صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه دهه فجر از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

شنوایی با اعلام اینکه تاکنون بیش از 38 هزار روستا از طرح "هادی" برخوردار شده اند گفت: حفاظت از اراضی زارعی، انسجام سکونتگاه های روستایی و ارائه خدمات زیرساختی از نتایج اجرای طرح "هادی" در روستاهای کشور است.

ویژه برنامه "چشم انداز آفتاب" بمناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، با موضوع بررسی عملکرد بنیاد مسکن و با حضور حسین شنوایی مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی امور عمرانی بنیاد مسکن و حمیدرضا سهرابی مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن از شبکه رادیویی گفت و گو به روی آنتن رفت.

شنوایی در مصاحبه با رادیو گفت و گو گفت: جامعه روستایی با اتکاء بر توانایی ها و ظرفیت های طبیعی و محیطی خود همواره کمترین خواسته را مطالبه کرده اما سهم قابل توجهی در تأمین امنیت و نیازهای غذایی کشور داشته بنابراین هر تلاشی برای جامعه روستایی و محروم بسیار ارزشمند است.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی امور عمرانی بنیاد مسکن در ادامه افزود: بنیاد مسکن انقلاب اسلامی از همان سال 58 فعالیت های عمده خود را در حوزه توسعه و عمران روستایی شکل داد. افزایش انگیزه زندگی، ماندگاری در روستاها و جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهرها جزو اهداف این بنیاد بود.

این مقام مسئول با اشاره به خدمات بنیاد مسکن به روستائیان بیان داشت: بهسازی سکونتگاه، برخورداری مردم روستا از خدمات زیرساختی، توسعه موزون کالبدی روستاها با رویکرد زیست محیطی، اجتماعی، مردمی و مشارکت درون زا در چارچوب امنیت و توسعه پایدار از جمله خدمات این بنیاد به روستاهاست.

شنوایی با بیان اینکه تمرکز فعلی ما بر روستاهای بالای 20 خانوار است گفت: ما حدود 39 هزار و 500 روستای بالای 20 خانوار داریم و هم اکنون این روستاها، 21 میلیون نفر از جمعیت ایران را تشکیل می دهند.

مدیرکل دفتر نظارت و ارزیابی امور عمرانی بنیاد مسکن یادآور شد: اولین فعالیت بنیاد مسکن در حوزه روستایی، تهیه و تصویب طرح های "هادی" است. با اجرای این طرح در روستاها، محدوده ساخت و سازها تعیین می شود و از ساخت و سازهای غیرمجاز جلوگیری به عمل می آید.

این مقام مسئول با اعلام اینکه تاکنون بیش از 38 هزار روستا از طرح "هادی" مصوّب برخوردار شده اند گفت: حفاظت از اراضی زارعی و باغی و منابع طبیعی، انسجام سکونتگاه های روستایی و همچنین فراهم نمودن شرایط برای ارائه خدمات زیرساختی از نتایج اجرای طرح "هادی" در روستاهای کشور است.

همچنین در ادامه این ویژه برنامه رادیو گفت و گو، حمیدرضا سهرابی مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن گفت: طبق اصل 31 قانون اساسی، دولت مکلف به تأمین مسکن برای تمامی خانواده های ایرانی با اولویت روستائیان و کارگران است.

وی با اشاره به به اینکه بنیاد مسکن، متولی مستقیم تأمین مسکن برای کم درآمدها و روستائیان است افزود: این بنیاد برای ارتقای کمی و کیفی مسکن روستائیان مطالعات و برنامه ریزی های لازم را در دفتر مسکن روستائیان انجام می دهد.

سهرابی تصریح کرد: سکونتگاه های روستایی به دلیل آسیب پذیری ذاتی همواره در حوادث با تلفات جانی و مالی فراوانی همراه هستند. دولت بعد از زلزله رودبار و منجیل در قالب طرحی تصمیم به بهسازی واحدهای مسکونی روستایی گرفت.

مدیرکل دفتر مسکن روستایی بنیاد مسکن با اعلام اینکه طی سال های 74 تا 84 مجموعاً 190 هزار واحد بهسازی شد گفت: در سال 83 " طرح جامع مسکن روستایی" طراحی گردید که بدین ترتیب سالیانه 200 هزار واحد مسکونی بهسازی شدند. در این طرح واحد های فرسوده، تخریب و نوسازی و مسکن های مقاوم در زمین های خالی ساخته می شوند.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه خود روستائیان باید در ساخت مسکن خود مشارکت کنند اظهارکرد: ما مطالعات گونه شناسی مسکن روستایی را انجام می دهیم و ضوابط و مشاورینی برای هر استان انتخاب می شود.

سهرابی همچنین گفت: ما تشکل "نظام فنی روستایی" را نیز راه اندازی کردیم که عده ای در کنار روستائیان به عنوان ناظر مقیم حضور داشته باشند. علاوه بر این، ما هر پنج سال یک بار طرح " آمارگیری تخصصی از روستاها" را نیز در دستور کار داریم.

مرتبط با این خبر

  • ساخت 8 هزار مسکن برای خانواده های صاحب دو معلول

  • بسیج بزرگترین NGO در کره زمین است

  • تکمیل پروژه مجتمع فرهنگی ورزشی در سال 98/ هر صندلی مدیریتی معادل 70 شهید است