خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

جریان اقتصاددولتی با نگاه انکارگرایانه به کارآفرینی می‌نگرد

رئیس کمیسیون آموزش سازمان ملی کارآفرینی ایران با اشاره به اینکه همه انسان ها توانایی ریسک پذیری ندارند؛ افزود: جریانی ریشه در اقتصاد دولتی دارد، با نگاهی انکار گرایانه به کار آفرینی می نگرد.

1399/05/07
|
15:30
|

صفا شریف عسگری در برنامه "خیابان فرصت" با اشاره به اینکه کسی ادعا ندارد که همه قادر به کارآفرینی هستند، گفت: همه نمی توانند کارآفرین باشند چون هیچ دو انسانی شبیه هم نیستند.

وی افزود: یک جریان کارآفرینی تصور دارد که مسائل بشر باید با دید نوآورانه حل شود که ریشه در نیت خوب دارد.

عسگری با اشاره به اینکه همه انسان ها توانایی ریسک پذیری را ندارند؛ افزود: جریان دیگر ریشه در اقتصاد دولتی دارد و با نگاهی انکار گرایانه به کار آفرینی می نگرد.

رئیس کمیسیون آموزش سازمان ملی کارآفرینی ایران ادامه داد: قوانین دولت ها را به بستر سازی برای کسب و کار ملزم کرده است ولی شاید درک صحیح در این حوزه وجود ندارد و بستر مناسبی موجود نیست.

عسگری با اعلام اینکه دولت دائما گزارش تولید کارآفرینی می دهد، خاطرنشان ساخت: همواره پرسیده می شود دانشگاه یا مهارت؟ در پاسخ باید گفت این ها مقابل یکدیگر نیستند. مدرسه باید افزایش شناخت را ایجاد کرده و دانشگاه علم ما را نسبت به مقوله ای ارتقا می دهد؛ اما مهارت توانایی به کار گرفتن این دانش را دارد.

همچنین در این برنامه حبیب عرفان منش مدیرکل آموزش فنی و حرفه ای اظهار کرد: امروزه هدایت تحصیلی بگونه ای است که خانواده و دانش آموزان تصور دارند دانش آموزانِ فعال تر، باید رشته های علوم تجربی و ریاضی بخوانند و کار و دانش و فنی و حرفه ای در آخر صف انتخاب است.

وی با ابراز تاسف از اینکه نظام رسمی و غیر رسمی کشور بخوبی نتوانستیم توجه جامعه را جذب کرده و بگوییم کسب و کار در سایه مهارت زندگی باید رونق گیرد.

عرفان منش با اعلام اینکه در حوزه کمپ باشگاه کار ایرانیان نوجوان با وزارت آموزش و پرورش در 9 استان همکاری داشتیم، گفت: بالغ بر 19 استاندارد مهارت آموزش و کسب و کار تدوین شده و در دست اجراست.

رئیس کمیسیون آموزش سازمان ملی کارآفرینی ایران اضافه کرد: حدود 18 هزار نفر در سال 98 دوره دیدند و سیات های توسعه ای در این بخش داریم.

عرفان منش خاطرنشان کرد: تاکنون 730 نفر مربی کار آفرینی تربیت شده و آموزش دیده اند و دستورالعملی هم تنظیم کرده ایم با عنوان کارآفرین مهارت جویان که امکانات و ظرفیت های کارگاه ها در اختیار افراد خلاق و نوآور قرار می گیرد که از مسیر استارتاپ ایده های این افراد شناسایی شده و پشتیبان پیدا می کنند.

وی افزود: حدود 40درصد ظرفیت آموزشی سازمان فنی و حرفه یا توسط دانشجویان و فارغ التحصیلانی پر شده که یکی در نظام آموزش عالی را تجربه کرده و به این نتیجه رسیدند که دانش رسمی صرفا در سطح لیسانس و فوق لیسانس پاسخگوی دست یابی آن ها به خوداشتغالی یا استخدام نیست.

دسترسی سریع
خیابان فرصت