیت به روی آنتن رفت.

دکتر بیات در ابتدای این ویژه برنامه با اشاره به اینکه امنیت همواره دغدغه بشر بوده اظهار داشت: امنیت تا 40 سال گذشته به لحاظ نظری و به عنوان یک سازه مفهومی جایگاهی در مطالعات علوم انسانی و اجتماعی نداشت و اخیراً به عنوان یک موضوع مستقل مطرح است.

عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی افزود: امنیت یک سازه کامل، جامع و از نظر هستی شناختی یک موضوع فرانظری و دارای چارچوب و عناصری است.

وی یادآور شد: با وجود اینکه ما قبل انقلاب یکی از ارتش های مجهز و قدرت های منطقه بودیم اما متخصصین ما حتی امکان تغییر یک پیچ و مهره در اجزا و عناصر امنیت را هم نداشتند چه رسد به اینکه در حوزه دفاعی امنیتی مکتبی را تولید کنند.

بیات عنوان کرد: امروز ما یک مکتب امنیتی دفاعی داریم که صفر تا صد آن را خودمان تولید کردیم و دستورالعمل ها و راهبردهای آن متعلق به خودمان است. این مکتب امنیتی امروز در دنیا جواب می دهد و ما را در ساختار هندسی قدرت جهانی به یک موجودیتی تبدیل کرده که دنیا روی آن حساب باز کرده است.
عضو هیئت علمی دانشگاه عالی دفاع ملی افزود: یکی از ابعاد مکتب امنیتی در جمهوری اسلامی ایران، هستی شناسی است که به بعد ذهنی احساس امنیت مربوط می شود. از منظر هستی شناختی، مکتب امنیتی اسلام یک مکتب امنیتی آرمان گرای واقع بین است. یعنی فقط قرار نیست امنیت و موجودی یک جامعه تضمین شود بلکه قرار است امنیت، جامعه را از یک نقطه به نقطه دیگری حرکت و توسعه ببخشد.

وی همچنین با اشاره به زیرفرآیندهای امنیت اظهار داشت: تولید امنیت، حفاظت و پاسداری از امنیت و بازتولید امنیت سه فرآیند مهم امنیت هستند. تولید امنیت کار دستگاه های اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و فرهنگ و وظیفه حفاظت مربوط به دستگاه های دفاعی، اطلاعاتی، انتظامی و امنیتی است. بازتولید امنیت هم وظیفه دستگاه قضایی و نهادهای تأمین اجتماعی می باشد.

بیات با اشاره به استراتژی امنیتی ایران افزود: استراتژی بازدارندگی در سیستم موشکی ایران به خوبی مشهود بوده و جوابگو است.

در ادامه این ویژه برنامه "فانوس" از شبکه رادیویی گفت وگو، دکتر اعجازی با اشاره به اهمیت و ضرورت امنیت در دنیای کنونی گفت: هم اکنون امنیت ابعاد پیچیده و گسترده ای پیدا کرده و نمی توان آن را تنها به حوزه نظامی محدود کرد.

اعجازی افزود: مفهوم امنیت به حوزه اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و زیست محیطی و در دنیای امروز به امنیت سایبری و فضای مجازی وابسته و مرتبط است. به عبارت دیگر تمام این مسائل در امنیت ملی، منطقه ای و بین المللی تأثیرگذار است.

پژوهشگر حوزه سیاست و امنیت با اشاره به عوامل اصلی ناامنی در کشورهای مختلف بیان داشت: میزان توانایی نظام سیاسی کشورها در برآورده کردن نیازهای اولیه مردم، توجه یا عدم توجه به درخواست شهروندان برای مشارکت در امور مختلف، بی عدالتی یا آزادی های اجتماعی و همچنین نیازهای اقتصادی نظیر اشتغال از عوامل اصلی موثر در امنیت کشورها محسوب می شوند.

وی همچنین با اشاره به روش های معمول نظام های سیاسی برای کسب امنیت یادآور شد: استفاده از اقتدار، زور و اقناع سه روش در به دست آوردن امنیت است.

اعجازی با اشاره به دلایل خوداتکائی و خودکفایی ما در حوزه امنیت و نظامی بعد از انقلاب اسلامی گفت: ما یک تجربه سلطه خارجی داشتیم و این ذهنیت منفی را نسبت به نیروهای بیگانه ایجاد کرده است. دومین علت، موقعیت ژئوپلیتیک ایران است که در طول قرن ها مورد تهاجم کشورها قرار گرفته و ایرانیان به خوبی این موضوع را لمس کرده و به امنیت دفاعی خود اهمیت می دهند.

پژوهشگر حوزه سیاست و امنیت افزود: انسجام قومیت ها، انگیزه شدید ایرانیان برای نمایش اقتدار و کسب استقلال سیاسی نسبت به کشورهای بیگانه از دیگر عوامل خوداتکایی ما در حوزه امنیت و نظامی است.

وی عنوان کرد: ما در حوزه امنیت منطقه ای با دو دسته از کشورها مواجهیم که در یک معمای امنیتی قرار گرفته ایم. ما باید از طریق دیپلماسی، خودمان را از معمای امنیتی با برخی کشورهای حوزه خلیج فارس آزاد کنیم اما در قبال کشور آمریکا و رژیم صهیونیستی نمی توان وارد دیپلماسی شد بلکه فراتر از توسعه فناوری و موشکی، باید به نیروی هوایی و زمینی توجه ویژه ای داشته باشیم تا با تهدیدات آنها مقابله کنیم.

اعجازی در خاتمه گفت: ایران برای خروج از این معمای امنیتی یک مشکل اساسی دارد و آن هم اینکه برای برای دفاع از خود در مقابل آمریکا و رژیم صهیونیستی باید توانایی های نظامی خود در حوزه هوایی، زمینی، دریایی و سایبری را افزایش دهد اما ممکن است این موضوع برای کشورهای عرب و حوزه خلیج فارس به عنوان نیات تهاجمی ایران تلقی شود و اینجا کار ایران سخت می شود.

مرتبط با این خبر

  • نمایش سانسور شده و توقیفی نداشتیم

  • خدمات رسانی تئاتر شهر به 2 هزار نفر در روز

  • اعتقاد به حضور مردم در صحنه رمز بقای انقلاب اسلامی است

  • روابط خارجی رژیم پهلوی یک طرفه بود

  • امنیت پایدار؛ دستاورد انقلاب اسلامی برای نظام است

  • قرار دادن جوانان نخبه در ویترین المپیاد منجر به مهاجرتشان به غرب می‌شود

  • سند آموزش اسلامی به دنبال حل مشکلات معیشتی معلمان

  • باید به دنبال ملموس کردن دستاوردهای علمی کشور برای مردم باشیم

  • ضرورت هم سو بودن نهادهای فعال در حوزه فناوری

  • شناخت جایگاه ادبیات انقلاب بعد از گذشت 40سال احساس می شود