سیاست نامه جمعه ها از ساعت 21:00 به مدت 60 دقیقه

رادیو گفت و گو

سياست نامه

عضو هیئت علمی دانشگاه الزهراء: پیشرفت علمی با تکیه بر خودباوری جوانان حاصل شده است

عضو هیئت علمی دانشگاه گفت: ما در دوره پهلوی حداقل عزت ملی را هم نداشتیم، در مقابل امروز در جهان حس آقایی و عزتمندی داریم که با تکیه بر حس خودباوری پس از پیروزی انقلاب اسلامی حاصل شده است.

1398/03/18
|
11:00

برنامه «سیاست‌نامه» با موضوع ویژه تبیین بیانیه گام دوم انقلاب، انقلاب اسلامی و عزت ملی در ارتباط تلفنی با دکتر علی خطیبی، عضو هیئت علمی دانشگاه الزهراء و مدیرعامل بنیاد تبیین اندیشه‌های امام خمینی (ره) روانه آنتن شبکه رادیوگفت‌وگو شد.

علی خطیب‌رهبر در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو عنوان کرد: برای درک و دریافت احساس عزت ملی یک کشور باید بررسی کرد که آن کشور چه موقعی در موضع ضعف قرار داشته و چه زمانی در موضوع قدرت تا دریابد احساس عزت ملی چه زمانی رخ داده است. لذا برای دریافت این حس کافی است که صفحات تاریخ را مرور کنید تا مشاهده کنید که وضعیت چگونه بوده است؟ بنابراین با ورق زدن تاریخ می‌توانید رخدادهایی را ببینید که حاکی از خفت و زیر پا گذاشتن عزت ملی است، برای مثال پس از شهریور 1320 کنفرانسی پیرامون قدرت‌های مهم دنیا برپا شد و آنها تصمیم گرفتند که محل این گفت‌وگو در تهران باشد، لذا چرچیل، روزولت و استالین در پایتخت کشور ما جلسه‌ای را برگزار کردند، در حالی که عالی ترین مقام ایران یعنی شاه از چند و چون آن خبر نداشت و حتی زمانی درخواست ملاقات با آنها را کرد، دو تن از آنها نپذیرفتند!

وی افزود: حال اگر بخواهید عزت ملی را لمس کنید، کافی است چنین اتفاقی را با رخدادهای پس از پیروزی انقلاب اسلامی مقایسه کنید، امروز در جریان مذاکرات هسته‌ای، پنج قدرت مطرح جهان در حال مذاکره با جمهوری‌اسلامی هستند. درست است که تهدید و تحریم می‌کنند، اما برای بیان مسائل سر میز مذاکره با جمهوری‌اسلامی می‌نشینند. چنین وضعیتی را با قبل از انقلاب اسلامی مقایسه کنید که در تهران کنفرانسی برپا شد اما عالی ترین مقام کشور را اصلا در جریان قرار ندادند!

عضو هیئت علمی دانشگاه ادامه داد: لذا امام خمینی با پیروزی انقلاب اسلامی به ملت ما عزت داد و احساس اقایی در دنیا به ما داد. امام به ما ایرانیان حس عزت‌مندی و قدرت داد که ما هم در دنیا حرف‌هایی برای گفتن داریم. لذا ما احساس عزت می‌کنیم با تکیه بر اتفاقاتی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی رخ داد. اگر بخواهیم این عزت‌مندی را در چارچوب بیانیه گام دوم مشاهده کنیم، باید بگوییم برای عزتمندی سطحی مدنظر است که این سطح در دوره پهلوی خدشه‌دار شده بود، سطحی که وقتی جلسه‌ای در کشور ما برگزار شد، حداقل مقامات ما در جریان باشند. در آن زمان این کف رعایت نمی‌شد و ما حداقل عزت ملی را هم نداشتیم.

علی خطیب‌رهبر گفت: اما امروز را نگاه کنید که در چه وضعیتی هستیم، یکی از اِلمان‌های مهم و شاخص‌های عزت، اقتدار ملی است لذا باید دید در اقتدار ملی چه پیشرفت‌هایی داشتیم. کشوری که زمانی مسئولان و متخصصانش باورشان بر این بود که ما تنها و تنها می‌توانیم یک مصرف کننده خوب باشیم، امروز توانست با تکیه بر منابع خدادادی در بسیاری از عرصه‌ها دست به تولید بزند و از مصرف‌کننده صفر خارج شود. حال باید دید که در دوره پهلوی وضعیت شاخص‌های ملی و رشد اقتصادی چگونه است. همان‌طور که اشاره کردم یکی از مهم‌ترین المان‌های اقتدار می‌تواند شاخص‌های علمی باشد و حتی می‌توانیم بگوییم کشوری پیشرفته‌تر است که در این شاخص موفقیت‌هایی کسب کرده باشد.

وی در مصاحبه با رادیوگفت‌وگو افزود: لذا رشد علمی یکی از شاخص‌های مهم عزت و اقتدار است و این مطالب به تعبیر رهبری که گفتند ما در حوزه‌های علمی پیشرفت داشتیم اما نیاز به جهش داریم. برای همین اگر بپذیریم یکی از شاخص‌های مهم عزت ملی رشد علمی است که به برکت خودباوری طی سالیان پس از پیروزی انقلاب اسلامی و در اثر اعتمادی به جوانان حاصل شده است و امیدوارم آن جهشی که مدنظر مسئولان است، اتفاق بیفتد.

دسترسی سریع
سیاست نامه