خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

پارک علم‌و‌فناوری باغبان ایده‌های جوانان است

یک عضو هیأت علمی دانشگاه با تشبیه پارک‌های علم و فناوری و مراکز رشد به فعالیت باغبانی این مراکز را باغبان ایده های جوانان دانست که در فعالیت شان تسهیل‌گری انجام می‌دهند.

1399/04/12
|
09:31
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، مجید سروری رئیس مرکز رشد نوآوری و رئیس باشگاه پژوهشگران و نخبگان و عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد در برنامه خیابان فرصت با موضوع نقش پارک‌های علم و فناوری برای توسعه فناوری در صنایع کشور گفت: اقتصاد دانش‌بنیان و شرکت های دانش‌بنیان لازم و ملزوم هم هستند، البته یک اکوسیستمی وجود دارد که شرکت های دانش‌بنیان داخل آن قرار بگیرند.

وی افزود: باید بدانیم در اقتصاد دانش‌بنیان شرکت های فناور و نوآور اسب کشنده دانشگاه‌ها هستند. در این رابطه صحبت زیاد شده است اما خیلی از آن‌ها شعاری بوده است. در این خصوص نیاز است رویکرد دانشگاه تغییرات اساسی و بنیادی داشته باشد و مسئولان این حوزه باید تصمیم‌های سفت و سختی بگیرند.

*ساختار قدیمی دانشگاه

این استاد دانشگاه سپس گفت: دانشگاه‌ها 50 تا 60 سال مشغول آموزش بودند و بعد هم کارهای مقاله‌نویسی متداول بوده است و رسیدیم به اینجایی که الان هستیم؛ تا امروز توسعه خیلی بالایی در عرصه فضای کمی دانشگاه ها داشتیم که البته در مقطعی شاید نیازمان هم بوده است.

*درس‌هایی که کرونا به ما داد!

وی با اشاره به 2 درس کرونا برای دانشجویان و مسئولان دانشگاه‌ها خاطر نشان کرد: کرونا به دانشجویان درس داد که الگوها تغییر کرده است. دیگر دوره از شهرستان به دانشگاه رفتن و زندگی در خوابگاه تمام شده است و با قیمت کمتر می‌توان به اطلاعات بیشتری رسید. همچنین به مسئولان دانشگاه ها هم کرونا یاد داد که دانشجویان را در علم‌آموزی و فن‌آموزی تربیت کنند. تعطیلی فضاهای آموزشی در دوران کرونا نشان می‌دهد راهی نداریم برای اینکه این‌ها در تحقق اقتصاد دانش‌بنیان به کار گرفته شوند. [اشاره به بلااستفاده ماندن فضاهای آموزشی، آزمایشگاهی و کارگاهی دانشگاه ها در دوران کرونا]

سروری خاطر نشان کرد: هدف از دانشگاه آمدن این است که کار گروهی انجام دهیم و یا کسب و کاری راه بیندازیم. یا اینکه نیاز جامعه و صنعت را پوشش دهیم. باید با تغییرات بنیادی که در دانشگاه انجام می‌دهیم برسیم به این نقطه که به رفع موانع اقتصادی بپردازیم.

*به سمت مدرک‌گرایی رفتیم

این استاد دانشگاه با انتقاد از اینکه در توسعه دانشگاه به جای تمرکز بر کیفیت به دنبال مدرک گرایی رفتیم، ادامه داد: الان صنعت در حوزه تکنولوژی رشد کمی داشته است و بار نوآوری را تا حدی دولت به دوش گرفته است.

وی در بخش دیگری هم به طرح این نقد پرداخت که با وجود افتتاح مراکز زیاد نوآوری و پارک‌های علم و فناوری بسترسازی در این بخش‌ها ضعیف بوده است.

سروی گفت: افتتاحیه‌های زیادی از مراکز رشد و پارک علم و فناوری صورت گرفته است اما بعد از یک الی دو سال حالشان را نپرسیدید!

وی افزود: در موضوع منابع انسانی هم کاری نشده است.

*پارک علم و فناروی شبیه یک باغبان

این استاد دانشگاه پارک‌های علم و فناوری را شبیه یک باغبان توصیف کرد که ایده های جوانان را پرورش می‌دهد و فعالیت تسهیل‌گری انجام می‌دهد.

سروری با تشبیه دیگری بین روشن شدن خودرو که نیازمند جرقه، هوا و سوخت است با مراکز رشد و شرکت های دانش‌بنیان را نیازمند ایده، تخصص و سرمایه عنوان کرد و به طرح این موضوع پرداخت که بعضی پارک ها در مناطقی احداث شده اند که ایده به آن‌ها نمی‌رسد!

وی با هزینه بر بودن بعضی پروژه‌های دانش‌بنیان و اینکه مورد علاقه دولت‌ها هستند همچون راه‌اندازی ماهواره‌ها در بخش دیگری ارتباط بخش صنعت و دانشگاه را بهتر از گذشته عنوان کرد و گفت: الان بخش صنعت ارتباط بهتری با دانشگاه‌ها پیدا کرده است، الان نیازشان را به دانشگاه می آورند.

*درس‌های سیلیکون ولی

این استاد دانشگاه با اشاره به نقش دولت ها در راه‌اندازی جریانات در بخش دانش‌بنیان به ماجرای سیلیکون ولی پرداخت و گفت: اساس کار در آن براساس نیاز جنگ بود و پاسخگویی به نیازهای جنگ بود ولی بعدها شرکت‌ها در حاشیه دانشگاه‌ها قرار گرفتند.

وی با اهمیت یکپارچه شدن مولفه‌ها و اجازه دسترسی دادن به دانشجویان همچنین به نقش خانواده ها در حمایت از جوانان و دانشجویان پرداخت و گفت: یکی از مولفه ها خانواده‌هاست که در دانشگاه بیاید و برود. در حالی که الان در عمل خانواده بعد از ورود جوان به دانشگاه کنار گذاشته می شود، اگر خانواده ها به دانشگاه نیایند حمایت لازم از جوانان نمی شود.

*مرکز رشد خوب به دانشگاه وصل نیست

سروری تأکید کرد: مرکز رشدی می خواهیم که به دانشگاه وصل نباشد، مرکز استارتاپی همچون یک ارکستر است که باید همه چیز آن به هم بخورد. اگر دانشگاهی بخواهد از نوع نسل سه باشد می بایست همه چیز آن به هم بخورد. امکانات آزمایشگاهی، سالن همایش و تسهیل تردد افراد در آن صورت گیرد.

وی افزود: باید تسهیلات ویژه قائل شویم، همچنین موضوعات فرهنگی هم کمک کننده است و دارای اهمیت؛ وقتی پدر و مادر دنبال شغل آب باریکه برای فرزندشان هستند. یا خریداری ملک را به عنوان سرمایه گذاری بدون ریسک می خواهند نشان می دهد در بخش فرهنگی هنوز جای صحبت وجود دارد!

دسترسی سریع
خیابان فرصت