گام دوم پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

رادیو گفت و گو

گام دوم

كارشناس مسائل بین الملل : گام دوم فضای مبهم پس از برجام را روشن کرد

هدایتی عنوان کرد : پس از خروج امریکا از برجام احتمال ایجاد یک فضای مبهم در حوزه مسائل سیاست خارجی وجود داشت اما رهبری انتشار بیانیه تردید را از پیش روی تحلیلگران و مجریان سیاست خارجی و بدنه اجتماعی می زدایند.

1398/05/12
|
13:10
|

دکتر مهدی هدایتی که به صورت تلفنی با برنامه " گام دوم " رادیو گفت و گو با موضوع راهبردهای عملی شدن بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی سخن می گفت ، بیانیه گام دوم را یک دستورالعمل اجرایی دانست که بسیاری از مبانی نظری و رویکردهای فکری را از پیشینه 40 ساله انقلاب اسلامی پیش روی مخاطب خود قرار می دهد.

وی افزود : تلفیق گزاره های گام دوم سبب می شود زمینه برای تحقق مفاد این بیانیه برای سیاستگذاران و اندیشمندان فراهم شود. همچنان که رهبری در خود بیانیه با ایراد برخی از توصیه ها چگونگی اجرای گام دوم را برای متخصصین روشن کرده اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه گیلان با اشاره به بند ششم بیانیه عنوان کرد : در این قسمت رهبری بر عزت ملی ، روابط خارجی و مرزبندی با دشمنان تاکید دارند و تمرکز دستگاه سیاست خارجی و بینش بین المللی شهروندان ایرانی را به سویی سوق می دهند که بتوانند در حوزه سیاست خارجی نگاه خود را تنظیم کنند.

هدایتی سیاست خارجی و آگاهی های اجتماعی را لازم و ملزوم یکدیگر دانست و بیان کرد : رهبری عزت ، مصلحت و حکمت را برای روابط بین الملل و مرزبندی با دشمنان لازم و ضروری می دانند چرا که معتقدند این سه اصل با بالابردن و غنی کردن سطح تحلیل شهروندان و آگاهی های اجتماعی می تواند سیاست خارجی را تقویت کند و ما را از گذار در روابط بین الملل مستحکم نگه دارد.

وی به تاثیر بیانیه گام دوم بر جامعه اشاره کرد و گفت : پس از خروج امریکایی ها از برجام احتمال ایجاد یک فضای مبهم در حوزه مسائل سیاست خارجی وجود داشت و هچنین ممکن بود ابهامی در آینده سیاست خارجی خود مشاهده کنیم اما رهبری در 40 سالگی انقلاب با انتشار این بیانیه و گنجاندن اصل عزت ملی ، روابط خارجی و مرزبندی با دشمن مستقیما به سمت مسائلی پیش می روند و نکاتی را برجسته می کنند که تردید را از پیش روی افراد و تحلیلگران و مجریان سیاست خارجی وبدنه اجتماعی می زدایند.

این کارشناس مسائل بین الملل با بیان اینکه بیانیه با جزئی ترین و اصلی ترین مسائل که در سیاست خارجی وجود دارد تبین شده است، تاکید کرد: از آنجایی که گام دوم خود روشنگر و هدایت کننده مسیر است که نگاه به تجربه پیشین در سطح بین الملل و بدنه اجتماعی دارد و درصدد همگرایی و هم افزایی تجربه های بدست آمده و قرار دادن آن در کنار موضوعات جدیدقرار است ، صدور بیانیه های دیگر توسط افراد برای اجرای این بیانیه ضرورتی ندارد.

هدایتی در پایان مصاحبه تلفنی خود با رادیو گفت و گو خاطرنشان کرد : مقام معظم رهبری در بند سوم بیانیه شعارهای جهانی ، فطری ، درخشان و همیشه زنده انقلاب اشاره می کنند . همانطور که می دانیم موضوعاتی مانند آزادی ، اخلاق ، معنویت ، استقلال ، عزت و ... فارغ از دل زدگی ابنا بشر است ، در ابعاد جهانی فراگیر است و اختصاص به یک ملت ندارد به همین دلیل اعتقاد ما بر این است که نوع نگاه انقلاب اسلامی از این منظر جذابیت دارد که در راستای فطرت بشر در همه عصرهاست و متعلق به یک بازه زمانی و مقطع زمانی و جغرافیایی نیست.

دسترسی سریع
گام دوم