صدای جمهوری اسلامی ایران
display result search

دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

پژوهشگر حوزه هوش مصنوعی گفت: از 15 تریلیون دلاری که قرار است تا سال 2035 به اقتصاد جهان از بابت هوش مصنوعی تزریق شود، رقم 14 میلیون دلار آن متعلق به امریکا، کانادا و چین است.

نادر نقشینه با اشاره به وسعت هوش مصنوعی در علوم مختلف نظیر ادبیات، ریاضی، مهندسی و... اظهار کرد: «بر اساس هوش مصنوعی، تمام تصمیمات را به صورت صفر و یک گردآوری می کنیم و به نتیجه دلخواه می رسیم.»

وی همچنین به نوعی از هوش مصنوعی بعنوان هوش عمومی اشاره کرد و افزود: «در زندگی روزمره با نوعی از هوش مصنوعی سر و کار داریم که به خواندن پلاک خودرو یا تشخیص بیماری ها و یا برخی موضوعات مبتلا به دادگاه ها اطلاق می شود.»

نقشینه با حضور در برنامه "خیابان فرصت" رادیو گفت و گو اظهار داشت: «تا سال 2003 بسیاری از کشورها تلاش کردند از منظر اقتصادی از هوش مصنوعی بهره برداری کنند که شامل کانادا، چین، امریکا و ... می شود و از 15 تریلیون دلاری که قرار است تا سال 2035 به اقتصاد جهان از بابت هوش مصنوعی تزریق شود، رقمی 14 میلیون دلاری متعلق به این کشورهاست.»

رئیس آزمایشگاه پایش دیجیتال، این اعداد و ارقام را نشان از رقابت کشورهای دارنده ی این علم بر سر هوش مصنوعی خواند و افزود: «در گذشته دانشمندان قصد داشتند هوش مصنوعی را همچون مغز مورد بهره برداری قرار دهند که در این راستا ابتدا باید مغز را به خوبی می شناختند.»

نقشینه یادآور شد: «در دهه 50 الکترودهایی را به منظور مرور خاطرات در مغز انسان استفاده می کردند؛ یا برخی افراد در پی صدمات مغزی از ویژگی هایی خاص نظیر بهره هوشی در حوزه موسیقی برخوردار می شدند. بعد ها دانشمندان تصمیم گرفتند هوشی شبیه این تجربیات بسازند. لذا ابتدا باید مغز را مورد شناسایی قرار می دادند.»

وی به نوعی از آزمایش بنام تورینگ اشاره کرد که سنجش و معیاری برای میزانِ تقلید ماشین از مغز انسان است و ادامه داد: «بسته به کاربرد هوش مصنوعی، می توان انواع هوش را استفاده کرد؛ برخی هوش های مصنوعی از چند المان هوشی دیگر تولید می شوند؛ همچنین از برخی هوش های مصنوعی در حوزه نظامی استفاده می کنند که سیستم های کنترلی را ایجاد می نماید.»

نقشینه افزود :«دیجیتالی شدن به ما کمک می کند بسیاری اطلاعات را به صورت داده های قابل محاسبه تبدیل کنیم. اما در این میان سوالی وجود دارد که می پرسد چرا تا این میزان بهره مندی از هوش مصنوعی سرعت گرفته است!»

این پژوهشگر در حوزه "هوش مصنوعی" ادامه داد: «وقتی از هوش مصنوعی استفاده می کنیم، یعنی یک ماشین چندین برابر انسان کار می کند. [و نگرانی اینجاست که آیا یک نقطه آغازین و پایانی برای هوش مصنوعی در نظر گرفته ایم یا خیر] و انسان باید برای برخورد و مواجهه با پیچیدگی های جهان مهیا باشد.»

در ادامه محمدرضا ابوالقاسمی دهاقانی، عضو هیئت علمی دانشکده مهندسی برق و کامپیوتر دانشگاه تهران اظهار کرد: «یک عامل وقتی هوشمند است که مشابه انسان رفتار کند و در این میان نمی توان میان این عامل و مغز انسان تمیز داد.»

وی افزود: «در حال حاضر نمی توان میان بسیاری چت های هوشمند بانک و یک انسان تفاوت قائل شد و به واقع نمی توان فهمید آیا یک انسان در حال چت است یا اپراتور بانک چنین کاری می کند!»

ابوالقاسمی با بیان اینکه بر اساس هوش مصنوعی بسیاری ربات های انسان نما قابل تشخیص با نوع بشر نیستند، تصریح کرد: «در اینجا سوالی وجود داد که آیا هوش مصنوعی به علم انسانی محدود می شود؟ طبیعتا اینگونه نیست چون انسان در بسیاری مواقع دچار اشتباه می شود [و هوش انسان از خطا مستقل نیست].»

وی به رادیو گفت وگو گفت: «در علم اقتصاد و بر اساس هوش مصنوعی می توان پیش بینی کرد که افراد به صورت عقلانی عمل می کنند [و به کدام سبک از سرمایه گذاری سوق می یابند] و با این تعریف، عامل هوشمند باید در مواجهه با مواقع مختلف رفتار –یا فکر- نماید.»

ابوالقاسمی افزود: «وقتی در پی خاستگاه هوشمند هستیم، مغز را مطالعه می کنیم؛ لذا مغز و سایر پدیده های هوشمند در طبیعت [خاستگاه هوش مصنوعی هستند].»

متخصص هوش مصنوعی در پاسخ به این سوال که چرا هوش مصنوعی برای زندگی و بشر امروز اهمیت دارد، اظهار کرد: «اگر به روند توسعه علم و تکنولوژی نظری افکنیم، تا حدودی به پاسخ نزدیک می شویم. بسیاری اختراعات آمده اند تا زندگی بشر را ساده تر نمایند؛ لذا از عصر کشاورزی به سمت صنعت شدن حرکت کردیم تا برخی نیروی انسانی تقویت شود.»

ابوالقاسمی با بیان این مطلب افزود: «در عصر دیجیتال با کمک کامپیوتر عمل محاسبه اتفاق افتاده است. در این دوره ماشین ها روزانه مسائل انسانی را حل می کردند و توسعه آن زندگی افراد را سهل تر کرده است. به کمک ماشین های هوشمند می توان بسیاری کارهای زمانبر را انجام دهیم و این مسئله مهم ترین دلیل استفاده از هوش مصنوعی است.»

مرتبط با این خبر

  • کشاورزی باید از حالت سنتی، غیر اقتصادی خارج شود تا مشکل اشتغال در این حوزه رفع گردد

  • تحلیل ساختاری مباحث کلان کشور با ذره بین علم و آموزش

  • مطالبه کارآمدسازی جامعه، منشاء برنامه ریزی علمی در دانشگاه آزاد

  • دانشگاه های کشور با جامعه ارتباط ندارند

  • بررسی وضعیت موجود و رصد فناوری های نوظهور جهان، دو شرط آینده نگاری علمی

  • سیاست گذاری و اجرا دو بخش مهم فرآیند آینده نگاری در ایران هستند

  • اسناد بالادستی با ظرفیت های آینده نگاری باید به روز شوند

  • کارآمدترین دانشجویان عضو انجمن های علمی می شوند

  • وابستگی دانشگاه ها، یک امر ریشه ای است

  • جدیدترین اخبار علمی ایران و جهان در ذوزنقه رادیو گفت و گو