صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 18:30 به مدت 60 دقیقه

برنامه آغاز یک پایان، چهاردهم آذر به بررسی افول قدرت علمی -فناوری آمریکا در هنگامه پس از عصر صنعت و ظهور عصر اطلاعات می پردازد.

به گزارش رادیو گفت و گو، مهم‌ترین مشخصه دهه دوم قرن بیست و یکم کاهش تدریجی قدرت نسبی ایالات‌متحده است و از دیدگاه اغلب ناظران آگاه، از آنجایی که عمده رقبای ایالات‌متحده در امور نظامی و اقتصادی در آسیا قرار دارند این جابجایی شگفت‌آور مترادف با بازگشت تاریخی مراکز قدرت از غرب به شرق و خاتمه چیرگی تمدن غربی بر سیاست و فرهنگ جهانی بوده است.

اگر چه پس از سقوط کمونیسم و صعود لیبرالیسم به قله قدرت، آمریکا هژمون جهان را به دست آورد، اما در چنین شرایطی کشورهایی که از دیرباز برخی از ایدئولوژی ها، تئوری ها و عملکرد های خود را در نظام داخلی و بین المللی تغییر داده بودند، درصدد برآمدند تا جهان را از تک قطبی و هژمونیک بودن برهانند، از این رو می توان گفت که استخوان های هژمون جهان در حال ترک برداشتن است.

از مهمترین کشورهایی که در حال حاضر در عرصه نظام بین الملل ساز مخالف را با آمریکا کوک کرده اند می توان از روسیه، چین و ایران نام برد. این سه کشور که دارای پیشینه تاریخی قدرتمند و پر غروری هستند هر یک به گونه ای خاص خود و متفاوت از دیگری در این راه گام گذاشته اند.

از این رو برنامه آغاز یک پایان، کاری از گروه سیاسی_اجتماعی رادیو گفت و گو است که به صورت تخصصی به موضوعات افول هژمونی آمریکا در ابعاد مختلف می پردازد.

این برنامه چهاردهم آذر ساعت 19 روی موج اف ام ردیف 5/103 مگاهرتز با حضور دکتر محمد مهدی نژاد نوری(عضو هئیت علمی دانشگاه مالک اشتر و دکترای الکترونیک از اوکایدو ژاپن) به بررسی افول قدرت علمی -فناوری آمریکا در هنگامه پس از عصر صنعت و ظهور عصر اطلاعات می پردازد.

مخاطبان رادیو گفت و گو برای ارتباط با این برنامه و دیگر برنامه های این شبکه رادیویی می‌توانند با سامانه پیامکی 300001035 و شماره تماس 27861035 در ارتباط باشند.

مرتبط با این خبر

  • دنیا وارد عرصه های جدید ارتباطی شده است