آغاز یک پایان پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

آغاز يك پايان

در گفتگو با ابراهیم متقی؛ کدام خانواده ها بر سیاست، امنیت و قدرت امریکا مسلطند؟!

تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به احاطه کامل لابی صهیونیستی بر سیاست و اقتصاد امریکا گفت: برخی محققان و پژوهشگران معتقدند سه هزار خانواده هستند که همواره بر سیاست، امنیت و قدرت ایالات‌متحده مسلط هستند.

1398/05/26
|
16:00

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع (بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، لابی‌های اسرائیلی و افول بین‌المللی قدرت آمریکا) با حضور دکتر ابراهیم متقی، استاد دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران روانه آنتن شبکه رادیوگفتوگو شد.

ابراهیم متقی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو اظهار کرد: به نظر می‌رسد امروز ساختار تصمیم‌گیری آمریکا دچار انحراف شده است، زیرا گروه‌های حاشیه‌ای و پیرامونی که باید حداکثر نقش گروه ذی‌نفوذ را ایفا کنند، در حوزه‌های تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی وارد شدند که این انحراف سه دلیل دارد؛ در نگاه نخست اسرائیلی‌ها و گروه‌های اسرائیلی‌محور در ساختار قدرت ایالات‌متحده جایگاه بسیار اساسی دارند، یعنی سرمایه‌دارانی از جمله گروه‌های بانکی، پولی و مالی آمریکا عمدتا تحت تاثیر مجموعه‌های سرمایه‌داری یهود محور هستند.

وی افزود: زمانی در آمریکا محور اصلی سرمایه‌داری را سرمایه‌داری صنعتی تشکیل می‌داد اما امروز سرمایه‌داری مالی و تجاری جایگاه و اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده؛ در اینجاست که بانکداران می‌توانند سفته‌بازی و سیاست‌سازی کنند و اقتصاد یک کشور را در گروگان خودشان بگیرند. به عبارتی ابتدا گروه های ذی‌نفوذ مالی و بانکی اقتصاد آمریکا را در گروگان خودشان می‌گیرند. در این میان رویکرد دیگری وجود دارد که در آن گروه‌های اسرائیلی‌محور ادبیات روابط بین‌الملل و امنیتی زیادی را در حوزه دانشگاهی تولید می‌کنند، علیرغم این‌که یهودی‌ها 5/2 درصد جمعیت آمریکا را تشکیل می‌دهند، اما حوزه رسانه‌ای و مالی آنها بسیار قوی است.

استاد علوم سیاسی دانشگاه تهران ادامه داد: رویکرد سومی که در این ارتباط وجود دارد، فیلترینگ کارگزاران توسط نهادهای اسرائیلی محور است، همان طوری که مثلا در ایران نهادهایی در حوزه حکمرانی هستند که فیلترینگ را در یک حدی در ارتباط با کارگزاران به انجام می‌رسانند در ایالات‌متحده هم نهادهایی هستند که فیلترینگ قدرت را شکل می‌دهند و کارگزار می‌داند اگر می‌خواهد در حوزه تصمیم‌گیری نقشی ایفا کند باید با آن الگو، سیاست و ادبیات، خودش را سازگار کند.

متقی گفت: به طور قطع کمیته روابط عمومی اسرائیل و آمریکا (آی‌پَک) نقش مهمی در انتخابات آمریکا دارد، اما به لحاظ سنتی و تاریخی هم یهودی‌ها و هم سیاه‌پوست‌ها در بدنه حزب دموکرات آمریکا بودند، یعنی در قرن نوزده و اوایل قرن بیست که سیاه‌پوست‌ها و یهودی‌ها نیروهای حاشیه‌ای محسوب می‌شدند، حزب دموکرات در تلاش بود که آنها را جذب و سازماندهی کند، اما واقعیتی که وجود دارد و خود آمریکایی‌ها بر آن معترفند که ایالات‌متحده سیاست کلاسیک ندارد و تابعی از منافع گروه‌ها و لابی‌هایی است که در آمریکا فعال هستند، به طوری‌که بعضی از محققان و پژوهشگران معتقدند سه هزار خانواده هستند که همواره بر سیاست، امنیت و قدرت ایالات‌متحده مسلط هستند.

وی افزود: زمانی که جا‌به‌جایی قدرت به گونه‌ای باشد که بخش قابل توجهی از این سه هزار خانواده را یهودی‌ها تشکیل بدهند، دیگر گروه‌های اجتماعی در نتیجه جامعه نقش چندانی ندارد و فضای انتخاباتی تحت تاثیر شرایطی قرار می‌گیرد که لابی‌های اسرائیلی‌محور فعالیت آن فرد را تسهیل می‌کنند. به طوری که در کتاب «دست‌های پنهان قدرت» بحث موازنه نرم را پیش می‌کشد و در آن بخشی به ترامپیسم در آمریکا اختصاص داده و شخصیت، الگوی رفتار ترامپ و ارتباطش را با نهادهای اسرائیلی‌محور از سال 2005 مورد بررسی قرار می‌دهد، یعنی این مجموعه‌ها و نهادها افرادی را که از قابلیت لازم برای سیاست امنیتی آمریکا و اسرائیل برخوردارند را در حاشیه نگه می‌دارند و در فضای زمانی مناسب آنها را وارد فضای قدرت می‌کنند.

استاد علوم سیاسی دانشکده حقوق دانشگاه تهران ادامه داد: یادم هست که بخش قابل توجهی از مطالبی که قبل از انتخابات 2016 آمریکا می‌نوشتم از کتاب «دست‌های پنهان قدرت» الهام گرفتم و حتی این کتاب را قبل از انتخاب 2016 آمریکا به چند نفر از استادان روابط بین‌الملل دانشگاه تهران نشان دادم که البته مورد پذیرش آنها قرار نگرفت، اما اصل حرفم بر این بود که واقعیت دست‌های قدرت پنهان را در فضای گروه‌های اسرائیلی‌محور را جدی بگیریم.

دسترسی سریع
آغاز یک پایان