خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

مشاور رئیس فرهنگستان علوم: اصلاح جامعه در گرو تغییر در روش آموزشی است

شاهدی ضمن اشاره به جدی گرفتن علم نافع، بیان کرد: باید با استفاده از علم روز و اصلاح آموزش به اصلاح جامعه بپردازیم و شرایط را برای نخبگان فراهم کنیم تا بتوانند از علمشان استفاده کنند.

1400/01/18
|
12:17
|

به گزارش پایگاه تحلیلی خبری رادیو گفت‌وگو، دکتر محمد شاهدی، مشاور رئیس فرهنگستان علوم، با حضور در برنامه «خیابان فرصت» در مورد اکوسیستم علم و فناوری در بیانیه گام دوم، دلیل اجرا نشدن برنامه‌های کشور را نبود برنامه اجرایی، بودجه و انگیزه عنوان کرد و افزود: باید افرادی برای اجرای برنامه‌ها مسئول شوند و در صورت اجرا نکردن، جوابگو باشند.

وی با اشاره به علم و پژوهش و معنویت و اخلاق در بیانیه گام دوم، آموزش و فرهنگ سازی را اولین موضوع مورد توجه کشورها عنوان کرد و گفت: با توجه به فرهنگ غنی انقلاب، ضمن پیشرفتن در این زمینه برای آموزش صحیح، فرهنگ سازی و بها دادن به معیارهای اسلامی ایرانی کار نکردیم.

شاهدی با بیان اینکه در کشور علم، توانایی و امکانات مادی داریم اما مدیریت در جهت ایجاد جامعه علمی وجود ندارد، تصریح کرد: اصلی ترین موضوعی که پس از انقلاب باید مورد توجه باشد در نظر گرفتن منافع ملی به جای منافع فردی و گروهی است و متأسفانه در کشور افرادی هستند که بر اساس خواسته‌های خود و گروهشان عمل می‌کنند و دستگاه نظارتی برای این موضوع وجود ندارد.

مشاور رئیس فرهنگستان علوم جامعه ایده آل را در گرو اجرای کامل بیانیه گام دوم دانست و اظهار کرد: در این بیانیه علم و پژوهش در الویت است اما باید در عمل استفاده شود و در حالی که علم و فناوری عزت و قدرت برای کشور به ارمغان می‌آورد اما افراد و مدیرانی هستند که صرفاً برای گرفتن مدرک پایان نامه می‌نویسند و مدرک می‌خرند که این به معنای فساد است.

شاهدی توضیح داد: باید آموزش از مدرسه اصلاح شود و با بها دادن به معلم و آموزش وی دانش آموزانی برای ایجاد جامعه خوب پرورش دهیم، همچنین سیستم دولتی برای دانشجویان بیکار اشتغال ایجاد کند.

ایشان با اشاره به جدی گرفتن علم و بها دادن به علم نافع، گفت: باید با استفاده از علم روز و اصلاح آموزش به اصلاح جامعه بپردازیم و شرایط را برای نخبگان فراهم کنیم تا بتوانند از علمشان استفاده کنند.

دسترسی سریع
خیابان فرصت