صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

ویژه برنامه موسیقی جشنواره فجر از ساعت 20:00 به مدت 120 دقیقه

زمان خیری گفت: برای اجرا در جشنواره فجر نزدیک به یک سال تمرین انجام شده و این تمرینات به صورت پیوسته بوده تا به پختگی که استاد اسماعیلی قصد داشت، برسد.

ویژه برنامه «سازبانگ» رادیو گفت و گو با موضوع تاثیر تحولات فرهنگی و اجتماعی در موسیقی ایران در طول چهل سال و با حضور رومی نوازنده کمانچه و زمان خیری نوازنده نی و کارشناس ارشد موسیقی به روی آنتن رفت.

زمان خیری در آغاز با اشاره به اجرایشان در جشنواره فجر، گفت: برای انجام این کار نزدیک به یک سال تمرین انجام شده است و این تمرینات به صورت پیوسته بوده تا به پختگی که استاد اسماعیلی قصد داشت، برسد و به آنچه برازنده مردم ایران است، برسیم.

این نوازنده در گفتگو با رادیو گفت و گو در پاسخ به نوع نت هایی که می نوازد، اظهار کرد: قطعاتی که اجرا می شود، در هر دوره ای از کنسرت، کارهایی جدیدی است اما در بین قطعات ساخته شده، قطعاتی نیز به صورت بداهه اجرا می کنیم.

در ادامه رومی، نوازنده کمانچه درباره شیوه حضور در گروه های موسیقی اظهار کرد: برخی افراد از جمله بنده و آقای خیری شاگرد استاد ثابت در دانشکده هنر بودیم و به همین دلیل ایشان بر اساس نوع اجرا، ما را به این گروه دعوت کردند و اساسا خیلی از گروه ها، بر همین اساس تشکیل می شوند.

مرتبط با این خبر

  • برخوردهای سلیقه ای و دور از شأن با موسیقی کشور

  • موسیقی کلاسیک ایرانی مصرف بالایی در جهان ندارد

  • موسیقی حماسی و عاشقانه در دوره ساسانی رواج داشته است

  • موسیقی در سنت ایرانی آرامش دهنده است

  • دولت خود را از تصدی گری فرهنگی کنار بکشد

  • رشد چشمگیر سبک موسیقی مقامی و محلی پس از انقلاب