صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

حمزه‌پور گفت: چین با رشد فزاینده در حوزه علم و فناوری و بومی‌گرایی‌ که در حوزه‌های مختلف دارد، به ویژه تغییراتی که در شبکه ملی اطلاعاتش به وجود آورده است، به طور قطع قبل از 2050 هژمونی را از آمریکا می‌گیرد.

برنامه "آغاز یک پایان" با موضوع(بررسی علمی افول قدرت آمریکا در جهان، جهانی شدن و تحولات علم و فناوری و تضعیف قدرت جهانی ایالات‌متحده آمریکا) با حضور مهدی حمزه‌پور، عضو هیئت علمی گروه مدیریت صنعتی دانشکده مدیریت دانشگاه امام صادق(ع) روانه آنتن شبکه رادیو گفت‌وگو شد.

مهدی حمزه‌پور در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو بیان کرد: در یک جمله جهانی شدن یک فکر کار شده‌ای است برای این‌که همه ملت‌ها را به سمت یک کدخدای واحد که ایالات‌متحده این ادعا را دارد، با ابزارهای متعدد بکشاند. جهانی شدن در بخش سیاسی مشخص است که در اصل کشورها را با استعمار فکری در حوزه‌های مختلف نظامی و سیاسی و حکمرانی به سمت خودش می‌کشاند، اما در حوزه‌های علم و فناوری کمتر بحث شده است.

وی افزود: در حوزه فناوری به ویژه از سال 1990 به بعد شاهد یک انقلاب صنعتی و فناوری بسیار بالایی بودیم، از جمله این‌که یکدفعه فضای حقیقی ما تبدیل به یک فضای مجازی شد و این فضا با خودش مباحث بسیار متعددی را برای کشورها آورد، از جمله فرهنگ عمومی آن کشورها و نظام گفت‌وگوی نظام بین‌الملل که اکنون وقتی یک وزیر خارجه می‌خواهد جواب یک وزیر خارجه دیگر را بدهد یا رئیس‌جمهوری می‌خواهد با همتای خود در کشور دیگری گفت‌وگو کند، از ابزارهای فضای مجازی استفاده می‌شود.

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: علم و فناوری در دنیا به شدت تحت تاثیر تفکر و پارادایم جهانی شدن قرار گرفت و اکنون آینده ما نیز به همین شکل است و ما در آینده در اصل چالش‌های بسیار متعددی در حوزه دسترسی آزاد به اطلاعات و بحث محرمانگی که در حوزه جهانی شدن مطرح است و کشوری چون ما که محرمانگی و حفظ حریم خصوصی برایش مهم است و یک سیستم ارزشی پشت آن حاکم است، می‌تواند به راحتی با جهانی شدن دستخوش تغییر قرار بگیرد.

مهدی حمزه‌پور گفت: پدیده‌هایی مانند اینترنت اشیاء یا پدیده‌های نو ظهوری که باید به عنوان یک فرصت به آن نگاه کنیم، پیش‌بینی شده و در آینده کشورهایی که بتوانند چهار فناوری نوظهور پیشرفته را در کشورشان ایجاد کنند، می‌توانند گوی سبقت را در حوزه جهانی شدن بگیرند، به طوری که می‌توانیم هژمونی را بگیریم از آمریکا و کشورهایی که چنین ادعایی دارند؛ کمااین‌که اگر سیاست‌های آینده‌پژوهانه چین را مطالعه کنید، تقریبا کتابچه‌ای 350 صفحه‌ای است تا 2050 برنامه ریزی‌استراتژیک آن به این صورت است که قطعا هژمونی و ابرقدرتی را از آمریکا بگیرد.

وی افزود: کارشناسانی که این امر را صد می‌کنند، معتقدند چین با آن رشد فزاینده، جمعیت، بحث نیروی انسانی که دارد و بومی‌گرایی‌ که در حوزه‌های مختلف به ویژه در شبکه ملی اطلاعات خودش به وجود آورده است، به طور قطع قبل از 2050 هژمونی را از آمریکا می‌گیرد و با آلارم‌ها، بررسی‌ها و شاخص‌هایی که در جاهای مختلف رصد می‌شود، افول را در همه عرصه‌ها به ویژه علم و فناوری مشاهده می‌کنیم. از طرفی کشور چین به طور قطع هژمونی را از آمریکا خواهد گرفت و از کشورهایی مانند کره جنوبی، فیلیپین و سنگاپور کشورهایی هستند که در آینده از آنها در حوزه علم و فناوری صحبت‌های خیلی زیادی خواهد شد.

عضو هیئت علمی دانشگاه در مصاحبه با رادیو گفت‌وگو اظهار کرد: کشورهای بریکس، کشورهایی هستند که خودشان را در حوزه علم و فناوری و فرهنگی از آمریکا جدا کردند، اگرچه کار دشوار و پیچیده‌ای بود، اما کشورهای بریکس و نوظهور در حوزه اقتصاد و علم و فناوری درصد بالایی از پیشرفتشان را به دلیل همین مقابله و مبارزه با جهانی شدنی که آمریکا داشت، به دست آوردند. برای مثال به کشوری مانند برزیل نگاه کنید، کشوری که در سال‌های گذشته مقروض‌ترین کشور دنیا بود و امروز یکی از کشورهای پیشرفته در حوزه علم و فناوری است.

مرتبط با این خبر

  • طرح ایجاد خاورمیانه نوین بر محور فشار به جمهوری اسلامی ایران بود

  • بسیج جهان اسلام در برابر آمریکا نشان از عمق تاثیر گفتمان انقلاب اسلامی دارد

  • افول هژمونی اقتصادی امریکا تشدید جنگ اقتصادی با چین و اروپا و چشم انداز آینده

  • عدم توفیق در اهداف نظامی از دلایل مهم افول هژمونی آمریکاست

  • خروج آمریکا از سازمان‌های بین‌المللی از نشانه‌های افول آن است

  • ترامپ قادر به تبیین چشم‌اندازی برای آینده آمریکا نیست

  • چین و روسیه جهان را به سوی نظام چندقطبی پیش می‌برند

  • افول هژمونی آمریکا جهان را به سمت چندجانبه‌گرایی پیش می‌برد

  • مرگ رویای امریکایی...

  • ضربه کاری تولیدات چین به اقتصاد امریکا!