خیابان فرصت دوشنبه ها از ساعت 22:00 به مدت 120 دقیقه

رادیو گفت و گو

خيابان فرصت

در رادیو گفت و گو مطرح شد: موفقیت در حوزه زیست بوم فناوری در گرو رویکرد راهبردی است

دکتر محمدحسن حسین زاده گفت: ما باید مسئله کوتاه مدت و میان مدت بینی را به بینش بلند مدت و همچنین ضعف در اندیشه راهبردی را به گسترش اندیشه راهبردی در حکمرانان علم و فناوری تبدیل کنیم.

1400/04/31
|
08:18
|

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی رادیو گفت‌وگو، دکتر محمدحسن حسین زاده عضو گروه مدیریت راهبردی دانشگاه پژوهش‌های دفاع ملی و تحقیقات کاربردی، مدرس دانشگاه تهران و فرهنگیان و رئیس سابق مرکز نخبگان و دانش پژوهان با برنامه «خیابان فرصت» در مورد چشم انداز و مطالبات نخبگان و پژوهشگران و زیست بوم فناوری در دولت آینده مصاحبه کرد.

وی گفت: زیست بوم فناوری با تمام ظرفیت کار نمی‌کند و تازه به ابزارها و لوازم فناوری رسیده‌ایم.

حسین زاده تصریح کرد: دولت آینده اگر بخواهد زیست بوم فناوری ایران را تغییر دهد باید در 4 حوزه ساختارها، رفتارها، محتوا و فرآیند فعالیت کند.

وی افزود: باید ساختار را جوری تنظیم کنیم تا متناسب با هدف در عرصه علم و فناوری پیشرو باشیم.

عضو گروه مدیریت راهبردی دانشگاه پژوهش‌های دفاع ملی و تحقیقات کاربردی ضمن اشاره به تغییر و اصلاح رویکرد در آغاز تحولات در تمام زمینه‌ها گفت: ما باید مسئله تعارض منافع را به هر شکل ممکن از جمله تقنین و نظارت حل کنیم و کوتاه مدت و میان مدت بینی را به بینش بلند مدت و همچنین ضعف در اندیشه راهبردی را به گسترش اندیشه راهبردی در حکمرانان علم و فناوری تبدیل کنیم.

حسین زاده ضمن تأکید بر شفافیت به عنوان یکی از شگردهای حکمرانی نوین تصریح کرد: با اقدامات فوق می‌توان تا بیش از 100 هزار میلیارد تومان، گردش مالی تمام بخش‌های مستقیم و غیر مستقیم حوزه زیست بوم فناوری افزایش داد.

وی ضمن اشاره به 15 میلیون فارغ التحصیل دانشگاهی خاطرنشان کرد: اصلاح و ارتقا رویکردها و رفتارها باید متناسب با اهداف کلان در نظر گرفته شده باشد که با رویکرد همت و اغتنام فرصت می‌توانند به آن دست یابند و در صورت اصلاح شاهد سرریز فناوری‌ها در حوزه‌های مختلف خواهیم بود.

به گفته رئیس سابق مرکز نخبگان و دانش پژوهان در رادیو گفت‌وگو در استفاده نکردن از ظرفیت‌ها در دنیا رتبه اول را داریم که با اعمال مدیریت صحیح و راهبردی می‌توان از منابع استفاده کرد.

حسین زاده خاطرنشان کرد: حوزه زیست بوم فناوری و هر پدیده‌ی دیگر، اگر می‌خواهیم تقویت کنیم باید ابزار لازم را فراهم و رویکرد راهبردی را اتخاذ کرد که منجر به موفقیت‌های چشم گیر خواهد بود.

دسترسی سریع
خیابان فرصت