صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

پنجشنبه ها از ساعت 12:00 به مدت 55 دقیقه

آرش پاک اندیش گفت : تعطیلی 6ساله کشور ماحصل مدیریت غیرجهادی است که امروز در کشور مشاهده می کنیم.

برنامه " گام دوم " با موضوع بیانیه گام دوم و رهیافت های مدیریت جهادی با حضور آرش پاک اندیش ، مدرس دانشگاه ، عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا و پژوهشگر سیاسی روانه آنتن رادیو گفت و گو شد.

آرش پاک اندیش در آغاز فرایند تحقق اهداف اسلامی را مورد بررسی قرار داد و عنوان کرد : بر اساس گفتمان رهبر معظم انقلاب این فرآیند در پنج مرحله مهندسی شده است که عبارتند از انقلاب اسلامی ، نظام اسلامی ، دولت اسلامی ، کشور اسلامی و در نهایت تمدن نوین اسلامی است و ایران در مرحله تشکیل دولت اسلامی است.

وی نوع مدیریت در 4 دهه گذشته را مشتمل بر جهادی و غیرجهادی دانست و اظهار کرد : هریک از این نوع مدیریت ، مولفه های مخصوص به خود را دارند که هریک از مسئولان و مدیران پس از انقلاب آن را بر گزیده اند و در آن ایفای نقش کرده اند.

عضو دپارتمان سیاسی مرکز پژوهشی آرا گفت : آنچه که در بیانیه گام دوم به منظور برنامه ریزی چشم انداز گونه برای چهل سال بعدی در نظر گرفته شده است ، همان نظریه نظام انقلابی که براساس آن مدیریت تراز انقلابی بر عدالت خواهی ، مرزبندی با دشمنان و عمل جهادی تاکید دارد. به معنای دیگر مهمترین راهبرد برای ایجاد یک تمدن انقلابی و اسلامی در گام دوم ، داشتن روحیه انقلابی و عمل جهادی است.

پاک اندیش در ادامه برنامه گام دوم رادیو گفت و گو ویژگی های سبک مدیریت جهادی را برشمرد و عنوان کرد : سبک مدیریت جهادی محصول انقلاب اسلامی است که در آن اسلام ناب در برابر اسلام امریکایی و تلاش برای گسترش ارزش های دینی گسترده است .

وی اضافه کرد : این نوع مدیریت با نگاه تکلیف گرایانه و معطوف به نتیجه ، عقلانیت و درایت توام با اخلاق و معنویت ، دانش پایه همراه با تعهد ، نیروی متخصص و با انگیزه تفکر ، آرمان گرایی واقع نگرانه ، باور عمیق به توانایی های فردی ، گروهی و ملی درآمیخته است و هر گاه از این نوع مدیریت فاصله گرفتیم کشور دچار چالش شده است.

این پژوهشگر سیاسی با بیان اینکه مدیریت غیرجهادی بر توسعه برون زا استوار است ، تاکید کرد : نگاه این مدیران به بیرون از مرزهاست ، سود محوری را ملاک عمل خود قرار می دهند ، رفاه طلبی را عافیت طلبی معنا می کنند و نسبت به عدالت و باور اجتماعی بی توجه هستند.

وی ادامه داد : امروز ماحصل مدیریت غیرجهادی را در کشور مشاهده می کنیم و آن تعطیلی 6ساله کشور است . در این مدت مدیران یک روز در انتظار توافق موقت ژنو و روز دیگری منتظر امضای برجام بوده اند .

از نظر پاک اندیش محرومیت زدایی با طرح جهادسازندگی ، ایجاد شرکت های دانش بنیان ، نانو تکنولوژِی و هوافضا ، تربیت دانشمندان بومی در علوم هسته ای و مدیریت 8 ساله دفاع مقدس از نتایج و مصادیق مدیریت جهادی در طول 40سال است.

مرتبط با این خبر

  • چرا مردم به ساختارهای رسمی در کشور بی اعتمادند؟

  • تشکیل احزاب رسمی متعهد در کشور ضروری است

  • توقع رهبری از جوانان حضور فعال در همه عرصه هاست

  • مسئولان با توسل به بند و تبصره از بازنشستگی فرار کردند

  • تاکید رهبری در بیانیه گام دوم بر کنشگری جوانان است

  • میدان ندادن به جوان‌ها در کشور اپیدمی شده

  • احقاق حقوق خصوصی باعث تامین وحدت کشور و جذب حداکثری می‌شود

  • بیاینه گام دوم جوانان را تشویق به ورود در قدرت می‌کند

  • بیانیه گام دوم ریشه در مبنای عمیق قرآنی دارد

  • رهبری در بیانیه گام دوم مفهوم "پیچ تاریخی" را تبیین کردند