خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان شهر كرد: نشان استاندارد برنج های وارداتی به معنای کیفیت عالی آن نیست

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان شهر کرد گفت: نشان استاندارد برنج های وارداتی ، به این معنی نیست که کیفیت عالی دارد بلکه حداقل انتظارات مشتری را برآورده می کند.

1396/07/30
|
09:30
|

برنامه "حجره" رادیو گفت و گو با موضوع توانمندی ها و چالش ها در حوزه تولید و واردات برنج و با حضور دکتر ناصر کردانی فعال اقتصادی در حوزه واردات برنج، دکتر اعظم بیگی خردمند عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد و رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان شهر کرد و مهندس محمد مختاریانی نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج به روی آنتن رفت.

دکتر اعظم بیگی خردمند در آغاز با اشاره به روند استانداردهای ملی برای محصولات گفت: سازمان استاندارد برای هر محصولی یک استاندارد بین المللی و ملی مختلفی را تعریف می کند و پس از آن در کمیته های فنی تدوین سند ملی بررسی می شود و تصمیم گیری می شود آیا استاندارد بین المللی به صورت کامل برای کشور مورد پذیرش قرار بگیرد یا خیر.

وی ضمن اشاره به اهمیت تدوین استاندارد برای محصولات به ویژه محصولات خوراکی اظهار کرد: تولید کننده ها، صادر کننده ها و وارد کننده ها بر اساس استانداردهایی که در دسترس است، کارشان را انجام می دهند. البته بعضی وقت ها ممکن است در زمینه واردات یا صادرات مشکلاتی در حوزه استاندارد وجود داشته باشد، زیرا استانداردهایی که بر اساس آن محصول در کشور تولید می شود، ممکن است با استانداردهای خارجی متفاوت باشد. این موضوع در مورد واردات نیز صدق می کند.

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شهرکرد به برنج اشاره کرد و عنوان داشت: وقتی درباره استاندارد صحبت می کنیم، درباره حداقلی از کیفیت درباره برنج های وارداتی صحبت می کنیم و ممکن است دو برنج که هر دو نیز استاندارد داشته باشند، از نظر کیفیت و طعم تفاوت زیادی با یکدیگر داشته باشند. بنابراین وقتی گفته می شود یک برنج وارداتی استاندارد دارد، به این معنی نیست که کیفیت عالی دارد بلکه حداقل انتظارات مشتری را برآورده می کند.

رئیس باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان شهر کرد خاطرشان کرد: خیلی وقت ها برنج هایی که وارد می شوند حتی از حداقل استاندارد نیز برخوردار نیستند و به همین دلیل اداره استاندارد از ورود آنها به بازار جلوگیری می کند. البته نباید فراموش کرد وقتی محصولی مورد آزمایش استاندارد قرار می گیرد ممکن است خطا هم وجود داشته باشد.

مهندس محمد مختاریانی در ادامه با بیان اینکه یکی از چالش های واردات برنج شایعات درباره سالم و استاندارد بودن محصول است، گفت: واردات مواد غذایی در ایران سخت ترین استانداردهای ممکن را دارند. به عنوان مثال در مورد برنج استاندارد 127 داریم که بسیار سخت گیرانه است و در خیلی از موارد حتی از استانداردهای اروپایی بالاتر است که البته استدلال ها در این مورد نیز درست است.

وی تصریح کرد: مطمئن باشید حتی یک کیلو بار برنج به کشور وارد نمی شود مگر اینکه آزمایش های بهداشت و استاندارد در مورد آن انجام شود و اساسا یکی از چالش ها برای واردات برنج این است که محصولات وارداتی از دو فیلتر جداگانه عبور می کنند.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان برنج به شایعات و اثرات آن در واردات محصولات غذایی اشاره کرد و عنوان داشت: بیشتر روغن مصرفی در دنیا روغن پالم است که با جوسازی که صورت گرفت خیلی ها گمراه شدند. همچنین این جوسازی ها نیز در مورد برنج هم صورت گرفت به طوری که گفته شد، برنج های وارداتی پلاستیک هستند. این موضوع در واقع توهین به نهادهای رسمی است.

وی خاطرنشان کرد: از دو سال پیش، برنج ها دارای GMP هستند یعنی از مزرعه تا مصرف کننده قابل ردگیری هستند. برنج های تولیدی و وراداتی به صورت مداوم از طریق استاندارد و بهداشت نمونه برداری می شوند و از این نظر کیفیت برنج ها بررسی می شوند.

مختاریانی از شایعات فضای مجازی گفت و عنوان داشت: گاهی در بعضی از گروه ها و کانال های تلگرامی شایعاتی درباره آلوده بودن برنج مطرح می شود و متاسفانه خیلی ها نیز باور می کنند در حالی که هیچ مبنای علمی و رسمی ندارد و اساسا بارها مقامات رسمی کشور درباره این موضوعات تکذیبیه فرستادند.

دکتر ناصر کردانی در ادامه با تصریح در بازار برنج، وارد کننده و صادرکننده در مقابل هم قرار ندارند، اظهار داشت: آیا تولیدکنندگان برنج اساسا توانسته اند وظیفه ملی شان را انجام دهند یا همیشه مصرف کننده ایرانی این دغدغه را داشته است، پخت خواهد داد یا خیر؟

وی اضافه کرد: متاسفانه حتی بنک داران نیز نمی توانند برنج های تولیدی را همیشه با کیفیت بخرند. بنابراین نباید کوتاهی ها تولید را در قبال کار صنعتی وارداتی بسنجیم. واردکنندگان همیشه برای وارد کردن برنج یک استاندارد مشخصی دارند که بر اساس آن محصول را از کشور مبدا وارد می کنند.

فعال اقتصادی در حوزه واردات برنج با بیان اینکه در کشور نمی توان صد تن برنج با یک استاندارد مشخص پیدا کرد، گفت: متاسفانه دولت فکر می کند تنها حمایتی که دولت می تواند از تولید کننده داشته باشد، جلوگیری از واردات است در حالی که این کار نه کیفیت محصولات را بالاتر می برد و نه قیمت ها را کاهش می دهد و تنها نتیجه اش، افزایش قاچاق است.

وی با اشاره به مشکلات واردات برنج عنوان داشت: واردکننده با وجود اینکه مالیات را پرداخت می کند و بیمه ها را می پردازد اما پنج ماه طول می کشد تا بتواند برنج را وارد کند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت