ساز بانگ ویژه برنامه موسیقی جشنواره فجر از ساعت 20:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

ساز بانگ

یك متخصص موسیقی انتقادكرد: برخوردهای سلیقه ای و دور از شأن با موسیقی کشور

صدر نوری با انتقاد از برخوردهای سلیقه ای و به دور از شأن با موسیقی گفت: اگر این روند را ادامه دهیم راه به جایی نخواهیم برد و به جایگاه والای فرهنگی نمی رسیم.

1397/11/30
|
12:01
|

برنامه "ساز بانگ" ویژه جشنواره موسیقی فجر با حضور بردیا صدر نوری و مانی جعفرزاده از متخصصان و پژوهشگران موسیقی کشورمان و یونسی رهبر ارکستر سمفونیک ایران اتریش از شبکه رادیویی گفت و گو روانه آنتن شد.

صدر نوری در مصاحبه با رادیو گفت و گو بیان کرد: ما باید بپذیریم که فرهنگ مسیر خود را می رود و کاری به سیاست ندارد. متاسفانه ما از بخش زیادی از فرهنگ و موسیقی کشورمان استفاده ابزاری می کنیم البته این خاص کشور ما نیست.

وی در ادامه با بیان اینکه موسیقی یک هنر است و می تواند به تعالی انسان کمک کند و روح انسان را جلا ببخشد افزود: وقتی به دیده ابزار به موسیقی نگاه کنیم یعنی به خودمان حق می دهیم که مطابق با شرایط سیاسی کشور هر رفتاری را با آن داشته باشیم.

این متخصص موسیقی با انتقاد از برخوردهای سلیقه ای و به دور از شأن با موسیقی گفت: اگر این روند را ادامه دهیم راه به جایی نخواهیم برد و به جایگاه والای فرهنگی نمی رسیم.

صدر نوری با انتقاد از اینکه هیچ سند بالادستی در حوزه توسعه منابع انسانی نداریم متذکرشد: یعنی مشخص نیست جوانانی که در بخش آموزش های آزاد، رشته موسیقی و یا رشته های دیگر علمی کاربردی را انتخاب کرده اند چه آینده کاری دارند. این نشان می دهد سیاست مدونی برای ورودی ها و خروجی ها نداریم و دچار روزمرگی هستیم.

در ادامه این ویژه برنامه، جعفرزاده با بیان اینکه سیاست گذاری در حوزه موسیقی تابعی از سیاست گذاری های کلان کشور است، بیان داشت: در همه حوزه های کشور از جمله فرهنگ قرار است نتایج سیاست گذاری ها نتایج ثابتی باشد اما وجود نهادهای موازی کار باعث اخلال در این هدف می شوند.

این پژوهشگر موسیقی افزود: تحلیل 90 درصد از کسانی که از محتوای موسیقی در سطح کلان کشور صحبت می کنند پیغام ادبی است که از قطعات باکلام به دست می آید. سلیقه هنوز سلیقه دهه 60 است یعنی درست است که سندهایی تدوین می شوند اما نگاه، تحلیل، توقع و برخورد با موسیقی همان نظام تربیتی است که در دهه 60 وجود داشت. فرهنگ ایرانی در دهه 60 مبتنی بر شعار بود.

جعفرزاده با بیان اینکه فرهنگ و موسیقی یک حیات طبیعی دارند افزود: با سیاست گذاری نمی توان تولید نوع خاصی از هنر را مد نظر قرار داد و بعد از آن ماجراهای امروز کشور را به آن زمان ترجمه کرد. مشکل فعلی فرهنگ کشور ما این است که سلیقه در جایی پایه ریزی شده که الان برای توصیف فرهنگی کشور کارایی ندارد.

این متخصص موسیقی با اشاره به اینکه تفکر در جامعه موسیقی ما به مراتب عمیق تر از جامعه سینمایی ماست گفت: ما در این عرصه به هنرمندانی که قابلیت جریان سازی و مدیرانی که قدرت تشخیص هنرمندان این عرصه را داشته باشند نیاز داریم.

در پایان ویژه برنامه سازبانگ از شبکه رادیویی گفت و گو یونسی رهبر ارکستر سمفونیک ایران اتریش اظهار کرد: 10 سال است که در بخش سفارت فرهنگی اتریش فعالیت می کنم. در ابتدا به عنوان دانشجو فعال بودم اما با تلاش هایی که در طول این مدت کردم در حال حاضر به عنوان رهبر ارکستر سمفونیک ایران اتریش فعالیت می کنم.

رهبر ارکستر سمفونیک ایران اتریش گفت: اتریش به موسیقی اهمیت زیادی می دهد و اپرا رفتن و کنسرت اجرا کردن بخشی از فرهنگ آنهاست از این جهت سعی می کنند موسیقی خود را به کشورهای دیگر نیز عرضه کنند. این ارکستر با تلاش زیاد سفارت اتریش در ایران شکل گرفته است.

دسترسی سریع
ساز بانگ