ساز بانگ ویژه برنامه موسیقی جشنواره فجر از ساعت 20:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

ساز بانگ

رئیس دانشكده مطالعات عالی هنر: موسیقی در سنت ایرانی آرامش دهنده است

بنی اردلان بیان کرد: موسیقی در سنت ایرانی آرامش دهنده است و کار موسیقیدان ایرانی آن است که انسان را از های و هوی دنیوی و روزمره خارج کند و به تامل و آرامش ببرد.

1397/11/28
|
12:18
|

ویژه برنامه «سازبانگ» رادیو گفت و گو با موضوع تاثیر تحولات فرهنگی و اجتماعی در موسیقی ایران در طول چهل سال و با حضور دکتر اسماعیل بنی اردلان استاد دانشگاه و محقق و پژوهشگر و رئیس دانشکده مطالعات عالی هنر به روی آنتن رفت.

اسماعیل بنی اردلان در آغاز با تاکید بر اینکه باید فهم و استنباط صحیحی از فرهنگ داشته باشیم، گفت: فرهنگ و هنر به عنوان مصداق مادی فرهنگ، نوعی تلاش معنوی مردم این سرزمین است که تقریبا احوال روحی و بیانگر فهم و درک ایرانیان را از هستی نشان می دهد. در حقیقت هنر و فرهنگ در ایران، نسبت ما را با رحمت الهی نمایش می دهد.

وی بیان کرد: وقتی از فرهنگ ایران که همان رحمت الهی است، صحبت می کنیم، از دیانت یک موضوع سخن می گوییم. بنابراین فرهنگ که تجلی آن در هنر است، نشان گر بخش معنوی ماده است. از نظر ایرانیان عالم طبیعت و موجودات یک بخش پنهانی دارند که بخش معنوی ماده عنوان می شود و هنرمندان در طول تاریخ سعی داشتند بخش معنوی را به نمایش بگذارند.

این استاد دانشگاه در گفتگو با رادیو گفت و گو با بیان اینکه ایرانیان از طریق هنر توانستند، معنویت و معرفتی که نسبت به خداوند دارند را وسعت بدهند، اظهار کرد: هنر در سنت ایرانیان دو جنبه دارد؛ یک معنی مربوط به فضیلت، جوانمردی و نیکوکاری است و معنای دیگر که معنای حقیقی آن است، کشف حقیقت است. بنابراین تلاش ایرانیان در حوزه هنر تا یک نوع تقرب به معرفت خداوند پیدا کنیم.

وی با اشاره به اینکه هنر به ویژه موسیقی جنبه تعلیمی نیز دارد، عنوان کرد: این جنبه تعلیمی باعث می شود نگاه به موسیقی جنبه مردم داشته باشد و در واقع در موسیقی از طریق صوت و صدا، مردم را به تقرب الهی دعوت می کند.

این محقق و پژوهشگر با بیان اینکه جامعه به هنر احتیاج دارد، گفت: هنر برای این است که جامعه را از این روزمرگی و غرق شدن در زندگی و ناآرامی ها نجات دهد و به آرامش برساند زیرا انسان با هنر از جمله موسیقی، به تامل واداشته می شود و این تامل به پرسش گری می انجامد.

رئیس دانشکده مطالعات عالی هنر تصریح کرد: موسیقی در سنت ایرانی آرامش دهنده است و کار موسیقیدان ایرانی آن است که انسان را از های و هوی دنیوی و روزمره خارج کند و به تامل و آرامش ببرد. موسیقیدان قطعا قصد دارد احوالات، عوالم و دانایی ها و محبت هایی که نسبت به حقیقت پیدا کرده است را از طریق موسیقی به دیگران انتقال دهد و به همین سبب هنر برای هنر معنی ندارد.

بنی اردلان ضمن اذعان به اینکه بخشی از موسیقی ایرانی متاثر از تفکر یونانی است، در عین حال بیان کرد: با وجود این شباهات، بین موسیقی ایرانی و یونانی، تمایزهایی وجود دارد که خودش را از مکتب یونان جدا می کند و این جدایی منتج به ایجاد شاخه معرفتی می شود که جدا از فلسفه معرفت یونان است.

دسترسی سریع
ساز بانگ